چه درس هایی باید از ماه رمضان بگیریم؟

ماه رمضان بهترین فرصت برای تمرین بندگی خداوند است و می توانیم در دیگر اوقات سال هم از درس های این ماه پربرکت استفاده کنیم.

به گزارش قرچک آنلاین ,

حجت الاسلام محمد مقصودعلی در گفت‌وگو  خبری گفت: امام رضا (ع) فرمودند که  پیامبراسلام (ص) در آخرین جمعه ماه شعبان دعایی را قرائت کردند وبه مردم اخطار دادند. اگر می‌خواستند اول ماه رمضان این خطبه را بخوانند برخی توفیقات ماه میهمانی خدا را مردم از دست می‌دادند، در این ایام کوتاه باقی مانده از ماه مبارک ما نیز می‌توانیم با فهم و بکارگیری  اخطار،درس خود را از این ماه عزیز گرفته و توشه راه خود در ایام باقی مانده و دیگر ماه‌های سال بکنیم.

وی با اشاره به متن دعا افزود: حضرت رسول (ص) فرمودند که ماه خدا به شما با عفو، رحمت و مغفرت  رو کرده؛ قدر این ماه را بدانید، شما دعوت شده اید به ماه ضیافت الهی پس خودتان را آراسته کنید. در ادامه حضرت رسول (ص) می‌فرمایند: این ماه، عظیم الشان است، نفس‌ها و خواب شما در این ماه عبادت است و دعا‌های شما در این ماه مستجاب می‌شود، در ادامه نبی مکرم اسلام (ص)، قریب به صد ویژگی برای ماه رمضان بیان می‌کند از حفظ زبان گرفته تا رعایت آداب نگاه و گوش کردن؛ و اینکه به حرام الهی نظر نکنید و خلاف حق و کذب را نشنوید.

این سخنران و کارشناس مذهبی در مورد حقیقت وجودی ماه رمضان بیان کرد: حقیقت بندگی در این ماه این است که انسان فقط مشقت گشنگی و تشنگی را به خودش ندهد، امیرالمومنین (ع) در روایتی فرمودند: چه بسا روزه دارانی هستند که فقط گشنگی و تشنگی آن را تحمل می‌کنند. اگر انسان حقیقتاً روزه‌دار باشد اعضا و جوارح و حتی مو‌های بدن او هم روزه دار می‌شود، اینکه انسان بخواهد، به مراتب عالیه برسد باید در حلال و حرام الهی دقت کند و حتی فکر خودش را از مکروهات در این ماه دور کند.

وی افزود: در مورد کسانی که روده هایشان از شکمشان بیرون ریخته، ندا می‌آید این شخصی که چنین حالی پیدا کرده، نسبت به آغشته شدن بدنش به نجاسات دقت نداشته، این نوع عذاب تجسم عمل انسانی است که نسبت به طهارت خویش دقت ندارد، البته انسان باید به این نکته توجه کند که در رعایت طهارت جسمی نباید به وسواس بیفتد. در مورد دسته سوم که از دهانش چرک و خون جاری است ندا می‌آید این دسته کسانی هستند که مسخرگی را پیشه خود ساخته و هر سخن زشتی را که می‌دیدند با آن به مسخره کردن دیگران می‌پرداختند، متاسفانه امروزه در فضای مجازی شاهد هستیم، کلیپ‌هایی پخش می‌شود و قومیت‌های دیگر را به سخره گرفته اند، ما باید در این ماه تمرین کنیم که در بکارگیری واژه‌های خود دقت داشته باشیم تا کسی را مسخره نکنیم و در آخر کسانی که گوشت بدنشان را می‌خورند؛ افرادی هستند که اهل غیبت و سخن چینی بوده اند. به این معنا که حرف را به مجالس دیگر می‌بردند، یعنی مطلبی که می‌شنویم را بدون تحقیق برای دیگران نقل می‌کنیم که اگر کذب باشد دروغ گفتیم و اگر سخن چینی باشد، سخن‌چینی کردیم و یکی از گناهانی که موجب فشار قبر می شود؛ نمامی و سخن چینی است.

حجت الاسلام مقصودعلی در پایان گفت: ماه رمضان بهترین فرصت برای شناخت عیوب، ترک رذائل اخلاقی و همچنین بهترین زمان تمرین برای شناخت و آشتی با خداوند است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *