مخالفت اکثریت اعضای شورای امنیت با اقدام ترامپ درباره جولان اشغالی

اکثریت اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست شب گذشته خود با اقدام اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان اشغالی سوریه مخالفت کردند.

به گزارش سرویس بین الملل قرچک آنلاین; اکثریت اعضای شورای امنیت تاکید کردند جولان سرزمینی متعلق به سوریه است که اسرائیل آن را اشغال کرده و قطعنامه های سازمان ملل هم آن را تایید کرده اند.

اعضای شورای امنیت در این نشست که به اوضاع خاورمیانه می پرداخت، تصریح کردند اقدام یکجانبه با قواعد و مقررات نظام بین المللی و منشور سازمان ملل تعارض دارد و قوانین بین المللی الحاق اراضی با نیروی زور را ممنوع کرده است.

ولادیمیر ساورونکوف معاون نماینده سوریه در سازمان ملل بار دیگر بر مخالفت با اقدام ترامپ درباره جولان اشغالی سوریه تاکید کرد و موضع کشورش را در تطابق و هماهنگی کامل با قوانین بین المللی دانست.

وی اظهار داشت گام های یکجانبه آمریکا درباره جولان اشغالی سوریه نقض قوانین بین المللی به شمار می رود. وی درباره پیامدهای چنین اقدامی بر ثبات منطقه هشدار داد.

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل از ایالات متحده آمریکا خواست از شیوه هدفمند خود و نقض قوانین بین المللی دست بردارد، چرا که این شیوه محکوم به شکست است و اعلام آمریکا درباره جولان اشغالی سوریه، وضعیت قانونی آن را تغییر نمی دهد.

نماینده چنین در سازمان ملل هم در نشست شورای امنیت تصریح کرد سازمان بین الملل در قطعنامه های خود تاکید کرده است که جولان سرزمین اشغالی سوریه است. وی بار دیگر بر مخالفت چین با تغییر این وضعیت تاکید کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی سوریه،‌نماینده جمهوری دومینیکن در سازمان ملل هم در این نشست خاطر نشان کرد جولان سرزمین اشغالی متعلق به سوریه بر اساس قطعنامه های سازمان ملل است. وی خاطر نشان کرد تبعیت نکردن از این قطعنامه ها مغایر با قوانین بین المللی است و در برابر رسیدن به ثبات در منطقه مانع تراشی می‌کند.

نماینده جمهوری دومینیکن بر موضع کشورش مبنی بر احترام به حاکمیت سوریه و حفظ وحدت و سلامت ارضی و یکپارچگی و استقلال آن و دخالت نکردن در امور داخلی این کشور تاکید کرد.

نماینده بلژیک در سازمان ملل هم تصریح کرد اقدام یکجانبه آمریکا درباره جولان، اقدامی غیرقانونی و نقض آشکار قوانین بین المللی به شمار می‌رود. نماینده آفریقای جنوبی هم اقدام آمریکا را یکجانبه و مغایر با قوانین بین  المللی و ناقض آن توصیف کرد.

نماینده پرو در سازمان ملل هم بر مخالفت کشورش با الحاق اراضی از راه قهریه و زور تاکید کرد که این موضع همسو با منشور سازمان ملل و اصول قوانین بین المللی است. وی خواستار پایبندی به قطعنامه های صادره از سوی شورای امنیت در این زمینه(جولان اشغالی سوریه) شد.

نماینده اندونزی در سازمان ملل نیز تاکید کرد اقدام ایالات متحده نقض بسیار خطرناک قوانین بین المللی است و هرگز پذیرفتنی نیست و  این اقدام اعتبار شورای امنیت را زیر سئوال می برد.

از سوی دیگر منصور العتیبی نماینده کویت در سازمان ملل گفت جولان سرزمین عربی سوریه است که اسرائیل آن را اشغال کرده است و اشغالگری اسرائیل در اراضی عربی از جمله جولان از بیش از پنجاه سال پیش تهدیدی برای صلح و امنیت در منطقه و جهان است و راه حل ثبات منطقه، از طریق تحکیم اشغالگری و تلاش برای تحمیل آنچه می خواهند بر دیگران ممکن نیست، بلکه با عقب نشینی اسرائیل از  اراضی اشغالی عربی و اجرای قطعنامه های شورای امنیت به ویژه قطعنامه های شماره ۲۴۲، ۳۳۸ و ۴۹۷ امکان دارد.
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *