عملیات بیت المقدس یکی از عملیات های بزرگ در سطح جهان بود

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت مراسم سوم خرداد از اجرای بیش از ۱۰۰ برنامه متنوع به مناسبت سالروز آزادی خرمشهر خبر داد و گفت:عملیات بیت المقدس یکی از عملیات های بزرگ در طول جنگ تحمیلی و حتی در سطح جهان بود.

به گزارش سرویس فرهنگی قرچک آنلاین ;سردار دکتر بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در جمع خبرنگاران به تشریح برنامه های گرامیداشت سوم خرداد سالروز آزادی خرمشهر از اشغال متجاوزان بعثی عراق پرداخت.

وی با اشاره به اینکه در حال تدوین تاریخ جامع دفاع مقدس هستیم و در نظر داریم دفاع مقدس به عنوان کتاب‌های درسی به دانش‌آموزان تدریس شود،به عمیات غرورآفرین بیت المقدس اشاره کرد و گفت:این عملیات حدود یک ماه نیم پس از انجام عملیات فتح‌المبین در شامگاه ۱۰ اردیبهشت سال ۶۱ آغاز شد و در ساعت ۱۱ روز دوشنبه سوم خرداد ماه همان سال به پیروزی رسید و سرانجام خرمشهر پس از ۵۷۵ روز اشغال آزاد شد.

رئیس ستاد مرکز بزرگداشت مراسم سوم خرداد ” روز مقاومت،ایثار و پیروزی ” با اشاره به اینکه پس از  پیروزی در این عملیات، جنگ وارد مرحله جدیدی شد،اظهار داشت: آزادسازی بیش از پنج هزار و ۴۰۰ کیلومتر از خاک ایران،اسارت ۱۹ هزار اسیر عراقی، کشته شدن ۱۶ هزارنفر از نیروهای بعث عراق و انهدام بیش از دو لشگر از نیروهای دشمن متجاوز از دستاوردهای مهم عملیات بیت المقدس بود.

سردار کارگر با تاکید بر اینکه پیروزی در علمیات بیت‌المقدس و آزادی خرمشهر متعلق به همه مردم ایران است و کسی نمی‌تواند بگوید که فقط یک ارگان در آن حضور داشته است،افزود:در این عملیات نیروهای ارتش،سپاه،جهادسازندگی،عشایر و بسیج نقش ویژه‌ای داشتند.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس با اشاره به نقش اقشار مختلف دوران هشت سال دفاع مقدس یادآور شد:روحانیون و علما مانند شهیدان آیت‌الله محلاتی، حجت‌الاسلام میثمی،آیت‌الله مشکینی و حائری شیرازی نیز از جمله افرادی هستند که در دفاع مقدس ایفای نقش کرده‌اند و در مناطق عملیاتی حضور یافته‌اند.

سردار کارگر در ادامه به تشریح برنامه های گرامیداشت سوم خرداد سالروزآزادی خرمشهر پرداخت و گفت:برنامه های این روز با تجدید میثاق با بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی (ره) و عطرافشانی قبور شهدا آغاز می شود.

به گفته سردار کارگر تجلیل و قدردانی از خانواده‌های شهدا،جانبازان و آزادگان عملیات بیت‌المقدس،فراخوان مقاله با موضوع «درس‌ها و عبرت‌ها از اشغال تا آزادسازی خرمشهر»، برگزاری همایش سراسری «نخل‌های سرافراز»، فعال‌سازی قرارگاه‌های مجازی در سطح شهرستان‌های استان تهران و تبیین و تحلیل عوامل شکست دشمن در شرایط تحریم جهانی در حماسه آزادسازی خرمشهر برای دانش‌آموزان و معلمین از طریق تبلیغات محیطی از برنامه های مهم گرامیداشت سوم خرداد است.

وی اضافه کرد:برنامه‌ریزی در جهت الگوسازی شهدا به ویژه شهدایی که در منطقه خرمشهر به شهادت رسیدند به عنوان طرح «رهبران کوچک» با درج وصایا و معرفی سیره شهدای فرهنگی و دانش‌آموزان  از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده به مناسبت گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *