پیکر مطهر آیت الله شاه آبادی در تهران تشییع شد

پیکر مرحوم آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی عضو مجلس خبرگان رهبری صبح چهارشنبه بیست و سوم اسفند ازپامنار تهران تشییع و جهت خاکسپاری در حرم حضرت معصومه (س) به قم منتقل شد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر قرچک آنلاین; پیکر مرحوم آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی عضو مجلس خبرگان رهبری صبح چهارشنبه بیست و سوم اسفند ازپامنار تهران تشییع و جهت خاکسپاری در حرم حضرت معصومه (س) به قم منتقل شد.

آیت‌الله شاه‌آبادی روز دوشنبه ۲۱ اسفند به‌دلیل عارضه تنفسی در تهران درگذشت و رهبر معظم انقلاب نیز روز گذشته درگذشت وی را تسلیت گفتند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، درگذشتِ عالم بزرگوار مرحوم آیت الله آقای حاج آقا نصرالله شاه‌آبادی را تسلیت گفتند.

متن پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت عالم بزرگوار مرحوم آیه‌الله آقای حاج آقا نصرالله شاه‌آبادی رحمه‌الله‌علیه را به بازماندگان مکرّم ایشان و بیت رفیع شاه‌آبادی و همه‌ ارادتمندان ایشان تسلیت عرض میکنم و علوّ درجات ایشان را که از شاگردان و نزدیکان امام راحل عظیم‌الشأن و از وفاداران به انقلاب و خدمتگزاران نظام جمهوری اسلامی بودند، از خداوند متعال مسألت مینمایم.

سیّد علی خامنه‌ای

۲۲ اسفند ۱۳۹۶
زندگینامه عالم فرزانه به قلم خودش:

در سال ۱۳۰۵ هجری شمسی در تهران، در خانواده علم و فضیلت در ظل عنایت مرحوم آیه الله العظمی الحاج شیخ محمدعلی شاه آبادی متولد شدم. پس از مدت کوتاهی مرحوم والد به شهر خون و قیام قم مهاجرت نمودند و قریب به ۷ سال در آنجا مشغول تعلیم و تربیت خواص و تدریس علوم معقول و منقول و پرورش شاگردانی چون آیه الله العظمی الحاج آقا روح الله خمینی (ره) و غیره شدند و سپس به جهاتی مجدداً به تهران مراجعت نمودند.

 

در این هنگام تقریبا سنه ۱۳۱۴ هجری شمسی بود که وارد دبستان شدم و تا سال هزار و سیصد و بیست (۱۳۲۰) هجری شمسی مشغول تعلم در دبیرستان تدین کلاس هشتم بودم. شهریور همان سال بود که طاغوت کبیر (رضا شاه) از سلطنت خلع گردید و طاغوت صغیر (محمدرضا شاه) به جای آن نشست، وارد حوزه مقدسه علم دین شدم و دروس ابتدائی و صرف و نحو و منطق و شرح لمعه و معالم و قوانین را خدمت اساتیدی چون آیه الله الحاج سید حسین احمدی علون آبادی قدّس سره، داماد مرحوم والد و آیه الله الحاج شیخ محمدعلی لواسانی قدّس روحه و دروس سطح عالی از رسائل و مکاسب و کفایه را خدمت اساتیدی چون آیه الله الحاج سید عباس زواره قدّس سره و آیه الله الحاج شیخ محمدتقی آملی و دروس معقول و عرفان را خدمت والد ماجد مرحوم آیه الله العظمی الحاج شیخ محمدعلی شاه آبادی قدّس سره و آیه الله العظمی الحاج شیخ مهدی مازندرانی قدّس روحه، تعلم نمودم و سپس چون والد ماجد برحمت واسعه الهی نائل گشت و در لقاء الله قرار گرفت به شهر خون و قیام قم مهاجرت نمودم.

دروس خارج فقه و اصول را خدمت آیه الله العظمی الحاج آقا حسین بروجردی قدّس سره (۱۲ سال) و آیه الله العظمی الحاج شیخ محمدعلی اراکی (۱۲سال) و آیه الله العظمی آقای سید محمدرضا گلپایگانی (۱ سال) و آیه الله العظمی محقق داماد قدّس سره (۱ سال) و آیه الله العظمی روح الله خمینی مدظله (۲ سال) تفقه نمودم و در اثناء تعلم به تعلیم و تدریس معقول و منقول مشغول شدم.

خداوند توفیق عنایت فرمود کتاب رشحات البحار تالیف مرحوم والد ماجد آیت الله العظمی شاه آبادی را با ترجمه شرح و پاورقی فارسی در ابتدای پیروزی انقلاب به زیور طبع درآوردم. امید است آثار و ثواب ملکوتی و جبروتی آن جهت مؤلف و شارح ثابت و محفوظ در پیشگاه حضرت ربوبیت باشد.

قبل از سال ۱۳۴۰ مشغول تدریس خارج فقه و اصول و فلسفه و عرفان و اخلاق شدم و فعلاً در حدود  سی و پنج سال است که اشتغال مداوم در امور فوق الذکر را دارم و با توفیق و عنایات خاصه حضرت احدیت و در ظل توجهات حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف، کتاب توحید و نبوّت و امامت و معاد و رجعت و سماع را با دو زبان عربی و فارسی نگاشتم و همچنین کتاب اخلاق منزل یقظه و توبه و انابه و محاسبه و تفکر و تذکر و اعتصام را با دو زبان عربی و فارسی به قلم تحریر در آوردم که مجموعا بیست و شش کتاب آماده برای چاپ می باشد.

ولی سعی در این است که از ثلث اموال مسلمین که برای امور خیریه است به زیور چاپ مطبوع گردد و از وجوه امام علیه السلام و سهم سادات و زکوه نباشد و تعلیقه ای بر عروه الوثقی و وسیله و رساله توضیح المسائل مرحوم آیه الله العظمی آقای بروجردی نگاشتم تا به وظائف شرعی خود عمل نمایم. علاوه بر این ها تعلیقه ای بر اسفار مرحوم صدرالمتألهین قدّس سره و تعلیقه ای بر کتاب مصباح الانس مفتاح الغیب به قلم تحریر در آوردم و نیز تعلیقه ای بر کتاب شفاء ابوعلی سینا  قدّس سره نگاشتم و نیز تعلیقه ای بر کتاب مکاسب مرحوم آیه الله العظمی الشیخ مرتضی انصاری قدّس سره و نیز تعلیقه ای بر کتاب کفآیه مرحوم آیه الله العظمی آخوند خراسانی قدّس سره و تعلیقه ای بر کتاب مرحوم العلامه آیه الله الاصفهانی قدّس سره، فقهاً و اصولاً نگاشتم و رساله ای در موضوع قمار و رساله ای در شرائط  متعاقدین به قلم تحریر در آوردم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *