گزارش از استعفای شهردار تهران؛

نجفی می رود تا آب رفته به جوی اصلاح طلبان بازگردد

کارنامه سراسر اشکال نجفی از یک سو و دیکته پرغلط روحانی و دولت دوازدهم از سوی دیگر سبب شده تا اصلاح طلبان از حیث اجرایی نزد افکارعمومی عملکرد ضعیفی داشته باشند.

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; صبح امروز خبری بر روی تلکس برخی سایت ها و خبرگزاری های کشور قرار گرفت مبنی براین که نجفی شهردار تهران استعفا داده است. در ابتدای امر برخی از اعضای شورای شهر سخن از رد این استعفا به میان آوردند و سپس در لختی دیگر ایرنا به نقل از منبعی آگاه این استعفا را تایید کرد. ناهید خداکرمی عضو شورای شهر نیز در همین راستا به شکل تلویحی این استعفا را تایید کرد اما گفت: به فرض استعفاى آقاى نجفى، شورای شهر تهران آن را نخواهد پذیرفت. نکته عیان اینکه نجفی در مدیریت بحران های شکل گرفته در پایتخت مردود شده و کارنامه مدیریتی او نکته قابل ارائه ای ندارد. او پس از زلزله تهران  تا ساعت ها از دسترس خارج بود و حتی جلسات مدیریت بحران بدون حضور شهردار تهران و در استانداری برگزار شد، این درحالیست که شهردار تهران به حکم قانون مسئول مدیریت بحران در پایتخت محسوب می شود. در این بین برخی رسانه ها سخن از از حضور نجفی در کیش مطرح کردند، نکته ای که البته از سوی نجفی تکذیب شد اما او هرگز نگفت در ساعاتی که مردم تهران در سرمای شبانه و با ترس از وقوع زلزله بیرون خانه های خود خوابیدند، دقیقا کجا بود.

مدیریت یخ زده، ناکام در مدیریت شهر

ابتدای بهمن ماه بود که بارش برف مدیران شهری پایتخت را به شدت غافلگیر کرد. نه تنها خیابان های فرعی و کوچه پس کوچه های شهر، بلکه معابر اصلی پایتخت نیز به شدت درگیر یخ زدگی ای شد که محصول عدم آینده نگری مسئولین شهری بود. در این شرایط بود که به دلیل ناامن بودن خیابان هاحتی استانداری تهران زمینه تعطیلی مدارس پایتخت را فراهم آورد و ساعت کاری کارمندان نیز دوساعت کاهش یافت. این اتفاقات در حالی رقم خورد که سازمان هواشناسی کشور وقوع این حجم از بارش برف و در پی آن یخ زدگی معابر را پیش بینی کرده بود، اما به دلیل عدم انسجام لازم در بخش های مدیریتی شهرداری تهران و بی تجربگی برخی مدیران مرتبط با مدیریت بحران عملا زندگی در تهران در یک بازه زمانی محدود تعطیل شد و در نهایت چندهزار درخت زیر سنگینی برف شکست و بسیاری از سرمایه های محیط زیستی تهران دریک برف چند سانتی متری بر باد رفت.

انفعال در برابر اعتراضات کارگران شهرداری

کارگران خط ۶ متروی تهران قریب به ۷ ماه است حقوق نگرفته اند و این یعنی همزمانی با روی کارآمدن نجفی در شهرداری تهران. حتی کار به جایی می رسد که نیروی انتظامی در پاسخ به درخواست های متعدد شهرداری تهران برای برخورد با کارگران معترض به عدم دریافت حقوق تاکید می کند که حقوق آنها را بدهید که مشکل حل شود! و ویدئوی این موضوع دست به دست می چرخد.

تعدیل نیروی کارگران مظلوم در برابر استخدام سوگلی ها

موضوع تعدیل نیرو در شرایطی اتفاق افتاد که تا پیش از این مسئولان شهرداری تهران با صراحت عنوان کرده بودند که هیچ تعدیلی در کار نیست و تنها به دنبال ساماندهی وضعیت موجود هستیم اما دستور اخراج ۷ هزار کارمند در آستانه شب عید از عجایب روزگار است و شاید از عجایب جریان سیاسی ای باشد که ناگهان تصمیم می گیرند و بعد اقدام می کنند.

پیش از این نجفی شهردار تهران گفته بود: «به هیچ عنوان قصد تعدیل و اخراج نداریم البته اگر کسانی اهل کار نباشند و یا معلوم شود با زد و بند وارد سیستم شده و یا در محل کار نبوده و حقوق می گرفتند حساب آنها جدا است اما باید از سایر کارکنان استفاده بهینه کنیم».

اما پس از این اظهارنظر معاونت منابع انسانی شهرداری به همه معاونت ها و بخش های سازمان شهرداری تهران ابلاغ کرد تا براساس یک نظام ارزشیابی مدون به کارمندان شهرداری نمره بدهند، هدف از اجرای این طرح  آن است که ۷ هزار نفری که در اواخر کار شهرداری سابق تبدیل وضعیت شدند و از قراردادی براساس مصوبه شورا و حتی سازمان برنامه بودجه استخدام شدند، اخراج و یا تعدیل شوند.

اما نکته ای اساسی که در ذهن افکارعمومی در برابر این رفتار سیاسی مدیران شهری نمود پیدا کرده، این است که اگر شهرداری تهران با مازاد نیروی کار روبروست، پس چرا مدیران شهری در صدد حجیم تر کردن پست های مدیریتی و استخدام مدیران جدید که برخی از آن ها از نزدیکان اعضای شورای شهر نیز هستند، برآمده اند.

انگار همین دیروز بود که خبری مبنی بر سوء استفاده برخی از اعضای شورای شهر و یکی از فعالان سیاسی جریان اصلاحات و رئیس بنیاد باران متعلق به رئیس دولت اصلاحات در شهرداری تهران  منتشر شد. خبر این بود: «جواد امام، مجید فراهانی و زهرا نژآدبهرام. یکی بسازبفروش را معاون اجتماعی کرده و آن یکی دامادش و یکی دیگر دخترخاله ش را،منبعی میگفت از ۲۵۰ نفری که در این چندماه وارد شهرداری شده اند بیشتر از ۴۰ درصد فامیل هستند.» حال بماند که پس از مدت زمانی کوتاه از نشر این خبر مرتضی حاجی رئیس موسسه همشهری پس از استخدام پسرش در این موسسه، در اوج بحران مالی و با وجود چند خودروی مناسب در موسسه، یک سواری مزدا به قیمت ١٢١ میلیون تومان را از جیب مردم خریداری کرد. اگر شهرداری با منابع مالی محدود و تعداد مازاد نیرو مواجه است، چرا دست به استخدام نیرو از یک سو، واخراج کارمندان بدون پشتوانه رانتی می کند؟ اگر قرار است کارمندان میانی و پایین دستی اخراج شوند چرا به یکباره و بدون اطلاع قبلی این کار صورت پذیرفته است؟ این یک بام و دوهوای شهرداری تهران به چه شکل قابل توجیه است؟

فضاحت رقص دختران در برج میلاد

در ایام میلاد مبارک حضرت زهرا (س) و روز مادر بود که همایشی از سوی شهرداری تهران در برج میلاد برگزار شد. در بخشی از این همایش، چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می‌‌ کنند. در حالیکه متولیان برگزاری این مراسم سخن از «۱۳ ساله» بودن دختران  و نرسیدن آن ها به «سن تکلیف» تاکید می کنند! نجفی شهردار تهران با ۲۴ ساعت تاخیر و با وجود موج رسانه ای علیه این اقدام دور از شئونات اسلامی و هنجارهای جامعه دست به کار می شود و در قالب توئیتر نسبت به این موضوع واکنش نشان می دهد. او در حالی دست به نقد نرم در خصوص این مراسم کرد که نه تنها به تشویق رقاصه ها می پرداخت بلکه لبخند رضایت در زمان تماشای مراسم نیز بر لبانش نقش بسته بود. رونمایی از تندیش مرحوم هاشمی  تمام اقدامات فرهنگی نجفی طی حضور در بهشت است که با همایش برج میلاد اقدامات فرهنگی او به زیر صفر تقلیل یافت.

حدود ۷ ماه از تکیه نجفی بر کرسی بهشت می گذرد اما او نه تنها درصدد کلید زدن پروژه شهری و یا طرحی فرهنگی و اجتماعی برنیامده، بلکه عزم خود را برای تلخ کردن کام شهروندان به شکل جدی جزم کرده است. عدم توجه به مطالبات مردم و تمرکز بر حقوق جریان متبوع خویش سبب شده تا بخشی از شورای شهر نیز از او دل خوشی نداشته باشند.

استعفای نجفی پروژه مشترک کارگزاران و طیفی از اصلاح طلبان

سخن از استعفای نجفی مدت زمانی هست که از اردوگاه اصلاحات به گوش می رسد. طرحی که به صورت مشترک از سوی برخی از طیف های این جریان سیاسی و کارگزاران تهیه و تدارک دیده شده و در همین راستا نیز بیماری پیشرفته نجفی دستمایه موضوع قرار گرفته است. اخیرا کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران در گفت وگو با سایت راهبرد معاصر تاکید کرده بود اگر هاشمی شهردار تهران می شد، بهتر بود. البته در این میان بخشی از اصلاح طلبان با این سناریو موافق نبوده و نیستند و همین موضوع زمینه ای برای تشدید اختلاف در بین اردونشینان اصلاح طلب شده است. اما چه دلایلی باعث می شود که برشی از اصلاح طلبان و البته کارگزاران از استعفای نجفی استقبال کنند؟ کارنامه سراسر اشکال نجفی از یک سو و دیکته پرغلط روحانی و دولت دوازدهم از سوی دیگر سبب شده تا اصلاح طلبان از حیث اجرایی نزد افکارعمومی عملکرد ضعیفی داشته باشند. همین عامل زمینه افول این جریان سیاسی را در کارزارهای انتخاباتی فراهم خواهد کرد و آن ها قصد دارند پیش از اینکه اوضاع پایگاه اجتماعی شان با ریزش بیش از پیش مواجه نشود، نجفی را از دایره قضاوت افکارعمومی خارج کرده و عنان کار را به شخص دیگری که احتمالا محسن هاشمی باشد، بسپارند تا ازین قبل بستر را برای ورود او به عرصه انتخابات ریاست جمهوری نیز بگشایند. باید دید آیا پروژه استعفای نجفی می تواند آب رفته را مجددا به جوی اصلاح طلبان بازگرداند یا اینکه افکارعمومی دیگر در برابر پروپاگاندای رسانه ای و اقدامات نمایشی این جریان سیاسی آب دیده شده است؟

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *