حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 14 محرم 1444 Thursday, 11 August , 2022 تعداد دیدگاهها : 260×

سر خط اخبار

نقش پدر و مادر در خانواده
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۲۲:۳۹
شناسه : 3388

خانواده مبنای جامعه انسانی است . درست مثل سلول که مبنای پیکره آدمی است . جامعه های سرافراز مستقل سخت کوش ارزش مدار و دانا قطعا دارای خانواده هایی با همین صفات هستند.

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش سرویس مقالات اجتماعی قرچک آنلاین -این موضوع آنقدر ارتباط مستقیم و مستمر و مستحکم دارد که امام خمینی رحمه الله علیه در فرازی راه بلند این رابطه منطقی را کوتاه می نماید و می فرمایند : « سعادت و شقاوت ملتها به وجود مادران بستگی دارد. » و این مطلب را می رساند که زن محور خانواده است .

خانواده محور جامعه و جامعه سرنوشت بشریت را در یک برهه از تاریخ و جغرافیای مشخص معلوم می کند. همه اینها وامی دارد که ما به یک تعریف و بازشناسی و کاوش نظری در موضوع خانواده دست یابیم تا براساس آن بتوانیم وضعیت موجود خود و خانواده و جامعه را ترسیم و نقاط قوت را با قدرت ادامه دهیم و نقاط ضعف را با ظرافت طرح کنیم .

لذا می بینیم در همه جوامع موضوع خانواده از دو سو مورد مطالعه قرار می گیرد : از سویی که خانواده هدف است و از سویی که خانواده وسیله است . زیرا برای نگاهداشت یک جریان فرهنگی ـ سیاسی اعتقادی و اجتماعی خانواده بهترین وسیله است . پس برای خانواده نقشه دارند و حال ببینیم ما چه نقشی در خانواده داریم .

ما به عنوان یک فرد از خانواده خودمان همسر و یا فرزندان با یک دنیا تعلق نسبت به خانواده و یک دریا توقع از خانواده چه تعریفی را نسبت به خانواده داریم و ارزیابی ما از یک خانواده موفق چگونه است

یک خانواده موفق خانواده متعادل است . در خانواده متعادل پدر نقش تصمیم گیرنده و مادر نقش ایجادکننده آرامش و امنیت را دارد. یک مادر موفق مادری است که بتواند بین احساسات و منطق ارتباط برقرار کند و تعادل بین آزادی فردی و پیوندهای جمعی آنان برقرار کند.

پدرهایی که در حضور فرزندان حرمت مادر را نگه نمی دارند نقش خود و مادر را در خانواده تخریب می کنند. و این خانواده در گروه خانواده متعادل قرار نمی گیرد.

پدری که فرزندی را تنبیه می کند و مادر کار او را در حضور فرزندان محکوم می کند این کار اساس مدیریت خانواده را زیر سوال می برد. در خانواده ای که پدر کاری را پنهان می کند فرزندان هم این مخفی کاری را یاد می گیرند و این آموزش غلط است .

هر جا حقی وجود دارد وظیفه ای هم وجود دارد. در فضای خانواده های امروزی بعضی یکسره حق و بعضی یکسره وظیفه هستند.

در خانواده های سنتی همیشه حق با پدر و مادر بود و به نظر نمی رسید که خانواده در مقابل فرزندان وظیفه ای داشته باشند. ولی در خانواده های امروزی درست نقطه مقابل آن است و این یکی از آسیب های خطرناک و جدی خانواده های امروزی جامعه ما است .

ما به فرزندان خود یاد نمی دهیم که در مقابل هر حقی وظیفه ای هم وجود دارد.

پدرها و مادرها در نظام جدید خانواده امروزی نقش عابربانک را بازی می کنند و اگر این دستگاه پولی را به صورت اتوماتیک ندهد مورد سرزنش و ملامت قرار می گیرند.

مادر در خانواده های امروزی نقش متصدی ارائه خدمات خانگی را دارد حتی اگر شاغل باشد.

نقش زن در خانواده های امروزی از حالت اصلی خارج شده و در جایگاه واقعی خود قرار ندارد. وظیفه زن ارائه خدمات خانگی نیست .

آرامش و صفا و گرم بودن محیط خانواده از نقش های اصلی زن در خانواده است . به دنبال خانه های گرم باشیم نه خانه های بزرگ به دنبال این باشیم که همه به یک نقطه نگاه کنیم و نه هر یک به یک نقطه .

تهیه و تنظیم : ستواندوم مریم علیپور کارشناس اجتماعی کلانتری ۱۳ خاتون آباد فرماندهی انتظامی شهرستان پاکدشت شرق تهران

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.