حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 7 جماد ثاني 1442 Wednesday, 20 January , 2021 تعداد دیدگاهها : 244×

سر خط اخبار

راه اندازی کاروان خودرویی در ایام فاطمیه کشف انبار روغن خوراکی تاریخ مصرف گذشته در قرچک بهسازی و ایمن‌سازی راه‌های روستایی قرچک با اعتبار ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال ایستگاه دوچرخه پارک ولیعصر(عج) قرچک راه‌اندازی شد/استفاده رایگان از دوچرخه برای شهروندان انهدام باند سارقین موتورسیکلت در شهرستان قرچک چهار پروژه آموزشی در قرچک در حال ساخت است/ پیشرفت ۹۰ درصدی دو مدرسه تداوم اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با هدف شکستن زنجیره انتقال ویروس کرونا در قرچک برگزاری آزمون استخدامی دستگاه های دولتی سال ۱۳۹۹ در شهرستان قرچک اسماعیلی امام جمعه قرچک : شخصیت حاج قاسم چند بعدی است ، یک ژنرال نظامی ، یک سیاستمدار جهانی است شهادت در راه خدا و آرمان های انقلاب اسلامی عزت و افتخار است  رفع مشکلات بیش از ۲۰۰ واحد تولیدی قرچک طی چهارسال اخیر مهار آتش سوزی انبار کارخانه تولید لوازم خانگی در قرچک ۴۸۰ مورد بازرسی و پلمپ ۴ واحد صنفی در قرچک حرکت دسته عزاداری به مناسبت شهادت حضرت فاطمه (س) در شهرستان قرچک امام جمعه قرچک : جامعه ما را روشنفکران منحرف و غرب زده بیچاره کردند، کسانی که از حقیقت غافل و جاهل اند و به دشمنان مکار و طماع دل بسته اند ، ترور و تحریم ها را نمی بینندو به حساب خیر می گذارند.

نکاتی چنددر باره دعوای رفع مزاحمت و ممانعت ازحق
۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۷
شناسه : 106222

ازجمله یکی از دعاوی مطرح در دادگاهها ، دعوی ممانعت از حق و تقاضای رفع ممانعت از حق است. ماده ۱۵۹ قانون آیین دادرسی مدنی مقررمی دارد: دعوای ممانعت از حق عبارت است از تقاضای کسی که رفع ممانعت از حق ارتفاق یا انتفاع خود را در ملک دیگری بخواهد. چنانچه کسی مانع استفاده از […]

ارسال توسط :
پ
پ

ازجمله یکی از دعاوی مطرح در دادگاهها ، دعوی ممانعت از حق و تقاضای رفع ممانعت از حق است.

ماده ۱۵۹ قانون آیین دادرسی مدنی مقررمی دارد:
دعوای ممانعت از حق عبارت است از تقاضای کسی که رفع ممانعت از حق ارتفاق یا انتفاع خود را در ملک دیگری بخواهد.
چنانچه کسی مانع استفاده از حقوق قانونی دیگری در ملک وی شده است و به عبارت دیگر به وی اجازه نمی‌دهد که ازمال خوداستفاده نماید. اما آن را در تصرف خود نگرفته باشد، ممانعت از حق کرده است و وی حق دارد نسبت به طرح این دعوی در محاکم اقدام کند.
مطابق قانون هیچ کس نمی‌تواند استفاده از حق خود را وسیله مزاحمت دیگران قرار دهد و استفاده از حق خود را عامل مزاحمت و تجاوز به حقوق دیگران قرار دهد.

تفاوت تصرف عدوانی و ممانعت از حق

باید به این نکته توجه داشت که در دعوی تصرف عدوانی، دیگری علاوه بر ممانعت از حق شما در استفاده از زمین، آن را در تصرف خود نیز نگه داشته است اما در این دعوی، فقط مانع استفاده از حق شما شده و آن را در تصرف نگرفته است.

لزوم سابقه تصرف و استفاده توسط خواهان
خواهان در دعوی ممانعت از حق باید اثبات کند که موضوع دعوا قبل از خارج شدن ملک از تصرف وی یا قبل از ممانعت یا مزاحمت، در تصرف و مورد استفاده وی بوده و بدون رضایت او یا از راهی غیرقانونی از تصرف وی خارج شده است.
در دعوی ممانعت از حق، ارایه سند مالکیت، دلیل بر سابقه تصرف و استفاده از حق است؛ مگر آن که طرف مقابل، سابقه تصرف و استفاده از حق خود را به طریق دیگری ثابت کند.
دادگاه در صورتی رأی به نفع خواهان صادر می‌کند که به طور مقتضی احراز کند که خوانده، ملک را عدواناً تصرف کرده و مانع از حق استفاده خواهان شده یا در استفاده از این حق، مزاحمتی برای او ایجاد کرده است.

* دعوی مزاحمت*

قانونگذار در ماده ۱۶۰ قانون آیین دادرسی مدنی، در خصوص دعوای مزاحمت مقررمی دارد: دعوای مزاحمت عبارت است از دعوایی که به موجب آن متصرف مال غیرمنقول، درخواست جلوگیری از مزاحمت کسی را مطرح می‌کند که نسبت به متصرفات او مزاحم است؛ بدون این که مال را از تصرف متصرف خارج کرده باشد.
اشتراکات در۳دعوی فوق
آنچه مینوان به عنوان اشتراکات در دعاوی رفع تصرف عدوانی، رفع مزاحمت یا ممانعت از حق،بیان داشت اثبات سابقه تصرف در گذشته یااصطلاح آسبق تصرف است که البته وجودسندمالکیت خوددلیلی براین امرنیزمحسوب است که می تواند اثبات نمایدکه موضوع دعوا بدون رضایت متصرف اصلی یا از راهی غیرقانونی، از تصرف وی خارج شده است.

*اثبات ازطریق سوگند*

در صورتی که دعوای مزاحمت، منتهی به اختلاف در حقی که موجب مزاحمت گردیده، نباشد، مدعی نمی‌تواند از منکر مزاحمت درخواست سوگند کند، مگر آنکه مدعی علیه در دعوی مزاحمت، ادعا کند ذی‌حق در عملی است که موجب مزاحمت شده است که در این صورت مدعی می‌تواند نسبت به آن امر درخواست سوگند کند.

مرتضی تقوی وکیل دادگستری ومشاورحقوقی

جهت ارتباط مستقیم با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۹۱۲۱۳۵۲۹۰۳

اخبار مرتبط

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.