طلاق زن از شوهر

باتوجه به ماده ۱۱۳۳قانون مدنی “مرد می تواند هروقت بخواهد زن خود طلاق دهد” سئوال: چنانچه زن بخواهد ازشوهرخود طلاق گیرد تحت کدام شرایط می تواند این کار را انجام دهد؟ پاسخ: براساس قاعده کلی مربوط به عسروحرج هرگاه زن مواجه با آن شود می تواند به تشخیص دادگاه طلاق بگیرد؛مصادیق عسروحرج براساس قوانین جاری […]

باتوجه به ماده ۱۱۳۳قانون مدنی “مرد می تواند هروقت بخواهد زن خود طلاق دهد”
سئوال:

چنانچه زن بخواهد ازشوهرخود طلاق گیرد تحت کدام شرایط می تواند این کار را انجام دهد؟
پاسخ:

براساس قاعده کلی مربوط به عسروحرج هرگاه زن مواجه با آن شود می تواند به تشخیص دادگاه طلاق بگیرد؛مصادیق عسروحرج براساس قوانین جاری به شرح زیر است:

۱-ترک زندگی توسط شوهر حداقل به مدت شش ماه متوالی یا ٩ ماه متناوب بدون عذر موجه.
۲-اعتیاد شوهر به مواد مخدر یا ابتلای او به مشروبات الکلی و امتناع زوج از ترک آن‌ها یا عدم امکان الزام شوهر به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.
در صورتی که زوج به تعهداتش عمل نکند و یا پس از ترک دوباره به مصرف مشروبات الکلی یا موادمخدر روی آورد با درخواست زوجه طلاق انجام خواهدشد.
۳-محکومیت قطعی شوهر به حبس پنج سال یا بیشتر.
۴-ضرب و جرح یا فحاشی یا هرگونه سوء‌رفتار مستمر زوج که عرفا با توجه به وضعیت زن قابل تحمل نباشد.
۵-ابتلاء شوهر به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا مسری یا هر عارضه صعب‌العلاج دیگر که زندگی مشترک را مختل کند مثل بیماری ایدز.
گفتنی است، باتوجه به اینکه دایره عسر وحرج باتوجه به شرایط مکانی، زمانی،جغرافیایی و وضعیت افرادقابل توسعه یا محدود شونده است به همین دلیل دادگاه چنانچه آن را احراز نماید به این ترتیب این تشخیص بادرخواست زن ملاک صدورحکم طلاق قرارخواهدگرفت.

مرتضی تقوی وکیل پایه یک دادگستری

جهت ارتباط مستقیم با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۹۱۲۱۳۵۲۹۰۳

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *