حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 21 شوال 1443 Sunday, 22 May , 2022 تعداد دیدگاهها : 260×
صالحی: برجام ایده‌آل نیست/ در بررسی برجام دخل و تصرف در محتوا صورت نگیرد
۱۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۵
شناسه : 38183

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه نباید در بررسی برجام دخل و تصرف در محتوا صورت بگیرد، زیرا قابل مذاکره نیست، گفت: اگر این تغییراتی صورت بگیرد طرف مقابل همه تقصیر عدم توفیق برجام را به گردن ایران می‌اندازد، آن وقت ما همه چیز را از دست می‌دهیم.

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش سرویس سیاسی  قرچک آنلاین; به نقل از تسنیم، علی‌اکبر صالحی در حاشیه آئین افتتاح تقاطع غیرهمسطح منطقه هسته‌ای اصفهان در جمع خبرنگاران، با اشاره به آخرین وضعیت راه‌اندازی نیروگاه‌های هسته‌ای در کشور، اظهار داشت: قرارداد ۲ نیروگاه هسته‌ای با روسیه منعقد شده و مقدمات کار و طراحی آن آغاز و روی زمینی که در بوشهر واقع شده، در حال بررسی هستیم.

وی افزود: از ۸ ماه قبل ساخت مجتمع مسکونی برای کارمندانی که در آینده نزدیک در سازمان استخدام می‌شوند، آغاز شده است.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای تصریح کرد: اکنون ‌روی زمین نیروگاه از نظر خاک‌شناسی و زلزله در حال انجام تحقیقات هستیم و تا پایان امسال کلنگ دومین نیروگاه هسته‌ای به زمین زده می‌شود، سومین نیروگاه نیز ۲ سال بعد از بهره‌برداری نیروگاه دوم، کلنگ‌زنی زده خواهد شد.

صالحی با اشاره به فعالیت‌های ایران در راستای تجاری‌سازی هسته‌ای گفت: تا امروز در حوزه هسته‌ای اقدامات خوبی انجام گرفته و ما قائم به امکانات ذاتی خود هستیم، هیچ کمکی از هیچ جایی نداشتیم و از ظرفیت‌های داخلی و نیروهای انسانی خود استفاده کردیم. به لطف الهی و همت جوانان توانستیم آستانه‌های هسته‌ای را چه در چرخه سوخت و چه در طراحی رآکتور و چه در کاربردهای سر ریز این فناوری در حوزه سلامت و صنعت به دست بیاوریم، بنابراین می‌توانیم بگوییم ما بدون هیچ غُلوی صنعت هسته‌ای را در اختیار داریم.

وی بیان کرد: باید به گونه‌ای در صنعت هسته‌ای برنامه‌ریزی شود تا هزینه و فایده در آن دیده شود، در بحث تحقیق و توسعه صنعت هسته‌ای ظرفیت غنی‌سازی ما باید به گونه‌ای توسعه یابد که هزینه فایده باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور خاطرنشان کرد: اگر ما می‌خواهیم با جهان رقابت کنیم باید به‌دنبال محاسبه هزینه فایده در صنعت هسته‌ای باشیم چراکه اگر قرار باشد در زمینه غنی‌سازی اورانیوم تولید شده در داخل گران‌تر از سوخت وارداتی باشد، توجیه‌پذیر نیست.

صالحی با بیان اینکه در ۱۰ یا ۱۵ سال آینده به سمت اقتصادی‌شدن صنعت هسته‌ای گام بر می‌داریم، تصریح کرد: در رابطه با صدور خدمات فنی و مهندسی در صنعت هسته‌ای ورود پیدا کردیم، اقبال ما نیز به طرف صنعت هسته‌ای و ایجاد نیروگاه‌ها در ایران بسیار زیاد است.

وی با بیان اینکه ۲ دهه آینده مربوط به صنعت هسته‌ای است، گفت: دنیا از آلودگی و گازهای گلخانه‌ای رنج می‌برد و ما در حال حاضر ۴۹۰ میلیون تن گاز گلخانه‌ای رها می‌کنیم که این شرایط اقلیمی و آب و هوایی را تغییر می‌دهد، بنابراین به توصیه مقام معظم رهبری در چشم‌اندازی بلندمدت در نظر داریم ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای تولید کنیم و در یک چشم‌انداز میان مدت می‌توانیم بگوییم که ۳ هزار مگابایت طی ۲تا۳ سال آینده به آن اضافه می‌کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور بیان کرد: سازمان انرژی اتمی یک سازمان افتخارآفرین است که نیروهای آن یک جهاد فراگیر را از خود بروز دادند و بدون هیچ چشم‌داشتی وقت و انرژی خودشان را گذاشتند. ما وظیفه داریم که برای تأمین رفاه آن‌ها اقداماتی را انجام دهیم. به طور مثال برای دسترسی به سایت هسته‌ای اصفهان همواره خطر در کمین بود و تصادفاتی صورت می‌گرفت، تصمیم گرفته شد که پل هوایی زده شود که دسترسی آسان‌تر و امنیت بیشتری برای کارکنان هسته‌ای فراهم شود.

صالحی افزود: ما وظیفه داریم برای برطرف‌کردن دغدغه کارمندان در حوزه سلامت و آموزش فکری کنیم که براساس مصوبات کمیته امنیت فناوری هسته‌ای که مربوط به شورای عالی امنیت ملی است، تصمیم گرفته شد از کارمندان و کارکنان سازمان انرژی هسته‌ای صیانت کنیم.

وی گفت: سازمان انرژی اتمی برخوردار از بهترین امکانات آموزشی است، همچنین در این راستا دبیرستان هسته‌ای در تهران قرار است به مجتمع آموزشی تبدیل شود و در اصفهان نیز کلنگ این دبیرستان امروز به زمین زده شد تا امکانات آموزشی، فرهنگی و رفاهی ایجاد شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه سخنانش پیرامون بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: مجلس اختیار خود را دارد و تشخیص خود را می‌دهد اما صحبت من کاملاً شخصی است و از جایگاه مسئولیتم نمی‌گویم، یک بار ما معاهده NPT را در گذشته در مجلس به تصویب رساندیم و توافقنامه پادمان را نیز به تصویب مجلس رساندیم، بنابراین در چارچوب NPT و توافقنامه پادمان با طرف مقابل، آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اختلاف پیدا کردیم. این اختلاف در چارچوب معاهده‌ای بود که قبلاً به تصویب رسیده بود که آن‌ها مدعی هستند ما قصوری داشتیم اما ما درصدد رفع این قصور بودیم، این سئوال مطرح می‌شود آیا این موضوع حل شده یا باید دوباره آن را به تصویب مجلس برسانیم؟

صالحی خاطرنشان کرد:‌ بحث برجام در مجلس می‌تواند مفید باشد و جوانب ایجابی فراوانی دارد ، نمایندگان مردم به جزئیات این مسئله ورود پیدا می‌کنند که امید داریم به همت مجلس این برجام به سرانجام نیکوی خود در راستای حاکمیت و منافع ملی برسد.

وی با بیان اینکه ما ادعا نمی‌کنیم که برجام ایده‌آل باشد، گفت: برجام یک برنامه مشترک ایده‌آل نیست و فعالیت‌های هسته‌ای ما ادامه پیدا می‌کند اما با یک مختصر محدودیتی که این محدوده نشاط هسته‌ای را از ما نمی‌گیرد. باید توجه داشت که این برجام نه ایده‌آل ما و نه ایده‌آل طرف مقابل است که نمایندگان می‌توانند آن را بررسی کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور با بیان اینکه نباید در بررسی برجام دخل و تصرف در محتوا صورت بگیرد، زیرا قابل مذاکره نیست، اظهار داشت: اگر این تغییراتی صورت بگیرد طرف مقابل همه تقصیر عدم توفیق برجام را به گردن ایران می‌اندازد، آن وقت ما همه چیز را از دست می‌دهیم. معتقدم نمایندگان مجلس باید با شم سیاسی و اشرافیت خود در ابعاد حقوقی و سیاسی به‌گونه‌ای مسائل را پیش ببرند که ما متضرر نشویم.

منبع: فرجام

انتهای پیام/س

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.