حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 7 رمضان 1444 Tuesday, 28 March , 2023 تعداد دیدگاهها : 260×
پیشگیری از سرطان های گوارشی با مسواک و نخ دندان
۰۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۸:۱۰
شناسه : 112161

نتایج یک مطالعه نشان می دهد بیماری لثه احتمال ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش می دهد.

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش قرچک آنلاین , پزشکان بر اساس یافته های بدست آمده اظهار داشتند: بیماری لثه با افزایش احتمال ابتلا به سرطان ارتباط دارد و به همین دلیل مسواک زدن و استفاده بیشتر از نخ دندان به عنوان راه حلی مناسب برای پیشگیری توصیه می شود.

در این بررسی آمده است: افرادی که از لثه های سالمی برخوردار نیستند بیشتر در معرض ابتلا به برخی از انواع سرطان ها قرار دارند.

در این مطالعه مشخص شد بیماری لثه می تواند احتمال ابتلا به سرطان معده و گلو را به ترتیب حدود ۵۲ و ۴۳ درصد افزایش دهد.

همچنین افرادی که تعداد دو یا بیشتر از دندان های خود را از دست داده اند در مقایسه با افرادی که دندان خود را از دست نداده اند احتمال می رود که حدود ۳۳ و ۴۲ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان معده یا گلو باشند.

متخصصان آمریکایی اظهار داشتند: مبتلایان به بیماری پریودنتال و افرادی که تعداد بیشتری از دندان های خود را از دست داده اند حتی با وجود تعدیلِ دیگر فاکتورهای خطرزا، بیشتر در معرض ابتلا به این دو نوع سرطان دستگاه گوارش هستند.

در این بررسی سوابق پزشکی بیش از ۹۸ هزار زن و ۴۹ هزار مرد مورد مطالعه قرار گرفت.

در مدت ۲۲ تا ۲۸ سال ۱۹۹ مورد سرطان گلو و ۲۳۸ مورد سرطان معده شناسایی شد. در مجموع بر اساس یافته ها، افرادی با سابقه بیماری لثه حدود ۵۹ درصد بیش از افراد دیگر در معرض ابتلا به سرطان گلو بوده اند.

به گزارش هلث دی نیوز، همچنین مبتلایان به بیماری لثه که هیچ یک از دندانهای خود را از دست نداده بودند ۵۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان معده بوده اند و افرادی که تعداد یک یا بیشتر از دندانهای خود را از دست داده اند ۶۸ درصد بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان قرار داشته اند.

اخبار مرتبط

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.