روزنامه گاردین:

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که روزه‌داری به درمان دیابت کمک می‌کند

روزنامه انگلیسی گاردین پیش‌تر نتایج برخی پژوهش‌های انجام‌شده در دانشگاه هاروارد را منتشر کرده است که بر اساس آن روزه‌داری به درمان دیابت نوع یک کمک می‌کند.

به گزارش سرویس تغذیه و سلامت قرچک آنلاین; به نقل از مرآت، روزنامه گاردین در آوریل سال ۲۰۱۷ با انتشار مقاله‌ای به این پرسش پاسخ داد که «آیا روزه گرفتن می‌تواند مفید باشد؟» در این مقاله به پژوهش‌های «گوردون وِیر»، پژوهشگر دیابت در دانشکده پزشکی هاروارد استناد شده است. وِیر می‌گوید یافته‌ها درباره تأثیرات روزه‌داری بر درمان دیابت، عجیب هستند و قلمرو کاملا جدیدی را در پژوهش‌های مرتبط با این حوزه ایجاد می‌کنند.

او می‌گوید:«من تا پیش از این که مطالعاتم بر روی موش‌ها در دیگر آزمایشگاه‌ها تکرار نشود، در پذیرش این گزاره که روزه‌داری بر پیشگیری از ابتلا به دیابت و درمان آن تأثیر دارد محتاط بودم؛ اما داده‌های آزمایشگاه‌های مختلف نشان داد که روزه‌داری نه فقط در سلول‌های انسانی بلکه در کلیت بدن انسان تأثیرگذار است.»  برخی دیگر از پژوهشگران نیز سرسختانه بر پتانسیل‌های بالقوه روزه‌داری تأکید می‌کنند.

روزه البته در طب می‌تواند حد متفاوتی با روزه به معنای مصطلح داشته باشد. طب سنتی به افراد مختلف از جمله مبتلا به دیابت توصیه می‌کند که تا سه ساعت پس از هر وعده روزه بگیرند. روزه در آیین اسلام جایگاهی ویژه دارد؛ چنان‌که پیامبر اسلام(ص) آن را زکات بدن نامیده است. پیشوایان دینی نیز در طول ایام سال نیز روزه‌های مستحبی مختلفی را تعیین کرده‌اند.

البته به جز اسلام، مکاتب مختلفی نیز روزه‌هایی را برای ایام مختلف سال تعیین کرده‌اند. اگر خواستید در این ایام روزه بگیرید، حتما جستجویی درباره توصیه‌های طب سنتی برای روزه‌داری در اینترنت داشته باشید.

در روایات اسلامی آمده است که هرکس در ماه‌های حرام سه روز متوالی چهار‌شنبه، پنج‌شنبه و جمعه را روزه بگیرد، ثواب نهصد سال عبادت برای او نوشته می‌شود. از فردا ماهِ حرام ذی‌القعده آغاز می‌شود. بهره‌مندی از فواید روزه‌داری در این ماه را فراموش نکنید.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *