صادرات عسل سیستان وبلوچستان به کشورهای حوزه خلیج فارس/صنعت زنبورداری زمینه اشتغال ۲۴۵ نفر در استان را فراهم کرد

عسل تولیدی سیستان وبلوچستان به دلیل تنوع آب و هوایی و بهره مندی زنبورها از گیاهان دارویی کیفیت، رنگ و طعم بالایی دارد و توانسته زمینه اشتغالزایی را برای بیش از ۲۴۵ نفر در استان فراهم کند.

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; به نقل از عصرهامون، کیفیت عسل طبیعی ایران در جهان زبانزد است و این مسئله ناشی از اقلیم خاص و شرایط طبیعی ویژه کشورمان است.
این کیفیت و شهرت در برخورداری از مرغوب ترین عسل تولیدی به گونه ای است که سیستان وبلوچستان هم در زمره استان های تولید عسل قرار دارد و در شهرستان های زابل، زهک، ایرانشهر، نیکشهر و خاش اقدام به تولید این ماده مفید خوردنی می شود.
ناگفته نماند که عسل تولیدی این خطه از کشور به دلیل تنوع آب و هوایی و بهره مندی زنبورها از گیاهان دارویی کیفیت، رنگ و طعم بالایی دارد و توانسته مشتریانی فراتر از سیستان وبلوچستان به سمت خود جذب کند به گونه ای که شاهد صادرات عسل این استان به کشورهای حوزه خلیج فارس هستیم.
در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان “حمایت از کالای ایرانی” نامگذاری شده است تحقق این امر نیاز به یک همت و عزم جدی دارد که همه ما باید اولویت خرید و مصرف خود را بر پایه تولید ملی و محصولات ایرانی گذاشته و بر آن استوار بمانیم. قطعاً در این راه، نقش حمایتی دولت و قانون‌گذار از تولید ملی و همچنین تولید‌کننده در تولید کالای با کیفیت و قابل رقابت چه از نظر قیمت و چه از نظر کیفیت با کالای مشابه خارجی بسیار پر رنگ و حائز اهمیت است و نباید نادیده گرفته شود.

 
۵۸۰۰ کلنی زنبور عسل در سیستان وبلوچستان وجود دارد
حسین سرابندی سرپرست بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در این خصوص اظهار کرد: درحال حاضر ۵ هزار ۸۰۰ کلنی زنبورعسل در استان وجود دارد که از این تعداد کلنی درسال گذشته ۴۸ تن عسل تولید و روانه بازار مصرف شده است.
وی با بیان اینکه در سال ۹۵ عسل تولیدی استان  ۴۳ تن و ۵۸۰ کیلو بوده است، افزود: بیشترین عسل تولیدی سیستان و بلوچستان در فصل بهار است.
این مسئول تصریح کرد: به علت متغییر بودن وضعیت آب و هوای و سطح پوشش گل و گیاه در استان، همه ساله مقدار عسل تولید شده ابتدای مهر ماه محاسبه می شود.
 
بیش از ۲۴۵ نفر به صورت مستقیم در زمینه زنبورداری مشغول به کار هستند
وی به پرورش زنبور عسل در شهرهای زابل، زهک، ایرانشهر، نیکشهر و خاش اشاره کرد و گفت: عسل تولیدی استان به دلیل تنوع آب و هوایی و بهره مندی زنبورها از گیاهان دارویی کیفیت، رنگ و طعم بالایی دارد، به ویژه عسل تولیدی در شهرستان های خاش و نیکشهر که به علت پوشش گیاهی خاص، مرغوبیت خوبی دارند.
سرپرست بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه بیش از ۲۴۵ نفر به صورت مستقیم در زمینه زنبورداری استان مشغول به کار هستند، افزود: عسل‌های منطقه سیستان وبلوچستان علاوه برداخل استان، به کشورهای حوزه خلیج فارس نیز صادر می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *