حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 14 محرم 1444 Thursday, 11 August , 2022 تعداد دیدگاهها : 260×

سر خط اخبار

قیام پانزده خرداد
۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۵
شناسه : 110872

به تعبیر امام خمینی (ره )قیام پانزده خرداد اسطوره قدرت ستمشاهی را در هم شکست.

ارسال توسط :
پ
پ

گزارش خبرنگار قرچک آنلاین ؛ مسئول دفتر حوزه نمایندگی ولی فقیه سپاه پانزده خرداد ناحیه قرچک در آستانه فرا رسیدن قیام خونین پانزده خرداد در یادداشتی چنین اظهار کرد : اساس قیام حضرت امام خمینی( ره) که بیان آتشین آن حکیم فرزانه و موسای زمان ،فیضیه شهر خون و قیام قم آغاز شد قیام لله بوده است ، دمیدن روح خود باوری و نفی از خود بیگانگی ، زمینه های بازگشت به خویشتن در میان قشر جوان بوده است که سبب رویکرد نیروهای سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی کشور به سوی مذهب شده است .

حسین عبدالله پور تاکید کرد :آن امام بت شکن تاثیرات عمیقی را در ساختار فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی ایران گذاشت و پیامد های مطلوبی به بار آورد.
قیام پانزده خرداد سال ۱۳۴۲ تغییرات اساسی و بنیادین در ساختار سیاسی ، اجتماعی ایران ایجاد نمود و زمینه های پیروزی انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ را فراهم کرد.
عبدالله پور با بیان اینکه تفاوت اساسی قیام و انقلاب ، در ایدئولوژی و جایگاه تاریخی آن هااست گفت : چرا که هدف قیام اجتماعی برخلاف انقلاب، تخریب و بازسازی سیاسی و اجتماعی یک جامعه نیست بلکه به صورت غیر مستقیم در نهاد های سیاسی تاثیر می گذارد و به طور اساسی به معنی اعتراض خشونت آمیز به وضعیت موجود است.
با این حال قیام پانزده خرداد سال ۱۳۴۲ تغییرات اساسی در ساختار سیاسی ، اجتماعی ایران ایجاد کرد.
به تعبیر امام خمینی (ره )قیام پانزده خرداد اسطوره قدرت ستمشاهی را در هم شکست و افسانه ها و افسون ها را باطل کرد «صحیفه نور ج ۱۹ص۶۷»
حسین عبدالله پور در ادامه تاکید کرد : در حقیقت خاستگاه قیام پانزده خرداد از نقش و جایگاه روحانیت شیعه در جامعه ایران و پیروزی مردم از آن ها ناشی می شود چرا که در طول یکصد سال اخیر تاریخ معاصر ، روحانیت مبارز انقلابی به دلیل سیاست ها و برنامه های ضداسلامی سلسله قاجار و خاندان پهلوی توده های مردم مسلمان ایران را علیه آن ها بسیج کرده اند .
مسئول دفتر حوزه نمایندگی ولی فقیه سپاه قرچک عنوان کرد : ابتدا قیام تنباکو بر تسلط اقتصادی بیگانگان (انگلستان) شکل گرفت ، سپس انقلاب مشروطیت و قانون اساسی مشروطه تبلور یافت ، جنبش ملی شدن نفت نیز یک مبارزه ضد بریتانیایی بود که حیطه وسیع تری نسبت به قیام تنباکو داشت و بالاخره نهضت پانزده خرداد سال ۱۳۴۲ در کوران اقدامات تسلط جویانه آمریکا که در پوشش یک سری اصلاحات سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی ، حقوقی ، اجتماعی انجام میشد به وقوع پیوست و پایه های سست رژیم پهلوی را متزلزل کرد ، که البته در همه این جنبش‌ها روحانیت شیعه نقش اصلی را به عهده داشت و قیام اخیر با تلاش های جهادی امام خمینی روی داد.
وی در ادامه افزود: آنچه که از همه مهم تر است اهداف و انگیزه های قیام پانزده خرداد سال ۱۳۴۲می باشد و آن پیاده شدن قوانین اسلام در حوزه های سیاست ، اقتصاد ، فرهنگ و اجتماع نیروهای مذهبی بوده است و هم چنین مقابله با برنامه های استعماری آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی و مبارزه با حاکمیت و گسترش فرهنگ غربی که منافی با معیارهای فرهنگ اسلام ناب محمدی بوده است ازجمله انگیزه ها و اهداف قیام پانزده خرداد سال ۱۳۴۲ می باشد .
حسین عبدالله پور در پایان گفت: واقع حضرت امام خمینی در این قیام ، آماده‌سازی شرایط و زمینه های لازم و نیروهای انقلاب اسلامی را در دامن خود پرورش داد.

اخبار مرتبط

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.