حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 15 شوال 1443 Monday, 16 May , 2022 تعداد دیدگاهها : 260×
چگونه مردم به اینترنت معتاد میشوند؟
۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ۵:۳۰
شناسه : 5867

اینترنت فضای مجازیست که فواید و نکات مثبت آن بر هیچ کس پوشیده نیست . اما استفاده بی اندازه از این منابع را که باعث تداخل در امور رومزه یا مسائل مهم زندگی شود، نمیتوان نادیده گرفت. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا به شما بگوییم که آیا شما به اینترنت وابسته هستید ، و آیا این وابستگی در زندگی شما تاثیر گذار است یا خیر .

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین ;بسیاری از مردم برای مدیریت و دور شدن از احساسات ناخواسته خود همچون استرس، تنهایی، افسردگی،تشویش و اضطراب به اینترنت روی میآورند. زمانی که شما روز بدی را پشت سر گذاشته اید و درپی راه حلی برای فرار از مشکلات یا تسکین فوری خود هستید، اینترنت را آسانترین راه برای خروج از این احساسات میدانید.

درست است که غرق شدن در اینترنت میتواند تمامی احساسهای قبلی را از شما دور کند، اما مسئله اینجاست که فرد آلوده به اعتیاد، با وجود استفاده صحیح از اینترنت در آینده، همچنان علائم آزار دهنده اعتیاد را در خود حس خواهد نمود، پس بهتر است راههای سالمتر و بسیار تاثیرگذارتری که برای کنترل احساسات آزار دهنده وجود دارد، را امتحان کنید.

راه حلهایی همچون تمرین کردن، مدیتیشن، راهکارهای دست یافتن به آرامش و تمرینهای تنفسی . بدون شک این راهکارها در راستای دفع احساسات ناخوشایند، کمک بسزایی به شما خواهند نمود .

چرا افراد به اعتیاد به فضای مجازی روی میآورند؟

اعتیاد به اینترنت میتواند نشات گرفته از مسائل یا احساسات متفاوتی باشد. در بخش زیر، به تعدادی از متداول ترین احساسات یا مسائلی که سبب جذب افراد به سوی اعتیاد و غرق شدن در دنیای مجازی میگردد، اشاره میکنیم .

· از اضطراب و تشویش رنج میبرید: ناراحتی و اضطراب زیاد، باعث تشدید اعتیاد شما به اینترنت میشود. برای مثال به طور مرتب و بدون برنامه در فکر چک کردن بیش از اندازه ایمیلها یا کامنتهای وبلاگ خود هستید و نمیتوانید این احساسات را ازخود دور کنید .

· افسرده هستید: اینترنت میتواند راه حلی برای فرار از افسردگی باشد، اما استفاده بیش از حد از آن همه چیز را بدترمیکند. چرا که اعتیاد به اینترنت به انزوا، استرس و احساس تنهایی کمک میکند.

به موضوع دیگری معتاد هستید: افرادی که به اینترنت معتاد هستند بعضا از اعتیادهای دیگری همچون الکل، مواد، روابط جنسی و قمار رنج میبرند .

· پشتیبان اجتماعی ندارید: معتادین اینترنت اغلب از شبکه های اجتماعی، چت رومها و تالارهای گفتگو دوستانه برای ایجاد رابطه های امن و راحت با دیگران استفاده مینمایند .

· شما نوجوان ناشادی هستید: شما در پیدا کردن جایی که احساس آرامش کنید مشکل دارید و احساس راحتی بیشتری با دوستان مجازی خود نسبت به دوستان واقعی دارید .

· شما استرس دارید: در حالی که مردم برای تخفیف استرس خود به اینترنت روی میآورند، تاثیر معکوس این روش بر روی آنها باعث میشود که استرس آنها بعد از خروج از فضای مجازی افزایش پیدا کند. در واقع هر چه فردی بیشتر به اینترنت روی آورد و ساعات بیشتری آنلاین باشد میزان استرس او نیز افزایش مییابد .

· نیازهای ذاتی: دلایل اعتیاد به اینترنت را میتوان از دیدگاه جنسیت نیز بررسی نمود، چرا که اغلب، دلایل مردان با زنان در رابطه با اعتیاد متفاوت است. از اصلی ترین مواردی که مردان را به انزوا و غرق شدن در دنیای مجازی وا میدارد میتوان به جستجوی ذاتی آنها برای احساس قدرت، مقام، تسلط و روابط جنسی بی حد و مرز اشاره نمود که سبب جذب آنها به استفاده منابع اطلاعاتی و خبری، بازیهای رایانه ای و منابع دیگر میگردد .

در طرف دیگر، زنان در جستجوی نیازهای ذاتی خود، همچون دست یافتن به دوستی های همراه با احساس حمایت یا شرکای عاشقانه به اینترنت گرایش پیدا میکنند و این موضوع سبب جذب آنها به سمت سایتهای اجتماعی میشود.

زنان در این جوامع مجازی، علاوه بر پیدا کردن حامی روحی و عاطفی، نیازی به پنهان نمودن ظواهر و یا مسائلی که باعث کاهش اعتماد به نفس آنها میگردد، نیستند. بنابراین از آن به عنوان منبعی جایگزین زندگی واقعی استفاده میکنند .

 علائم و نشانه های اعتیاد به اینترنت

علائم و نشانه های اعتیاد به اینترنت و کامپیوتر در هر فرد با دیگران تفاوت دارد. برای مثال نمیتوان استفاده از اینترنت طی ساعات مشخصی در روز را نشانه اعتیاد آنلاین دانست. با این وجود، نشانه های عمومی نیز وجود دارند که میتواند نشاندهنده استفاده بیش از حد از اینترنت باشند .

از دست دادن زمان استفاده: آیا شما اغلب متوجه میشوید که هنگام استفاده از اینترنت، زمان را از دست میدهید؟ مثلا مدت زمان بیشتری را از آنچه پیش از شروع جستجو در اینترنت برای استفاده مقرر کرده اید، صرف امور اینترنتی نموده اید؟ چند دقیقه استفاده شما به چند ساعت تبدیل میشود؟

احساس بدخلقی: آیا در صورتی که در هنگام استفاده از اینترنت دچار مشکل قطعی شوید یا به دلیل دیگری )حتی انجام امور منزل یا اطرافیان( ناچار به جدا شدن از اینترنت شوید، احساس بدخلقی و ناراحتی مینمایید و در پی یافتن راه حلی فوری برای اتصال و بازگشت هستید؟

در انجام و تکمیل کارهای خانه، اداره یا حتی روزمره خود مشکل دارید : برایتان پیش آمده است که غذای کمتر یا نامناسبی میل کنید چرا که مشغولیات دنیای آنلاین اجازه تهیه غذا را به شما نداده است؟ آیا احساس میکنید که کارهایتان را نمیتوانید به موقع تمام کنید و باید ساعات بیشتری را صرف کار کنید. آیا حتی از اداره دیرتر به خانه میروید تا در نبود دیگران، آزادانه از اینترنت استفاده نمایید؟

از دوستان و محیط خانوادگی دور افتاده اید و اندکی منزوی شده اید: آیا زندگی واقعی شما برایتان درد آورتر شده است؟ آیا احساس میکنید نسبت به خانواده و دوستان غفلت کرده اید؟ آیا احساس میکنید دوستان مجازیتان بهتر از دوستان یا خانواده )حتی نزدیکترین افراد به شما(، شما را درک میکنند، حرف شما را میفهمند یا حتی قبول میکنند؟

در مورد استفاده از اینترنت احساس گناه یا دفاع از خود دارید: آیا شما از اینکه افراد خانواده به شما میگویند که از کامپیوتر بلندشوید و زمان بیشتری را با آنها بگذرانید احساس ناراحتی و عصبانیت یا حتی نفرت میکنید؟ آیا میزان استفاده از اینترنت وسایت هایی که در آنها مشغول میشوید را از دوستان، خانواده و حتی رییس اداره خود مخفی میکنید؟

از شرکت در فعالیت های اینترنتی احساس شادمانی بخصوصی دارید؟ آیا از اینترنت برای رهایی از غم و غصه، استرس یا دستیابی به لذات جنسی یا هیجان استفاده میکنید؟ آیا در محدود کردن زمان استفاده از اینترنت دچار مشکل هستید؟

ما هیچ وقت بالا را نگاه نمیکنیم :

 تاثیرات اعتیاد آنلاین در زندگی اجتماعی

تحقیقات روانشناسی امروزه نشان میدهد که وابستگی و استفاده افراطی از اینترنت بر درونگرایی بیش از حد، افسردگی، پرخاشگری و دیگر عادات نامطلوب شخصیتی نقش کلیدی دارد. وقتی که اینترنت را با مسئولیت و با دیدگاهی درست استفاده کنیم، تبدیل به محل فوق العادهای برای اجتماعات گوناگون، ابراز عقاید، پیدا کردن دوستان و حتی روابط عاطفی خواهد شد .

به طور کلی، دلیل اغلب مردم، برای اعتیاد آوردن به کامپیوتر و اینترنت، در واقع همان به دست آوردن مسیری جانبی برای کنترل احساسات آزار دهنده و مشکل است. بسیاری از مردم برای مدیریت و دور شدن از احساسات ناخواسته به سمت فضای مجازی جذب میشوند.

یکی از دلایل اصلی ارتباطات و اعتیاد اینترنتی به شبکه های اجتماعی و فروم ها نیز به عدم توانایی افراد در ارتباط برقرار کردن در دنیای واقی یا مشکلات آنها باز میگردد .چرا که اغلب افراد، به جای حل مشکلات درونی خود در ایجاد ارتباط، همچون مشکل اعتماد به نفس، در محیطهای مجازی فارغ پیشتر هم اشاره شد، این نوع ارتباطات جایگزین روابط واقعی و حلال مشکلات روانی این دسته افراد نیست.

درواقع تاثیر کوتاه مدت این نوع ارتباطات دائمی،همچون داروی مسکن برای ساعاتی آنها را از مشغله ها دور نگاه میدارد، اما در دراز مدت یا در زمان عدم دسترسی به این محیطها،افراد دوباره با مشکلات قدیمی خود روبرو میگردند.

منتها با این تفاوت که در این زمانها اغلب مشکلات پررنگتر و غیر قابل حل تر از گذشته تداعی میشوند و در نهایت، میل و کشش به بازگشت به لاک درونی و دنیای مجازی در افراد بیشتر میگردد .

پایان خبر/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.