حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 14 محرم 1444 Thursday, 11 August , 2022 تعداد دیدگاهها : 260×

سر خط اخبار

عوامل موثر بر شادی را بیشتر بشناسیم
۱۹ تیر ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۱
شناسه : 5257

یکی از سوالات اساسی در مورد شادمانی این است که چه افرادی شادترند؟ یا به عبارت دیگر عوامل موثر بر شادمانی چیست؟

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش سرویس مقالات روانشناسی قرچک آنلاین ;یکی از سوالات اساسی در مورد شادمانی این است که چه افرادی شادترند؟ یا به عبارت دیگر عوامل موثر بر شادمانی چیست؟

شاید اولین پاسخی که در برابر این سوال به ذهن می رسد این است که ثروت در شادمانی بیشترین تاثیر را دارد و یا به عبارت دیگر ثروتمندان شادتر از افراد طبقه متوسط یا فقرا هستند . اگرچه کسانی که این پاسخ را مطرح می کنند ممکن است خودشان مواردی خلاف نظر فوق را مشاهده کرده باشند ولی افرادی دیگر ممکن است با این سوال پاسخ دیگری بدهند.

آنچه مسلم است شادی از احساساتی است که برای همه ما بارها و بارها تجربه شده است و در واقع بسیاری از افراد در اثر آشنایی زیاد با آن ممکن است خود را متخصص شادی بدانند. ولی این ادعا اغلب صحیح نیست. آنچه افراد بیان می کنند احتمالا بیشتر تجارب شخصی شان است. یعنی اگر فردی پس ازدواج میزان شادی اش بیشتر شده، ازدواج را عامل شادمانی می داند و اگر پس از ازدواج شادی اش کمتر شده باشد از نازدواج به عنوان عامل بازدارنده شادمانی یاد می کند. از آنجا که شادی هر دو نفر ممکن است در اثر عوامل بی شمار دیگری کم یا زیاد شده باشد نمی توان به نظرات فوق اعتماد کرد. بنابراین بهتر است به جای توجه به نظرات شخصی در مورد شادمانی و عوامل موثر بر آن به یافته های علمی در این مورد که دقیق تر و کنترل شده تر است توجه کنیم. بنابر این در اینجا برخی از عوامل موثر بر شادمانی را با هم مرور می کنیم :

۱-ثروت

رابطه بین ثروت و شادمانی رابطه کاملا مستقیمی نیست. یعنی اینطور نیست که هرچه میزان ثروت افراد بیشتر شود شادمان تر شوند، بلکه این رابطه کاملا خاص است. یعنی اینکه ثروت و مادیات در حد برآورده نمودن نیازهای اساسی افراد در شادمانی موثر است و از این رو در کشورهای فقیر مثل هندوستان رابطه بین ثروت و شادمانی زیاد است ولی در کشورهای ثروتمند رابطه ای بین شادمانی و ثروت وجود ندارد.

آنچه از پژوهش های مربوط می توان آموخت این است که اگر در خانواده بخواهیم میزان شادمانی را افزایش دهیم باید بدانیم صرفا افزایش سرمایه و وضعیت اقتصادی باعث شادمانی نمی شود و در عین حال باید تلاش نمود نیاز اساسی خانواده بر آورده شود.

۲-تحصیلات

رابطه بین تحصیلات و شادی مثل رابطه بین ثروت و شادی است. یعنی در کل نمی توان گفت هرچه تحصیلات بیشتر شود شادمانی بیشتر می شود. ولی از آنجا که ممکن است افراد با تحصیلات بالاتر حداقل در حد بر آورده نمودن نیازهای اساسی زندگی درآمد داشته باشند. روی هم رفته بین میزان تحصیلات و شادی رابطه حتمی وجود ندارد.

۳-فعالیت های اوقات فراغت

این فعالیت ها فعالیت هایی اند که مردم از روی علاقه برای خاطر خودشان، برای سرگرمی یا برای لذت انجام می دهند. برخی از این فعالیت ها عبارتند از : ۱) تماشای تلویزیون ۲) گوش دادن به رادیو ۳) مطالعه ۴)ارتباط با دیگران (رفت و آمد خانوادگی و اجتماعی ) ۵) ورزش ۶)انجام اعمال مذهبی ۷) رفتن به مسافرت ۸) خرید

انجام همه این فعالیت ها باعث افزایش شادمانی می شود. به جز تماشای تلویزیون. در واقع تماشای تلوزیون از جمله فعالیت هایی است که بعد از خواب و کار بیشترین زمان اغلب مردم را به خود اختصاص می دهد ولی در افرادی که فراوانی تماشای تلویزیون زیاد است، میزان شادمانی کمتر است.

۴-کار

پژوهش نشان می دهد شادمانی افرادی که کار می کنند، از افراد بیکار بسیار بیشتر است. در واقع بیکاری و ترس از بیکاری از جمله علل مهم ناشادی است. این نکته قابل ذکر است که ممکن است کسی شغل مشخصی نداشته باشد و به هر ترتیب خود را سرگرم می سازد. یعنی اینکه کار و شغل یکی نیست. آنچه مهم است انجام کار است نه داشتن شغل.

۵-جنسیت

در مورد جنسیت می توان گفت شادمانی زنان و مردان متفاوت است. یعنی زنان خیلی تغییر می کنند ولی مردان ثبات بیشتری دارند. در واقع نمی توان گفت مردان از زنان شادترند یا زنان از مردان شادترند، بلکه می توان گفت شادمانی مردان و زنان متفاوت است. یعنی مردان در شادی یا ناشادی خود ثبات بیشتری دارند و زنان ثبات کمتری دارند.

۶-سلامت جسمانی

برخی بیماری های جسمانی منجر به کاهش فعالیت می شوند بنابراین این بیماری ها می توانند باعث کاهش شادمانی افراد شوند. در عین حال باید دقت داشت که هرچه افراد شادمان تر باشند از نظر جسمانی نیز سالم ترند

۷-وضعیت تاهل

افراد متاهل معمولا شادتر از افراد مجرد یا مطلقه اند. اگرچه معمولا تاهل با خود مشکلاتی را همراه خواهد داشت و تصور بر این است که مجردها آزادترند ولی در عمل میزان شادمانی متاهل ها همواره از افراد مجرد بیشتر است یا حداقل در حد شادی افراد مجرد است. حتی اگر تاهل با خود مشکلاتی مثل مشکلات اقتصادی به همراه آورد.

سه عامل بسیار مهم بر شادی

اگرچه هفت عامل ذکر شده بر شادمانی موثر است ولی سه عامل دیگر وجود دارند که بیشترین تاثیر را بر شادمانی افراد می گذارند. حدس میزنید این سه عامل مهم چیست؟

این سه عامل مهم عبارتند از : مذهب یا ایمان مذهبی، همسر خوب، شخصیت.

محققان در پژوهش های مختلفی که انجام داده اند دریافته اند افرادی که از نظر مذهبی فعالیت بیشتری دارند مثلا در اماکن مذهبی بیشتر فعالیت می کنند شادمان ترند. میزان احساس نزدیکی به خداوند و ایمان قلبی تاثیر بسزایی در شادمانی افراد دارد.

همسر خوب نیز از عوامل مهم موجد شادمانی است خصوصا در زنان شادمانی با رضایت از همسر رابطه زیادی دارد. یعنی زنانی که از همسرشان راضی ترند میزان شادمانی بیشتری دارند.

یکی دیگر از مهم ترین عوامل موثر بر شادی شخصیت است. همه ما وقتی بدنیا می آییم خمیرمایه اصلی شخصیت جنبه ژنتیک و وراثتی دارد و محیط مخصوصا شرایط اولیه زندگی نیز بر شکل گیری شخصیت موثر است. برخی از روان شناسان معتقدند مهم ترین عامل در ایجاد شادمانی افراد شخصیت آنان است.

تهیه و تنظیم : اداره مشاوره و مددکاری استان هرمزگان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.