حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 15 شوال 1443 Monday, 16 May , 2022 تعداد دیدگاهها : 260×
نیکی به همسر از عوامل تحکیم خانواده است
۱۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۴:۲۷
شناسه : 33524

حاج آقا ضیائی کارشناس مسائل اجتماعی گفت: : از مهم ترین موارد نیکی به همسر اظهار محبت به وی و آراستگی ظاهری مرد است که از عوامل تحکیم خانواده به شمار می آید.

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش قرچک آنلاین; حاج آقا ضیائی کارشناس مسائل اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار قرچک آنلاین اظهارداشت: از مهم ترین موارد نیکی به همسر اظهار محبت به وی و آراستگی ظاهری مرد است که از عوامل تحکیم خانواده به شمار می آید.
وی گفت: امیرمومنان(ع) در وصیت به محمد حنفیه فرمودند: به راستی زن ریحانه است و قهرمان نیست، پس در هر حال با وی مداراکن و همراهی نیکو داشته باش تا زندگیت باصفاگردد.
وی با نقل احادیثی در خصوص پاداش خدمت و نیکی به همسر (زن ) پرداخت و افزود: امیر مومنان (ع) میفرماید :روزی رسول خدا (ص) بر ما وارد شد و فاطمه (س) کنار ی نشسته بود و من عدس پاک می کردم، فرمود : ای ابالحسن ! گفتم : لبیک ای رسول خدا، فرمود : از من بشنو و من سخن نمی گویم مگر از جانب پروردگارم ، هیچ مردی نیست که همسرش را در خانه یاری دهد مگر این که برای او عبارتی بسیار فراوان از روزه و شب زنده داری به شمار می آید و در پایان فرمود : ای علی ! به عیال (همسر ) خدمت نمی کند مگر صدیق یا شهید یا مردی که خدا برایش خیر دنیا و آخرت را خواسته باشد .
وی بیان کرد: هر مردی که بر بد اخلاقی همسرش برای خدا شکیبایی کند ، خدا برای صبر وی در هر بار، پاداشی همانند پاداش صبر ایوب (ع) در برابر بالای او به وی می دهد .
وی افزود: مرز نیکی مرد به همسر آن است که به نیازهای واقعی و اصیل او توجه و زمینه رفاه و آسایش او را به گونه ای شایسته فراهم کند . حتی در گفتگو و معاشرت با وی چنانچه به پیرو از هوا و هوس او نینجامد ، سفارش شده است . چنانچه اطاعت از والدین با وجود جایگاه والای آنان مشروط به پیراستگی از شرک و عدم مخالفت خواسته های آنان با دستورهای الهی است .
وی اذهان کرد: هر گاه زنی در حالی که آرایش کرده و معطر است از خانه اش خارج شود و همسرش از این عمل او خوشنود باشد برای آن همسر برابر هر قدمی که آن زن برمیدارد خانه ای از آتش ساخته می شود . پس بالهای زنانتان را کوتاه کنید (و به آنان قدرت جولان ندهید ). در بلندی بال هایشان پشیمانی است و کیفر آن آتش است و در کوتاهی بال های آنان خشنودی و سرور و بی حساب وارد بهشت شدن است . این مواردرا در مورد زنانتان حفظ کنید تا از دشواری حساب (روز قیامت ) نجات یابید و هر کس آن را حفظ نکند نزد خدا چه حال بدی خواهد داشت ! از رسول خدا (ص ) روایت شده است که هر گاه امت من به چند خصلت عمل کنند بلا بر آنان فرود آید از جمله اینکه مرد از همسر خود پیروی و از مادر خود نافرمانی کند .
وی ادامه داد: هر کس زنی را از روی ستم بزند در روز قیامت دشمن او خواهم بود . زنانتان را نزنید . هر کس آنان را از روی ستم بزند ، خدا و پیامبرش را نافرمانی کرده است . مهریه همسر از بدهکاری هایی است که پرداختن آن واجب و تاخیر عمدی در پرداختن آن معصیت است .
ضیائی افزود: انسان در رشد و تعالی خود نیازمند همسر است ، از این رو رسول خدا (ص) از اینکه زنان ازدواج را ترک و خود را از شوهر بی نیاز کنند نهی فرموده است ، بر این اساس زنانی که دشواری های ازدواج و زندگی مشترک را به سبب خود کفایی مالی یا هر دلیل دیگری تحمل نمی کنند ، فضیلت های بزرگی را از دست می دهند که جبران پذیر نیست .
وی درباره تعجیل در ازدواج دختران که یکی از آموزه های دینی است ، بیان کرد: امام رضا (ع) می فرماید : جبرئیل بر پیامبر (ص) فرود آمد و گفت :ای محمد ! پروردگارت به تو سلام میرساند و می فرماید : دوشیزگان چونان میوه بر درخت اند . هر گاه میوه برسد اگر چیده نشود ، خورشید آن را تباه می سازد و بادها آن را به اطراف می پراکند . دوشیزگان نیز هرگاه بالغ شوند بهترین چیز برای آنان شوهر است وگرنه از فتنه و تباهی در امان نخواهند بود . امام صادق (ع) نیز فرمود : از سعادت مرد این است که دخترش در خانهء او حائض نشود .
وی گفت: زن نگهبان خانواده شوهر و فرزندان اوست و او در این نگهبانی مسئول است به هر زنی که به شوهرش جرعه ای آب برساند پاداش فراوانی داده می شود و شصت گناه از او بخشوده می شود .
پیامبر (ص) فرمود : هر زنی هفت روز به همسرش خدمت کند خدا هفت درب آتش دورزخ را بر وی میبندد و درهای هشتگانه بهشت را به رویش می گشاید تا از هر یک خواست وارد شود .
کارشناس اجتماعی عنوان کرد: برای زن شفیعی موثر تر از رضایت همسرش نیست . وقتی که حضرت فاطمه (س) در گذشت ، امیرمومنان (ع) بر سر تربت او گفت : خدایا ! من از دختر پیامبرت راضی هستم .نیکی و اطاعت از شوهر و برخورد شایسته با او به قدری مهم است که در روایات جهاد زن قلمداد شده است .
وی عنوان کرد: خدا عذاب قبر را از سه دسته از زنان برمیدارد و در روز قیامت با فاطمه (س) محشور خواهند شد ، زنی که بر غیرت شوهرش شکیبایی کند ، زنی که در برابر بد اخلاقی شوهرش شکیبایی کند ، زنی که مهریه اش را به همسرش ببخشد . خدا به هر یک از آنها ثواب هزار شهید می دهد .
وی با اشاره به اینکه زنی که شوهرش وی را برای نیاز خود می خواند و او پیوسته به تاخیر می اندازد تا اینکه خواهش مرد فرو مینشیند و به خواب می رود گفت: فرشتگان پیوسته تا هنگام بیدار شدن شوهرش آن زن را لعنت می کنند . خطر بی اعتنایی به خواسته غریزی همسر این است که وی به گناهان ناخواسته آلوده گردد و چنین آلودگی زمینه آسیب پذیری نهاد خانواده را فراهم کند .
ضیای افزود: زنی که شوهرش را بیازارد، تا شوهرش را یاری و او را از خود راضی نکند ، خدا نماز او و هیچ یک از کارهای نیکش را نمی پذیرد ، گرچه آن زن همه روزگارش را روزه بگیرد و به عبارت بپردازد و بردگانی را آزاد سازد و اموالش را در راه خدا ببخشد و این زن تا چنین باشد نخستین کسی است که وارد آتش می شود . همانند این کیفر برای شوهر هم هست ، چنانچه همسرش را از روی ستم بیازارد.
وی اذهان کرد: هر زنی همسرش را با گفتار خود بیازارد خدا هیچ عملی را از او نمی پذیرد هر گاه مردی همسری ناسازگار داشته باشد که به آنچه خدا روزی وی کرده است صبر نکند و بر شوهر خود سخت بگیرد و او را به کاری وادارد که توان آن را ندارد . خدا هیچ کار نیکی را که موجب نجات وی از آتش می شود ، نمی پذیرد ، و خشم خدا بر او تا وی اینگونه است .
این کارشناس بیان کرد: اگر چه خشم و خشنودی خدا نسبت به زنان بر محور خشم و خوشنودی همسران است ، این به معنای تمکین زن در برابر همه خواسته های مرد نیست . بلکه خواسته او باید مشروع و بر محور حقوق مردان بر آنان باشد .
وی در پایان گفت: زنی که شب را سپری کند در حالی که شوهرش از او در مورد حقی خشمگین باشد نمازی از وی پذیرفته نمی شود تا این که همسرش از او خشنود شود .
انتهای پیام/س

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.