وعده ایجاد نیروگاه هزار مگاواتی تولید برق در مهران در غبار فراموشی

یکی از وعده‌های داده شده و در غبار فراموشی رفته در استان ایلام « ایجادنیروگاه هزار مگاواتی تولید برق در مهران» است که قرار بود ظرف سه سال به نتیجه برسد.

به گزارش سرویس سیاسی قرچک آنلاین; در هنگام مرور ادبیات مربوط به سرمایه اجتماعی و توسعه به این مطلب پی می‌بریم که روابط اجتماعی فرصت‌هایی هستند برای بسیج منابعی که مشوق رشد و توسعه‌اند. سرمایه اجتماعی می‌تواند با پیوند فضای سیاسی، نقش موثری در چشم انداز توسعه در جامعه بازی کند و بین رشد اقتصادی و اعتماد اجتماعی رابطه مستقیمی برقرار که موجب اعتماد متقابل بین افراد یک جامعه را محقق و با سهولت بخشیدن به فعالیت‌های اقتصادی موجب کارایی و کمک به تسریع در توسعه می‌شود.

آنچه روند سرمایه اجتماعی را تقویت می‌کند جلوگیری از بروز هر‌گونه ناامیدی، دلزدگی، از خود‌بیگانگی و بی‌تفاوتی اجتماعی که زمینه‌های تضعیف «اعتماد اجتماعی» را فراهم می‌کند است که متاسفانه گاهاً با وعده وعیدهای مسئولان  و عدم تحقق آن وعده و اطلاع رسانی در مورد علت عدم اجرا  موجب خدشه بر سرمایه اجتماعی می‌شود که این گونه وعده دهندگان بنا به حدیث شریفه از امام حسین(ع) : المَسؤولُ حُرّ حَتی یَعِد ، وَ مُستَرِقُ المَسئولِ حَتی یَنجَز؛«انسان تا وعده نداده ، آزاد است . اما وقتی وعده می‌دهد زیر بار مسؤولیت می‌رود، و تا به وعده اش عمل نکند رها نمی‌شود».

حال یکی از وعده‌های داده شده و در غبار فراموشی رفته در استان ایلام « ایجادنیروگاه هزار مگاواتی تولید برق در مهران» است که قرار بود ظرف سه سال به نتیجه رسیده و نسبت به اشتغالزایی برای ۱۰۰۰ نفر را تاپایان ساخت نیروگاه در استان ایلام ایجاد و بعد از پایان پروژه حداقل ۱۳۰ نفر را به صورت دائم به استخدام خود درآورد.

آنچه که علی طاووس‌نژاد،  مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی مهران وقت از آن خبر داد تامین کامل اعتبار این پروژه توسط سرمایه گذاربه مبلغ ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است که  بنا به گفته وی تامین این مبلغ تماما توسط شرکت سرمایه گذار تضمین شده است.

محمد رضا مروارید استاندار وقت ایلام نیز در تاریخ ۱۳ آذر ۹۵ در گفت و‌گو با رسانه‌ها از امضای تفاهم‌نامه ساخت نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی برق مهران خبر داد و گفت: در سفر وزیر امور خارجه به اروپای شرقی  امضای تفاهم‌نامه ساخت نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی برق صادراتی در مهران  انجام شده است.

برای یافتن نشانی از این وعده داده شده که بنا به گفته مسئولان اعتبارآن تامین، پیمانکار آن مشخص و شرکت سرمایه‌گذار نیز تضمین اعتبار کرده و از طرفی ظرف سه سال به بار می‌نشیند راهی منطقه آزاد مهران که تابلویی بیش نیست شده که در مراجعه «نه از تاک نشان بود و نه از تاکنشان».

هادی شیرخانی در پاسخ به پیگیری‌های خبرنگار تسنیم در ایلام، از پاسخ در خصوص سرنوشت و فرجام پروژه ۱۰۰۰ مگاواتی برق مهران به این سخن اکتفا کرد: حوزه مسئولیت شرکت توزیع برق استان ایلام تا نیروگاه ۵۰۰ مگا واتی است.

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان ایلام در ادامه گفت: پیگیری و پاسخ به چگونگی و فرجام نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی مهران در حوزه مسئولیتی شرکت توانیر است.

هرچند پیگیری‌های خبرگزاری تسنیم در استان ایلام در تماس‌های مکرر با شرکت توانیر منتج به پاسخ نشد، اما آنچه عیان است این نیروگاه نه اجرا شده است و نه قرار است اجرا شود بلکه وعده‌ای بوده است برای اضافه کردن اوراق پرونده وعده‌های داده شده مسئولان در استان ایلام که برای تاریخ به یادگار مانده است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *