حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 15 شوال 1443 Monday, 16 May , 2022 تعداد دیدگاهها : 260×
هیات نظارت به صورت منظم موضوع برجام را بررسی می کند/ آمریکا به قول خود برای گشایش اقتصادی عمل نکرد
۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۷
شناسه : 53406

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو هیات نظارت بر برجام گفت: هیات نظارت بر برجام، به صورت منظم با حضور رئیس جمهوری تشکیل می شود و موضوع برجام را بررسی می کند.

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش سرویس سیاسی قرچک آنلاین; علی اکبر ولایتی عصر یکشنبه در حاشیه دیدار با رئیس کمیسیون روابط خارجی بلژیک در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره بدعهدی آمریکایی ها و برگزاری جلسات هیات نظارت بر برجام اظهار داشت: به صورت خلاصه جمع بندی هیات نظارت را آقای روحانی در نطق سالیانه خود در سازمان ملل عنوان و از بدعهدی آمریکایی ها شکوه کرد.
وی افزود: ایران همانطور که از ابتدا قرار گذاشته بود به عهد خود استوار و پایدار است اما آنها بدعهدی کردند و اگر بخواهند این مسیر، درست پیش رود باید به آنچه که تعهد کرده اند عمل کنند.
ولایتی گفت: این حرف آقای کری هم حرف درستی نیست که گفته آمریکا به عهد خود وفا کرده است؛ چرا که از باب تبلیغات چنین حرفی می زند و گرنه همه می دانند آمریکایی ها بدعهدی کرده اند و به آن وظایف خودشان در رابطه با گشایش اقتصادی که قول داده بودند عمل نکرده اند.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر بهانه جویی آمریکا برای مداخله نظامی در سوریه گفت: آمریکایی ها شانس خودشان را در افغانستان و عراق امتحان کردند و در هر دو کشور شکست خوردند و مردم این دو کشور در برابر آنها پیروز شدند.
ولایتی ادامه داد: سوریه ای که قریب به ۶ سال در برابر دخالت بیگانگان به خصوص غربی ها و در راس آنها آمریکا و در منطقه، رژیم غاصب صهیونیستی مقاومت می کند، حتما توان این را دارد که در برابر دخالت نظامی آمریکایی ها ایستادگی کند.
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که آمریکایی ها دست به این کار نخواهند زد گفت: اگر آمریکایی ها این کار را انجام دهند یک کار انتحاری برای آنها است.
وی ادامه داد: سوریه سرپا ایستاده است و بشار اسد رییس جمهور قانونی این کشور ، محکم از مواضع و منافع مردم سوریه دفاع می کند. اگر آمریکایی ها عقل داشته باشند چنین کاری را تکرار نخواهند کرد چرا که شکست سوم آنها در منطقه، بعد از افغانستان و عراق خیلی سخت تر خواهد بود.
ولایتی در پاسخ به سوال دیگری درباره شرط گذاشتن بعضی مقام های آلمانی برای ارتباط با ایران گفت: آنها برای خوشایند صهیونیست ها و آمریکایی ها چنین سخنی می گویند. ما نیازی به این نوع رابطه با آلمانی ها نداریم.
وی ادامه داد: آنها می خواهند بر سر ما منت بگذارند که در صورتی با ایران رابطه برقرار می کنند که با رژیم صهیونیستی ارتباط برقرار کنیم که این آرزو را هر کسی دارد به گور خواهد برد. جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه این رژیم غاصب را به رسمیت نخواهد شناخت.
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: آلمان اگر رابطه با ایران نداشته باشد منافع خود را از دست خواهد داد چرا که دست ایران برای رابطه برقرار کردن با هر کشوری که منافع اش اقتضا کند، باز است.
ولایتی در ادامه در خصوص موضوع گفت و گوهای خود با مقام بلژیکی گفت: در رابطه با سوریه هردو کشور ایران و بلژیک به این امر توافق داشتیم که سوریه راه حل نظامی ندارد و بلکه راه حل سیاسی است.
وی افزود: دیداری سازنده و مفید راجع به مسایل بین المللی، روابط دوجانبه و به خصوص غرب آسیا و شمال آفریقا، بحران سوریه و یمن داشتیم.
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در رابطه با سوریه به وی گفتم که ایران قویا معتقد است که حکومت بشار اسد، یک حکومت قانونی است که توسط مردم سوریه انتخاب شده است و نزدیک به ۶ سال است که در مقابل تهاجم بیگانگان و تروریست ها مقاومت می کند .
ولایتی با بیان این که راه حل سوریه بر چند اصل استوار است گفت: اصل اول این است که همه کشورهای دنیا آقای بشار اسد را به عنوان رییس جمهور قانونی سوریه قبول داشته باشند و همه راه حل ها حول محور دولت قانونی سوریه باشد. اصل دوم اینکه به هیچ وجه نباید سوریه تجزیه شود بلکه ما از تمامیت ارضی سوریه حمایت می کنیم و اصل سوم اینکه بحران سوریه راه حل نظامی ندارد بلکه راه حل سیاسی است و تحت نظارت سازمان ملل با یک نماینده قوی که منطقه را بشناسد در آن صورت می توانیم امیدوار باشیم که مردم سوریه بتوانند سرنوشت خودشان تعیین کنند.
وی ادامه داد: مادامی که بشار اسد در راس حکومت است و دوره ریاست جمهوری را طی کند و انتخابات در سوریه که مردمی بوده تکرار شود، هرکسی از جمله اسد حق دارد در انتخابات شرکت کند. سوریه مخالف با این نیست که گروه های معارض به راه حل صلح آمیز برسند و همه نمایندگان گروه های مختلف در حکومت شرکت کنند اما هیچ کشور خارجی حق دخالت در امور داخلی سوریه را ندارد بلکه همه باید کمک کنیم تا سوریه به حالت عادی خود برگردد.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: امیدواریم با همکاری های بین المللی و منطقه ای بتوانیم در این خصوص راه حلی پیدا کنیم.
رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان بلژیک نیز در جمع خبرنگاران گفت: هیات ما تحت تاثیر دانش آقای ولایتی درباره اوضاع منطقه قرار گرفته و امروز نیز مشاهده کردیم تجربه ایشان می تواند برای همه بازیگران مفید باشد.
وی تاکید کرد: بحران سوریه و عراق راه حل نظامی ندارد؛ باید دنبال راه حلی باشیم که برای منطقه ثبات و صلح را به ارمغان بیاورد.
منبع: ایرنا

انتهای پیام/س

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.