رئیس بخش تحقیقات حشره شناسی کشاورزی:

صحبت های غیر کارشناسی در زمینه ملخ موجب تشویش اذهان مردم می شود

رئیس بخش تحقیقات حشره شناسی کشاورزی گفت: اخیرن صحبت های غیر کارشناسی در زمینه ملخ صورت گرفته که شاید کسانی که مشاهده نکردن باعث تشویش اذهان مردم می شود و اگر مردم می خواهند اطلاعاتی داشته باشند از مراجع مسئول حفظ  نباتات و یا گیاه پزشکی سوال کنند.

به گزارش  قرچک آنلاین; مهران غزوی رئیس بخش تحقیقات حشره شناسی کشاورزی موسسه گیاه پزشکی دربازدید از مزارعه شهرستان قرچک و ورامین  گفت و گو با خبرنگار قرچک آنلاین اظهار داشت: طبق خبرهای داده شده گفته شد که ملخ ها به مزارع قرچک و ورامین هجوم آورده اند و با حضور در این منطقه ملخ در مزارع گندم و  حواشی آن پیدا نشد.

وی گفت: ما دو گروه ملخ که یک گروه ملخ های افرادی هستند و گونه دیگر دارای خصوصیت گله ای هستند، گروهی افرادی به صورت معمولی زندگیشان را می گذرانند و خطری برای محصولات کشاورزی ندارند و ملخ های که می گویند مشاهده شده و ما هم چیزی ندیدم از همین گروه هستند که خطر آن چنانی ندارد.

غزوی با اشاره به گروه دوم، بیان کرد: این گروه دو مرحله زیستی دارند در حالت انفرادی خطری ندارند و اگر جمعیت آنان زیاد و رفتارشان تغییر می کند و مصافت های طولانی را طی می کنند تا به محصولات کشاورزی خسارت وارد کنند که خوشبختانه ما در این منطقه از این ملخ ها نداریم.

وی افزود: نمونه ملخ دوم ملخ صحرای که در جنوب کشور درگیر کنترل آن  هستند که ملخ ها می توانند خسارت وارد کنند و برای ما دغدغه ایجاد کنند.

رئیس بخش تحقیقات حشره شناسی کشاورزی تاکید کرد: ملخ های که در این منطقه وجود دارد، تنها یک نسل بیشتر ندارند ودر  اواخر زمستان و اوایل بهار بستگی به درجه حرارت دارد تخم آنان باز می شود و در ۵ مرحله حشره کامل می شوند و تخمگذاری می کنند و این حدود ۲ الی ۳ ماه طول می گشت و بعد از این ۳ ماه این ملخ را نداریم و بصورت تخم در خاک هست و شرایط محیطی تغییر کند، این ها تبدیل نمی شوند تا سرما زمستان رو دیدن سال دیگه بیرون می آیند.

وی تصریح کرد: آن ملخ های که خطرساز هستند، اگر شرایط مناسب و آب کافی در زمین و سبزی وجود داشته باشه می توانند چندتا نسل تولید و افرایش می دهند و حرکات آن یکنواخت، در یک جهت حرک و پرواز می کنند و می توانند مناطق گشترده را آلوده کنند و خسارت زیادی بزنند  که در جنوب کشور سازمان حفظ نباتات کشور وارد و عملیات کنترل را انجام داده است.

غزوی گفت: اینحا ملخی خسارت نخواهد زد و اگر در سالیان آینده وجود داشته باشد،  بصورت لکه ای ممکن افزایش یابد و اگر از محصولات تغذیه کند و در این مرحله که گندم یک سری که شیری و نصف هم سفت شده نمی تواند تغذیه کنند و معمولا ملخ ها از برگ گیاه تغذیه می کنند.

وی بیان کرد: در این منطقه ملخی دیده نشده و جای هیچ نگرانی نیست و اگر باشد از همان گروه اسفینگونتوس و اسفینگو دروس بومی هست  و امسال بخاطر بارندگی خوبی که بوده این ها تخم ها بیشتر داشتند و بخاطر سرسبزی افزایش جمعیت نسبی داده باشند.

رئیس بخش تحقیقات حشره شناسی کشاورزی  تاکید کرد: از یک کپسول ۵۰ تا ملخ بدنیا می آید و یک تعداد از طریق دشمنان طبیعی از بین می روند و عده دیگر بخاطر کمبود غذا و جمعیتی باقی نمی ماند، در سال بارندگی آن جمعیت باقی می ماند  و در بعضی جاها به چشم می آید و آن هم خطر چندانی ندارد، مهمترین مسئله در کنترل ملخ دیده بانی است که منطقه زیر نظر باشد و کنترل صورت گیرد  که اگر در جای مشاهده شد، بصورت لکه وجود دارد که با آن مبارزه گردد.

وی تصریح کرد: اخیرن صحبت های غیر کارشناسی در زمینه ملخ صورت گرفته که شاید کسانی که مشاهده نکردن باعث تشویش اذهان مردم می شود و اگر مردم می خواهند اطلاعاتی داشته باشند از مراجع مسئول حفظ  نباتات و یا گیاه پزشکی سوال کنند.

غزوی در پایان خاطرنشان کرد: هر فردی نمی تواند تجزیه و تحلیل کند و با این شایعات باعث می شود که مردم فکر کنند که همان ملخی که در جنوب کشور وجود دارد،هست و الان محصولات را از بین می برد و مشکلات زیادی بوجود می آید و حتی برخی از کارشناسایی که ذیع نفع نیستند می بینیم که نظر های می دهند که باعث ترس و وحشت مردم می شود، خوداری کنند.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *