شرایط خرید ارز مسافرتی با قیمت دولتی+عکس/ مسافران: از شب باید نوبت بگیریم

با محدودشدن عرضه ارز به مسافران، صف‌های طولانی خرید دلار از خیابان فردوسی محو شده ولی ازدحام مقابل صرافی ملی که به مسافران ارز دولتی می‌فروشد، زیاد است.

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; طی روزهای اخیر با اعمال محدودیت‌های جدید در بازار ارز صف‌های طولانی که پیش از این در نقطه به نقطه خیابان فردوسی شکل گرفته بود، برچیده شده است.

با تصمیم بانک مرکزی، صرافی‌هایی که پیش از این به تمام خریداران ارز دولتی می‌فروختند زین پس با قیمتی نزدیک بازار آزاد دلار خرید و فروش می‌کنند. اما بانک مرکزی تمهیداتی برای فروش ارز به مسافران درنظر گرفته که براساس آن، افرادی که قصد سفر دارند می‌توانند به صرافی بانک ملی مراجعه و ارز مسافرتی دریافت کنند.

خبرنگار تسنیم امروز به‌میان مردمی رفت که مقابل صرافی ملی در خیابان فردوسی تجمع کرده‌اند؛ البته در نگاه اول جمعیت چشمگیر است و شلوغی و سروصدا توجه عابرین را جلب می‌کند ولی وقتی وارد محوطه بیرونی این صرافی می‌شوید مشاهده می‌کنید که تمام این جمعیت را مسافران تشکیل نمی‌دهند بلکه دلال‌های ارزی هستند که به این مکان کوچ کرده‌اند.

قبلاً البته در گزارش‌های تسنیم اشاره شده بود که با ورود نیروی انتظامی به بازار ارز و استقرار در خیابان منوچهری مقابل پاساژ افشار پاتوق دلال‌های ارزی که سالها در این مکان فعالیت می‌کردند به کمی بالاتر انتقال یافته و در آنجا کماکان خرید و فروش دلار آزاد و سایر ارزها انجام می‌شود.

میدانی که مقابل پاساژ افشار است قبلاً پاتوق اصلی دلارفروش‌ها بود ولی با ورود نیروی انتظامی به بازار ارز بساط دلارفروش‌های این بخش برچیده شده است. این افراد این روزها باز هم در خیابان فردوسی حضور دارند ولی پاتوق‌هایشان فرق کرده است.

در هیاهوی جمعیتی که مقابل صرافی ملی تجمع کرده‌اند، یک عده گوشی‌به‌دست هستند و از ظاهرشان مشخص است که مسافر نیستند و جزو همان دلال‌هایی هستند که این روزها به این محل نقل مکان کرده و کاسبی‌شان همچنان پابرجاست.

روبه‌روی همین افراد، مردم عادی هستند که سؤالات متعددی دارند، یکی می‌گوید: الآن نوبت کیست؟ دیگری می‌گوید: از چه‌ساعتی اسم می‌نویسند؟ و عابرین هم سؤالاتی از این قبیل که؛ به چه‌کسانی و با چه‌شرایطی ارز فروخته می‌شود؟

مردم می‌گویند از ساعت ۱۲ شب به اینجا می‌آیند و خودشان اسم‌شان را روی کاغذی که مقابل درب ورودی صرافی است، می‌نویسند! یک نفر و بعضاً چند نفر نیز مأموریت دارند که از این اسامی محافظت کرده و اجازه ندهند تغییری در فهرست ایجاد شود.

مسافران که قصد خروج از کشور را دارند باید اصل و کپی کارت ملی، اصل و کپی گذرنامه، اصل و کپی بلیط پرواز، اصل و کپی ویزا و اصل و کپی عوارض خروج، کارت بانکی عضو شتاب به نام خود شخص مسافر را به صرافی ملی ارائه دهند. لازم به ذکر است که در این صرافی فقط به خود مسافر ارز پرداخت می‌شود.

یکی از متقاضیان خرید دلار که در این صف حضور دارد از اضافه شدن شرط واریز عوارض خروج از کشور برای خرید ارز دولتی شکایت دارد و می‌گوید: “البته این شرط به‌خاطر این است که یک نفر از چند محل ارز نگیرد ولی ما که سفرمان ۴ فروردین است نمی‌دانیم آیا باز هم باید عوارض پرداخت کنیم یا نه!”، وی نگران است که به‌بهانه اینکه عوارضی که امروز پرداخت کرده مربوط به سال ۹۶ است، و تاریخ سفرش ۹۷ است، مجبور شود یک بار دیگر عوارض پرداخت کند.

دلال‌های خیابان فردوسی دلار را با قیمت ۴۸۰۰ تومان می‌فروشند اما صرافی‌ها دلار را از بانک مرکزی با قیمت ۴۷۶۹ تومان خریداری کرده و با قیمت ۴۷۷۹ و بعضاً ۴۷۹۵ تومان می‌فروشند. قیمت فروش ارز مسافرتی هم البته در صرافی ملی ۴۴۹۸ تومان است.

گفتنی است، با وجود شلوغی صرافی ملی، در سایر صرافی‌هایی که در خیابان فردوسی حضور دارند، روزهای سوت‌وکوری را سپری می‌کنند؛ برخی صرافی‌ها کاملاً مغازه‌هایشان را بسته‌اند ولی در داخل حضور دارند؛ برخی دیگر کرکره را تا نیمه پایین آورده‌اند ولی باز هم خرید و فروشی ندارند. برخی دیگر هم با وجود اینکه کرکره‌هایشان بالاست و مغازه‌هایشان باز است ولی با نصب اطلاعیه‌ای روی شیشه خود به مردم اعلام کرده‌اند که هیچ گونه خرید و فروش ارزی در این صرافی‌ها انجام نمی‌شود.

به گزارش تسنیم، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت امروز اعلام کرده که بانک مرکزی همه تدابیر لازم برای کاهش التهابات ارز را اندیشیده است. رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین گفته است: برای عرضه ارز مشکلی نداریم اما به‌دلیل افزایش نوسانات ارز در دوره‌ای عده‌ای به‌دنبال تبدیل ارز به دلار هستند و در واقع تقاضای کاذب به‌وجود می‌آید و دولت به‌دنبال عرضه ارز به مسافران و متقاضیان واقعی است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *