مدیر هنری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوتاه:

مسئولین به فضای هنری استان کم توجه هستند/ استان قزوین میزبان نهمین دوره از جشنواره بین المللی فیلم‌های بی‌کلام

مدیر هنری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوتاه گفت : اگر مسئولین به فضای هنری توجه و حمایت کنند ما می‌توانیم رایزنی‌های لازم برای میزبانی دوباره را به‌دست آوریم چرا که وقتی صحبت از یک جشنواره بین المللی می‌شود باید تمام نهاد‌ها با حمایت کامل از این رویداد بین المللی استقبال کنند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر قرچک آنلاین; به نقل از  شهر مینو؛ جشنواره بین المللی فیلم‌های کوتاه بی کلام سینوست استرالیا امسال ۲۸ نوامبر ۲۰۱۷ مصادف با ۷ آذر ۱۳۹۶ بطور همزمان در قزوین و سیدنی برگزار شد، سام چگینی مدیر هنری جشنواره در گفت‌و‌گو با خبرنگار شهرمینو اظهار کرد: جشنواره بین المللی فیلم‌های کوتاه بی‌کلام هر سال در المپیک پارک سیدنی واقع در غرب سیدنی، استرالیا برگزار می‌شود.

وی در ادامه افزود: با اینکه خانه جشنواره همواره سیدنی استرالیاست، برای اولین دوره در میبد یزد و با همکاری اداره ارشاد اسلامی میبد در سال ۲۰۰۶ اجرا شد و در ادامه آن در دومین دوره در سال ۲۰۰۷ به صورت همزمان در سیدنی و حیدر آباد هندوستان برگزار شد و طی سال های ۲۰۰۹ الی ۲۰۱۱ دانشگاه آزاد واحد کرمان میزبان این جشنواره بین المللی بوده است و امسال به شهر تاریخی قزوین رسید.

سام چگینی گفت: محتوای جشنواره نگاه متفاوت به فیلم و توجه بیشتر به هنر است. براساس نام جشنواره که فیلم‌های بی‌کلام، ارزش واژه کنار می‌رود و معیار تصویر و بازی‌ها می‌شود و اینگونه نقش کارگردان و بازیگر و بقیه عوامل پر‌رنگ‌تر خواهد بود.

چگینی با اشاره به اینکه تعداد ۱۸ فیلم و انیمیشن از کشورهای مختلف در دو سانس برای علاقمندان اکران شد خاطرنشان کرد: دبیرخانه سیدنی فیلم‌های دریافتی را بررسی می‌کند و از ایران یک فیلم به نام لختگی The clot به کارگردانی پرستو علی‌نسب حضور داشت و علاقمندان می‌توانند با مراجعه به سایت دبیرخانه لیست فیلم‌ها را دریافت کنند.

مدیر هنری جشنواره سینوسیتی افزود: استقبال مخاطبان از جشنواره بسیار خوب بود ولی مسائل فنی پیش آمده با توجه به سطح بین المللی جشنواره جای تعجب داشت و همین اشکالات و ناهماهنگی‌ها اعتراض مخاطبان را به همراه داشت.

وی ضمن بیان این نکته که جشنواره فیلم‌های بی‌کلام با برنامه‌ای دیگر در استان تداخل داشته است گفت: با این وجود از مسئولین آقای اسکندری‌نژاد و معاون وی آقای ملا حسنی، محمد ساربان، حسن لطفی در جشنواره حضور یافتند.


سام چگینی خاطرنشان کرد: اگر مسئولین به فضای هنری توجه و حمایت کنند ما می‌توانیم رایزنی‌های لازم برای میزبانی دوباره را به‌دست آوریم چرا که وقتی صحبت از یک جشنواره بین المللی می‌شود باید تمام نهاد‌ها با حمایت کامل از این رویداد بین المللی استقبال کنند.

وی گفت: خانم‌ها سارا طبیب‌زاده، مریم کشکولی‌نیا، مونا عبداله‌شاهی، گل اندام صفری، و آقایان محسن آقالر، کاظم ملایی، بابک نکویی،وحید حسینی نامی داوران جشنواره فیلم ‌های بی‌کلام بودند که لیست برگزیدگان جشنواره بدین شرح است:
جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم  Onikuma از کشور ایتالیا-آمریکا، بهترین طراحی و بهترین کارگردانی به فیلم Somersault pike از کشور استرالیا، بهترین تصویر برداری به فیلم growth از کشور هلند، بهترین تدوین به فیلم  Theta از لهستان و فیلم برگزیده جشنواره Running light به کشور لیتوانی، فنلاند و هند رسید.

مدیر جشنواره هنری فیلم‌های بی‌کلام در پایان اشاره کرد: ما این جشنواره را با محدودترین امکانات و بدون هیچ حامی مالی برگزار کردیم و دبیرخانه جشنواره که انجمن پاسداشت از آیین‌ها و مشاهیر سرزمین کهن بود یک انجمن مردم نهاد و با بودجه کم بوده و با حمایت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، استودیو قاف، شورای اسلامی شهر قزوین، شهرداری قزوین، انجمن سینمای جوانان ایران، سازمان صنایع دستی و گردشگری استان توانستیم قزوین را در سیدنی و سیدنی را در قزوین معرفی کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *