مدیر سابق امور اوپک وزارت نفت:

پنهان کاری دولت در ارائه متن ۱۰۰ صفحه ای قراردادهای جدیدنفتی/ ضرر ناشی از قراردادهای جدید نفتی دامان مردم را می گیرد/ تسلط شرکت های خارجی بر صنعت نفت خطاست

کارشناس حوزه انرژی گفت: امروز شرکت نفت و وزارت نفت وارد یک قرارداد می شوند و شاید اینطور به نظر برسد که این مربوط به تنها بخشی از کشور می شود اما اگر ضرری ناشی از این قرارداد به وجود بیاید، سرمایه های ملت از دست می روند و افرادی که باید تاوان این سهل انگاری ها را بدهند در نهایت مردم خواهند بود.

به گزارش سرویس سیاسی قرچک آنلاین; محمدعلی خطیبی، مدیر سابق امور اوپک در وزارت نفت در گفت و گو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص قرادادهای جدید نفتی و ابهامات مربوط به این قراردادها اظهار داشت: آن چیزی که امروز ارائه شده است در حقیقت قراردادهای نفتی نیست، بلکه چارچوبی برای قراردادهای آینده کشور است که این چارچوب را به صورت محرمانه قلمداد کرده و تنها چند محور از آن منتشر شده است.

وی افزود: این قرارداد ها فعلا در حد مصوبه دولت است اما آن چیزی که در هیئت دولت تصویب شده  متفاوت از قراردادهای اصلی است؛ متن اصلی این قراردادها به زبان انگلیسی و بالغ بر ۱۰۰ صفحه است که هنوز رونمایی نشده و کسی آن را در اختیار ندارد.

این کارشناس حوزه انرژی در ادامه تصریح کرد: کارشناسان زیادی در باره این قراردادها نظر داده اند که همه آنها بدون جانب داری و هیچ گونه چشم داشتی این قراردادها را بررسی و نقد کرده‌اند.

خطیبی با بیان اینکه هیچ کارشناسی مخالف توسعه نیست و همه کارشناسان برای آینده کشور نگران هستند، یادآور شد: بهتر است مسئولین از نظرات کارشناسی منتقدان این قرارداد که کم هم نیستند استفاده کنند؛ نباید برای انعقاد چنین قراردادهایی بدون در نظر گرفتن نظر کارشناسان اقدام شود.

نماینده سابق ایران در اوپک همچنین اظهار داشت: در حال حاضر نباید به خاطر شرایط تحریمی که وجود دارد و یا به خاطر بالا بردن درآمدهای نفتی، به هر قیمتی منابع خود را در اختیار شرکت های خارجی قرار دهیم؛ اگر به انها امروز امتیازاتی می دهیم قطعاً بایستی کارشناسانه این امتیاز دهی صورت بگیرد، چرا که در دراز مدت ممکن است این امتیازها دردسر هایی را به وجود آورد.

خطیبی گفت: امروز شرکت نفت و وزارت نفت وارد یک قرارداد می شوند و شاید اینطور به نظر برسد که این مربوط به تنها بخشی از کشور می شود اما اگر ضرری ناشی از این قرارداد به وجود بیاید، سرمایه های ملت از دست می روند و افرادی که باید تاوان این سهل انگاری ها را بدهند در نهایت مردم خواهند بود.

وی افزود: نکته‌ای که باید در قرادادهای جدید مدنظر مسئولان قرار گیرد این است که نباید زمینه تسلط شرکت‌های خارجی را در صنعت نفت مهیا کنیم. چون همواره دیده‌ایم شرکت‌های خارجی کاملا به صورت ظاهری از شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های خود استفاده کرده و هیچگاه فناوری‌های نوین را در اختیار شرکت‌های ایرانی قرار نداده‌اند. درحالی که بهتر بود با اعتماد به توانایی شرکت‌های ایرانی قراردادهای جدید را تنظیم کنیم و در صورت نیاز، ایرانیان را برای انتخاب شرکت خارجی آزاد بگذاریم.

این کارشناس حوزه نفت خاطر نشان کرد: حتی اگر تولید نفت کشور افزایش پیدا کند با توجه به شرایط پیش آمده در برجام و قیمت نفت نمی توان انتظار فروش این مقدار تولید را داشت و یا اینکه حتی اگر به فروش هم برسد کاهش قیمت نفت اجازه رسیدن به درآمد بالایی از طریق این قراردادها به کشور نمی‌دهد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *