سیاست های اشتغالزایی ربیعی شتاب زده بود

استاد اقتصاد دانشگاه درباره سیاست های اشتغالی دولت گفت:اجرای سیاست‌های اشتغالزایی و کارآفرینی با صرف منابع و درآمد اثربخشی لازم را نداشته است و دولت در تصمیمات خود شتابزده عمل کرد.

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; آرمان حاجیان فرد، استاد دانشگاه اقتصاد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم،دولت می بایست یک وزیر تخصصی را در وزارت کار می گذاشت اما سوابق آقای ربیعی نشان می دهد که به صورت تخصصی در حوزه بازار کار نبوده است.

وی درباره تصدی آقای ربیعی و عملکردش در وزارت کار گفت:کل تصمیمات و استراتژی هایی که وزارت کار گرفت در یک مبانی خاص بود.

وی ادامه داد:بحث تأمین معیشت مسئله مهمی است که در طی چندسال اخیر به گونه چشم گیر رشد کرده است. هزینه معیشت از ۳میلیون و ۲۰۰ به ۳میلیون و ۷۰۰ رسیده است.  اقای ربیعی بیان کردند که در سال گذشته ۸۰۰ هزار شغل ایجاد کردیم و ثابت نگه داشتیم. این حرف بسیار عجیب است. با توجه به عدد و ارقام در حوزه اشتغالزایی آقای ربیعی بسیار ضعیف عمل کردها ند. در بحث ایجاد شغل در حوزه صنعت،خدمات، کشاورزی و … نتوانسته اند موفق عمل  کنند.طرح های شکست خورده قدیمی اجرا کردند.  طرح ایجاد اشتغال  در استان ها صرف طرح پرداخت تسهیلات بود و طرح موفقی نبود. این گونه طرح ها نمی تواند جوابگو مشکلات بیکاری باشد.

حاجیان فرد اظهار داشت:آقای ربیعی در حوزه های مختلف کاری خود هم نتوانستند اقدامات مدونی را اجرا کنند. مهمترین طرح اشتغال دولت طرح جامع اشتغال استان ها بود که مبلغی را به استانداران تخصیص دادند و متقاضیان با مراجعه به استان ها تقاضا درخواست وام می کردند.رقم تخصیص هم حدود ۲۰هزار میلیاردتومان بود که رقم کمی هم نبود. این طرح ها خیلی موثر نبود و به عبارتی جوانان بیکاررا بدهکار کرد. طرح های اشتغالزایی موفق نبود. خروجی خوبی را نداشت.

حاجیان فرد اظهار داشت: دولت به جای تصمیم شتابزده و مقطعی و صرف منابع محدود خود یا تخصیص مابه التفاوت افزایش قیمت حامل های انرژی برای ایجاد اشتغال با طرح های مقطعی ، می بایست بسترهای ایجاد کسب وکار را مهیا می کرد. زیرا ایجاد بسترها و سیاست های مناسب و نوآورانه کسب وکار هم موجب توزیع عادلانه فضای کسب وکار در جامعه شده و هم منوط به ورود و تخصیص منابع مالی بعدی دولت به این بخش نخواهد شد که می توان از ارکان توسعه ای اشتغالزایی در ایجاد بسترهای it , حمل ونقل ،گردشگری،صادرات تولید محور، واردات تکنولوژی و کسب و کارهای نوین، اصلاح ساختار خدمات کشور اجرای اصل ۴۴ و کم کردن انحصارات دولتی استفاده کرد که همه موارد اشاره شده به درون زا بودن اقتصاد و کارکردها و نتایج اقتصاد مقاومتی منجر خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *