حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 23 محرم 1444 Saturday, 20 August , 2022 تعداد دیدگاهها : 260×
وقتی کودکان با هم سازش ندارندچه باید کرد؟
۱۹ تیر ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۸
شناسه : 5260

اگر بچه های شما مدام با هم دعوا می کنند این توصیه های روان شناسان را به کار گیرید تا مشاجره آنها به حداقل برسد.

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش سرویس مقالات روانشناسی قرچک آنلاین ;از دور آنها را کنترل کنید:

دعوای میان خواهر و برادرها غیر قابل اجتناب است و نقش مهمی در شخصیت آنها بازی می کند در واقع مشاجره با آنها کمک می کند تا جایگاه خود را بیابند ، در صورتیکه شما مرتباً ، فرزندان خود را ساکت کنید ، درست است که آنها را از دعوا کردن باز می دارید، اما باعث می شوید ناگهان منفجر شوند. بهتر است اجازه دهید گاهی بچه ها با هم دعوا کنند؛ به این ترتیب راحت تر می توانید آنها را آرام کنید.

بعضی ساعتها را به طور مشخص به آنها اختصاص دهید:

به فرزندتان ثابت کنید عشق شما برای هر یک از آنها به یک میزان است بهترین کار آن است که وقتی را به بودن همراه آنها در فعالیتی که به آن علاقه دارند اختصاص دهید . به همراه فرزند بزرگتان به سینما بروید و با فرزند کوچکتان کارتن ببینید.

متفاوت باشید:

در صورتی که با همه فرزندانتان به یک شکل برخورد کنید ، این احتمال وجود دارد که با دست خودتان آتش حسادت و دعوا را برافروزید . کودکان همیشه دنبال یافتن تفاوتهایی هستند که دررفتار ما با خودشان می بینند.

با هر یک از کودکانتان آنگونه که او می خواهد رفتار کنید ، نه مثل خواهر و برادر هایش.

آرام باشید:

اجازه بدهید بچه ها با هم بحث کنند ، هرگز در دعوای آنها مداخله نکنید مگر آنکه سلامت آنها در خطر باشد یا کار به زد و خوردبکشد؛ در این صورت به آرامی مداخله کنید؛ به چشمان آنها نگاه کنید ودر حالی که با آنها حرف می زنید دست و شانه هایشان را لمس کنید تا مطمئن شوند که در کنار شما حمایت می شوند هرگز این سوال را نپرسید که «چه کسی شروع کرد؟»

قوانین را مجددا یادآوری کنید:

وقتی دعوا تمام شد و سر و صداها خوابید درباره دلیل دعوا سوال کرده و قوانینی را که برای فرزندانتان مقرر کرده اید ، یک بار دیگر به آنها یادآوری کنید مثلا بگویید«کتک کاری ، مو کشیدن، گاز گرفتن و … ممنوعه دیگر نمی خوام تو خونه شاهد این کارها باشم »

با کودکتان صحبت کنید:

در روان شناسی تکنیکی وجود دارد به نام «احساس کردم، احساس کردی – پیدا کردم »، به کودکتان بگویید «منم وقتی خیلی کوچک بودم با برادرم دعوا می کردم ؛خیلی زشت و بد بود، می خوای داستان بدترین دعوامونو برایت تعریف کنم»مطمئن باشید که با دهان باز به صحبت های شما گوش خواهد داد، مهم آن است که طی داستان خود به او بفهمانید مشکلات را می توان با حرف زدن برطرف کرد.

آگاهانه تنبیه کنید:

در صورتی که شاهد دعوای بچه ها بودید به هیچ وجه یکی از آنها را تنبیه نکنید. بهتر است برای همگی آنها تنبیه سبکی انتخاب کنید ، در صورتی که یکی یا همگی آنها را به شدت تنبیه کنید ، یک اتفاق ساده را به یک احساس نفرت همیشگی تبدیل خواهد کرد.

از خودتان بپرسید :

در صورتی که از دعوای بچه ها کلافه شدید از خودتان بپرسید که آیا شما با برادر و خواهرانتان دعوا نمی کردید ؟ آیا قوانین را برای فرزندانتان مشخص کرده اید؟ آیا با یکی از کودکانتان خوش برخوردتر از دیگران نیستید ؟ گاهی اتفاق می افتد که شما نا آگاهانه طرف یکی از فرزندانتان را بگیرید، به هر حال سعی کنید با صحبت کردن با کودکانتان مسائل را حل کنید.

هرگز با همسرتان جلوی فرزندانتان بحث نکنید:

فراموش نکنید فرزندانتان از همان سنین کودکی متوجه عکس العمل های شما می شوند . والدینی که با هم بحث می کنند، الگوی کودکانشان می شوند، از سوی دیگر کودکانی که شاهد دعوای والدین هستند، بی دلیل با خواهر و برادر شان دعوا می کنند تا تنها شلوغ کرده باشند ، از نظر روانی این گونه کودکان خود را فدا می کنند تا دعوای والدین بخوابد و از جدا شدن آنها از هم جلوگیری کند.

مثبت باشید:

همیشه با کودکانتان مثبت صحبت کنید، چرا می خواهید به جنبه منفی قضیه نگاه کنید؟ اگر کنار هم نشسته اید و در بازی مشاجره می کنند، به آرامی به آنها بگویید: «چقدر با هم توپ بازی می کنید » یا «شما که باهم خوب بازی می کردید؟» به هیچ وجه از کلمات «همیشه»و «هرگز»استفاده نکنید«شما همیشه با هم دعوا می کنی.»

ستوانیکم فیروزه هاشمی مددکار کلانتری ۱۵ فرخشهر استان چهارمحال و بختیاری

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.