چه کسانی شما را ردیابی می‌کنند

موزیلا فایرفاکس ابزاری را منتشر کرده است که به کاربران این مرورگر امکان می‌دهد تا بفهمند که چه شرکت‌هایی آنلاین آن‌ها را ردیابی می‌کنند. آیا دوست دارید بفهمید چه کسی وب سایت‌هایی را که دیدن می‌کنید، ردیابی می‌کند؟

به گزارش سرویس مقالات کامپیوتر قرچک آنلاین ;به عنوان مثال، شرکت‌های تبلیغاتی با استفاده از کوکی‌های (cokkies) ردیاب، سایتهایی که دیدن می‌کنید را ثبت و ضبط می‌کنند. کوکی‌های ردیاب فایل‌های متنی کوچکی هستند که روی کامپیو‌تر شما دانلود شده و وب سایتهایی را که می‌بینید و در برخی موارد کارهایی که در آن وبسایت‌ها می‌کنید را ثبت می‌کند.

شرکت‌های تبلیغاتی از این فایل‌ها استفاده می‌کنند و پروفایلی از شما و علایقتان می‌سازند که به آن‌ها کمک می‌کنند بهتر و بیشتر به فروش محصولات بپردازند. اما آیا این پاییدن و ثبت کردن مختص تبلیغات است؟ مطمئنا دولت‌ها و سازمان‌های امنیتی از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.

موزیلا برای برجسته کردن اینکه چه تعداد شرکت و نهاد رفتار آنلاین ما را می‌پایند، افزونه Lightbeam را تولید کرده است که می‌توان آن را بر روی مرورگر موزیلا نصب کرد و فهمید چه کسی ما را می‌پاید.

هر بار که از و بسایتی دیدن می‌کنید، این ابزار آدرس هر سایتی که به کامپیو‌تر شما وصل شود را ثبت می‌کند و به شما اعلام می‌کند که دیدن تنها یک وب سایت چگونه منجر می‌شود به اینکه کامپیو‌تر شما به چندین سرور مختلف وب سایتهای دیگر وصل شود. هرکدام از این سرور‌ها ممکن است به وسیله شرکت‌ها و نهادهای متفاوتی کنترل شوند و اطلاعات متفاوتی را ارسال و دریافت کنند.

اطلاعات ثبت شده توسط این افزونه به صورت نمودار در می‌آید تا به روشنی مشخص شود که چه کسانی در پشت صحنه وبسایت‌هایی که دیدن می‌کنید مشغول به کار هستند. کاربران می‌توانند انتخاب کنند که هر وبسایت را به طور جداگانه از این افزونه بلاک کنند یا نه.

مدیر اجرایی موزیلا می‌گوید که افزونه «Lightbeam» با هدف افزایش آگاهی عمومی تولید شده است تا مردم بدانند که فعالیت‌هایشان چطور ردیابی می‌شود: «ما در این افزونه می‌گوییم بیایید کمی بیشتر راجع به اینکه چه اتفاقاتی دارد می‌افتد بدانیم، بعد از این است که می‌توانیم بفهمیم که چه چیزهای دیگری دارد ردیابی می‌شود. ما می‌خواهیم ابزاری بسازیم تا شما بتوانید بیشتر از خودتان محافظت کنید، تا به کمپین‌های مختلف در مورد محافظت از خود آموزش بدهیم».

«مردم نیاز دارند بدانند که یک وب سایت چگونه کار می‌کند و یکی از عناصر آن حریم خصوصی است. ما در زمینه روابط انسانی صحبت می‌کنیم. وبسایت‌ها برای شفافیت بیشتر ایجاد شدند نه برای پاییدن‌های مخفیانه. ما به احترام این ارزش‌ها از جا بر می‌خیزیم و کلاه از سر برمیداریم».

افزونه «Lightbeam» در واقع نسخه جدیدی از یک افزونه قدیمی‌تر در موزیلا به نام «Collusion» است که به کاربران امکان می‌داد تا ردیابی آنلاین را تماشا کنند.

موزیلا اشاره می‌کند که کوکی‌های ردیاب، تنها یکی از چندین روشی هستند که می‌تواند برای ردیابی آنلاین مورد استفاده قرار بگیرد. روش معمول دیگر همخوان کردن اطلاعات با کسی است که در ارتباط با شرکت‌ها و نهاد‌ها است. همچنین موزیلا اعلام می‌کند که برخی شرکت‌ها در حال حاضر از انگشت نگاری در مرورگر‌ها استفاده می‌کنند.

در ‌‌نهایت موزیلا به کاربران امکان می‌دهد تا گزینه «Do not track» را انتخاب کنند که پیامی را به سرورهای سایت می‌فرستد تا کوکی‌های ردیاب را در کامپیو‌تر کاربر جاسازی نکنند، هرچند این درخواست بستگی به شرکت یا نهادی دارد که این کار را بکند یا نه. پس مراقب باشید.

تهیه و تنظیم : پلیس فتا فرماندهی انتظامی شرق استان تهران

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *