حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 29 صفر 1444 Sunday, 25 September , 2022 تعداد دیدگاهها : 260×

سر خط اخبار

مقالات استاد مطهری از ارتباط او با کلام وحی حکایت دارد
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۵
شناسه : 3309

امام جمعه قرچک گفت:استاد شهید مطهری قرآن شناسی عمیق و مفسری گرانقدر بود. اگر چه از وی کمتر به عنوان یک مفسر یاد می شود، اما کتب و مقالات موجود از آن شهید بزرگوارشان از عمق ارتباط او با کلام وحی حکایت دارد. تفاسیر سوره های مختلف قرآن کریم، که از آن استاد بزرگ با عنوان آشنایی با قرآن به یادگار مانده.

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش قرچک آنلاین ;حاج آقا اسماعیلی اظهار داشت:شناخت قرآن برای هر فرد به عنوان عالم و برای هر مؤمن به عنوان یک فرد مؤمن امری ضروری و واجب است. اما برای یک عالم انسان شناس و جامعه شناس شناخت قرآن از آن جهت ضروری است که این کتاب در تکوین سرنوشت جوامع اسلامی و بلکه در تکوین سرنوشت بشریت مؤثر بوده است .

وی افزود: اگر به تاریخ نگاه کنیم کتابی به اندازه قرآن بر روی جوامع بشری و بر زندگی انسان ها تأثیر نگذاشته است. و با بررسی و تحقیق پیرامون تاریخ جهان در این ۱۴ قرن برای شناخت جوامع اسلامی بدون شناخت قرآن میسر نیست.

اسماعیلی عنوان کرد: شناخت قرآن برای یک مؤمن مسلمان از آن جهت است که منبع اصلی و اساسی دین و ایمان و اندیشه یک مسلمان و آنچه که به زندگی او حرارت و معنی و حرمت و روح می دهد قرآن است.

وی ادامه داد: قرآن اصول معتقدات و افکار و اندیشه هایی را که برای یک انسان به عنوان یک موجود با ایمان و صاحب عقیده لازم و ضروری است و همچنین اصول تربیت و اخلاق و نظامات اجتماعی و خانوادگی را بیان کرده و تنها اجتهاد و تطبیق اصول بر فروع را بر عهده سنت و یا بر عهده اجتهاد گذاشته است.

ایشان افزودند: در فلسفه غرب تا آنجا که ممکن بوده، به حیثیت ذاتی انسان لطمه وارد شده و مقام انسان پایین آمده است؛ چرا که انسان را نمونه ای از ماشینهایی که امروز به دست خود می سازد، می داند و انگیزه و محرک اصلی بشر را در همه کارها ، امور اقتصادی یا جنبی یا برتری طلبی می داند و الهامات فطری و وجدانی را سخن یاوه می شمرد. آن گاه با همین تعریف از انسان اعلامیه بالا بلند درباره ارزش و مقام انسان و حیثیت و کرامت و شرافت ذاتی و حقوق مقدس و غیر قابل انتقالش صادر می کند و همه افراد بشر را دعوت می کند که به این اعلامیه بالا بلند ایمان بیاورند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.