معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

شهرک صنعتی چرمشهر ورامین توسط اتحادیه اروپا پژوهش می شود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: شهرک صنعتی چرمشهر به عنوان مورد پژوهشی به اتحادیه اروپا معرفی شده است که هزینه های این پژوهش نیز توسط اتحادیه اروپا و بودجه پژوهشی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران تأمین خواهد شد.

به گزارش قرچک آنلاین; عصر سه شنبه ۱۶ شهریور ۹۵ علی یزدانی معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استانهای وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران به همراه سیدحسین نقوی نماینده مردم ورامین، قرچک و پیشوا در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی، محمدرضا یوسفی فرماندار شهرستان ورامین و مجتبی بوربور معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرمانداری از شهرک های صنعتی چرمشهر و سالاریه شهرستان ورامین بازدید کرده و با حضور صنعتگران این دو شهرک، به بررسی مسائل و مشکلات آنها پرداختند.

 

معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان های وزارت صنعت، معدن و تجارت که رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران نیز هست، در حاشیه این بازدید اظهار داشت: ۱۳۶ هزار هکتار اراضی تحت پوشش شهرک های صنعتی کشور است که حدود ۶۰ درصد این میزان و حدود ۵۴ هزار هکتار فضای صنعتی است و مابقی به فضاهای عمومی مانند مساجد، فضاهای سبز و .. اختصاص دارد.

 

علی یزدانی افزود: مجموعه شهرک ها و نواحی صنعتی کشور ۹۵۰ مورد مصوب شده است که در ۷۸۰ مورد آنها، زمین در قالب حق انتفاع واگذار می شود که حدود ۳۸ هزار نفر اشتغال دارند.

 

وی با اشاره به مشکلات مطرح شده توسط صنعتگران دو شهرک صنعتی چرمشهر و سالاریه، آنها را مشکلاتی زیرساختی خواند که بخشی مربوط به خود تولیدکنندگان است و بخشی نیز مربوط به اختیارات و توان ملی، استانی و شهرستانی است.

 

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران بیان داشت: در حوزه شهرستانی، دغدغه های دستگاه های اجرایی شهرستان ورامین باید توسط کمیته برنامه ریزی با اختصاص منابع و اعتبارات لازم از بودجه های عمرانی، مرتفع شود.

 

وی در ادامه به مشکلات آب شهرک های صنعتی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در جلسات شورای عالی آب کشور حضور دارم، وضعیت آب در ۱۰ سال آینده بغرنج و نگران کننده است و باید در استفاده از منابع آبهای سطحی و زیرزمینی نهایت صرفه جویی صورت بگیرد.

 

یزدانی بحث آب، حق النظاره، خط انتقال آب، کیفیت آب مصرفی شهرک صنعتی چرمشهر، تصفیه خانه و پساب تصفیه خانه این شهرک را از مواردی دانست که باید به آنها توجه ویژه ای شود که حوزه برق نیز مدنظر خواهد بود.

 

وی با اشاره به قراردادهای منعقده در شهرک های صنعتی چرمشهر و سالاریه که در قبال آنها هیچ پیشرفتی حاصل نشده یا پیشرفت کمی داشته اند، افزود: با جمع بندی و نگاه مثبت به توسعه صنعتی این واحدهای، صاحبان آنها پیش از طی مراحل قانونی، فراخوانده می شوند تا قراردادها به بنگاه اقتصادی تبدیل شوند و در غیر این صورت، محاکم قضایی تصمیم گیری خواهند کرد.

 

معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان های وزارت صنعت افزود: به طور حتم مشوق هایی برای تعیین تکلیف چنین واحدهایی برای صنعتگران در نظر گرفته خواهد شد تا تعیین تکلیف شوند و جاذبه های بیشتری برای تبدیل شدن به بنگاه اقتصادی برای آنها فراهم شود.

 

وی عدم وضعیت مطلوب تصفیه خانه شهرک صنعتی چرمشهر را ناشی از شرایط نامطلوب نگهداری دانست و ارتقای وضعیت آن را با توجه به احکام قانون برنامه ششم توسعه، دست یافتنی عنوان کرد و گفت: از حدود ۳۹ هزار متر مکعب فاضلابی که به تصفیه خانه های شهرک های صنعتی استان تهران ورود می کند، ۲۶ هزار متر مکعب مربوط به دو شهرک صنعتی چرمشهر و سالاریه است که حدود دو سوم ظرفیت ایجاد شده در حوزه تصفیه خانه ها را در بر می گیرد که باید به خوبی مدیریت شود تا افزایش بهره وری و نگهداری مطلوب آن در اولویت باشد.

 

یزدانی، مرکز آموزش علمی کاربردی انستیتو چرم در شهرک صنعتی چرمشهر را نیز ظرفیت خوبی برای این منطقه دانست و افزود: این مرکز دانشگاهی برای تربیت جوانان مستعد و نیروهای متقاضی کار ماهر شکل گرفته تا در آینده، نیازهای گوناگون علمی و فنی این شهرک را تأمین کند.

 

معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استانهای وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: شهرک صنعتی چرمشهر به عنوان مورد پژوهشی به اتحادیه اروپا معرفی شده است که هزینه های این پژوهش نیز توسط اتحادیه اروپا و بودجه پژوهشی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران تأمین خواهد شد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *