مدیرجهادکشاورزی شهرستان قرچک:

کشاورزان وبهره برداران اقدامات لازم را برای پیشگیری از وقوع خسارت اتخاذ دهند

مدیرجهادکشاورزی شهرستان قرچک گفت: باتوجه به پیش بینی های سازمان هواشناسی برای روزهای آتی، کشاورزان وبهره برداران اقدامات لازم را به منظور پیشگیری از وقوع خسارت احتمالی اتخاذ دهند.

به گزارش قرچک آنلاین; علی محمد حسینی مدیرجهادکشاورزی شهرستان قرچک درگفتگو با خبرنگار قرچک آنلاین اظهار داشت: باتوجه به پیش بینی های سازمان هواشناسی برای روزهای آتی، احتمال  بارش برف، باران  وکاهش شدید دما به زیر صفر خصوصا در روزهای دوشنبه، سه شنبه وچهارشنبه هفته جاری، کشاورزان وبهره برداران اقدامات لازم را به منظور پیشگیری از وقوع خسارت احتمالی اتخاذ دهند.

وی گفت: اقدامات لازم برای باغ ها، استفاده از بخاری‌های باغی به تعداد زیاد با شعله کم “۷۰-۸۰ عدد در هر هکتار”، سوزاندن کاه و کلش و شاخه‌های هرس شده موجود در سطح باغ، استفاده از پنکه‌های باغی یا هر وسیله تولید باد است.

حسینی افزود: مه پاشی آب با استفاده از سمپاش‌ها،غرقاب کردن سطح باغ با آب چاه، سوزاندن و دود کردن لاستیک، استفاده از انواع دستگاه‌ها تولید گرما در باغات، استفاده از ترکیبات پتاس بالا ۳۶-۱۲-۱۲ یک در هزار، کلات روی ۱.۵در هزار، کلات بر ۱ در هزار، اسید امینه ۱.۵ در هزار.است.

وی با اشاره به اقدامات لازم بری گلخانه ها و واحدهای تولید قارچ، بیان کرد: محافظت از پوشش گلخانه ها در برابر وزش باد شدید، اتخاذ تدابیر لازم جهت تعمیر پوشش، تجهیز سیستم های گرمایشی و تامین سوخت گلخانه ها، کنترل دریچه های سقفی و مقاوم سازی تاسیسات گلخانه ها و سالن های پرورش قارچ در مقابل وزش باد باشند.

مدیرجهادکشاورزی شهرستان قرچک تاکید کرد: مرغداری ها ودامداری ها اقدامات لازم انجا دهند و تنظیم و تهویه دما و رطوبت در مرغداری‌ها و دامداری‌ها به‌ خصوص هنگام شب با توجه به کاهش دما را داشته باشند.

وی تصریح کرد: خودداری از ورود دام به مناطق مرتفع باتوجه به بارندگی‌های رگباری و احتمال وقوع صاعقه به دلیل بارش باران و وزش باد، از چرای دام درحاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها به دلیل بارش باران و وزش باد خودداری کنند.

حسینی با بیان اقدامات لازم برای زراعت، گفت: خودداری از مبارزه شیمیایی با علف‌های هرز در مزارع غلات و کلزا به دلیل بارش باران و وزش باد، از کودهای ازته به صورت سرک در مزارع غلات پاییزه قبل از آغاز بارش به دلیل بارش باران و وزش باد استفاده کنند.

وی تاکید کرد: زنبورداری ها باید اقدامات لازم برا در این هوا باید انجام دهند که از کندوهای زنبورعسل در مقابل باران و باد محافظت شود.

مدیرجهادکشاورزی شهرستان قرچک با اشاره به اقدامات لازم برای واحدهای پرورش دهنده ماهی، بیان کرد: واحدهای پرورش ماهی درصورتیکه ازآب رودخانه استفاده می کنندمحل ورودی آب بسته شده واز پمپ های برگشت آب استفاده شود، درصورت گل آلودگی آب،تعذیه ماهی موقتا قطع گردیدویابه حداقل برسد و ارتفاع آب استخر ها کم گردد.

وی در پایان افزود: تمامی اداوات وتجهیزات کمکی ازقبیل هواده ها، دستگاه اکسیژن ساز، درام فیلتروغیره تا عادی شدن اوضاع فعال گردد وعلاوه برتنظیم خروجی آب ازتوری های کمکی جهت جلوگیری ازخروج ماهی استفاده گردد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *