حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 15 شوال 1443 Monday, 16 May , 2022 تعداد دیدگاهها : 260×
سپاه حضرت سیدالشهداء (ع) پیشتاز در اجرای برنامه‌های فرهنگی خانواده
۱۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۸
شناسه : 113722

جانشین سازمان بسیج جامعه زنان سپاه سیدالشهداء(ع) استان تهران ویژه‌برنامه‌های فرهنگی خانواده در این استان را تشریح کرد.

ارسال توسط : نویسنده : فاطمه سیفی
پ
پ

به گزارش قرچک آنلاین ، جانشین جامعه زنان سپاه حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام استان تهران در گفت‌وگو خبری اظهار داشت : پُر واضح است که خانواده به عنوان کوچک‌ترین و البته مهم‌ترین جزء سازنده جامعه نقش بسیار تاثیرگذار و غیر قابل انکاری را در تامین سلامت اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی و تربیتی بر عهده داشته و در حقیقت کلام کانون و محور اصلی در همه زمینه‌ها است.

وی گفت : وارد آمدن هر گونه خدشه‌ای به نهاد خانواده و از هم گسستن استحکام و بنیان آن به معنای فروپاشی جامعه است، از این‌رو سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و فعالیت اجرایی در ابعاد مختلف ترویجی، آموزشی، بصیرتی، فرهنگی، تربیتی و معرفتی به منظور محکم‌تر کردن بنیان خانواده ضامن سلامتی جامعه و محفوظ و مصون ماندن آن از ابتلا به انواع آسیب‌ها و خطرات است.

با بیان این مقدمه با سمیه ناصریان، جانشین سازمان بسیج جامعه زنان سپاه حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام استان تهران درباره اقدامات انجام شده در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و آموزشی به منظور مستحکم‌تر کردن کانون خانواده به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

در حوزه فرهنگی چه اقداماتی با محوریت خانواده انجام شده است؟

ناصریان: با توجه به نقش خانواده در تربیت نسل آتیه‌ساز، پیشرفت و تعالی کشور و تحقق تمدن نوین اسلامی، فعالیت‌های بسیج جامعه زنان سپاه حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام استان تهران در حوزه خانواده با اجرای طرح “ندای فطرت” با قوت و اثرگذاری بیشتری ادامه یافت.

در این راستا به منظور برجسته کردن کارکردهای ارتباط خانواده و مسجد در طرحی با نام “همسایه سلام” از ابزارهای مختلف برای تقویت ارتباط کسبه و همسایگان با مساجد برنامه‌های فرهنگی و مذهبی با محوریت مسجد برگزار شده است.

دیدار با خانواده‌های نمازگزاران بیمار، زائر و متوفی، دعوت از زوج‌های جوان و خانواده‌های نوزادان تازه متولد شده از سوی مساجد و اهدای هدایایی به آنان، تقدیر از رتبه‌های برتر کنکور و مدال‌آوران ورزشی و برگزاری جشن تکلیف دانش‌آموزان با مرکزیت مساجد از دیگر برنامه‌های انجام شده است.

به عبارت بهتر کوشیده‌ایم در اجرای برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی و مذهبی مسجد را کانون و پیشانی فرهنگی محله قرار داده و فعالیت‌های متعددی را حول محور آن اجرایی کنیم.

آیا برنامه‌هایی با هدف تسهیل ازدواج جوانان و تشکیل خانواده آنان اجرایی می‌شود؟

ناصریان: به منظور ترویج و تسهیل ازدواج آسان مراکز همسان‌گزینی در تهران و ۱۵ شهرستان آن با فعالیت واسطه‌گران، طلاب و مشاوران ایجاد شده‌اند.

از آثار مثبت راه‌اندازی مراکز همسان‌گزینی این است که با تشکیل پرونده برای بیش از۸۵۰ پرونده متقاضی دختر و پسر مراحل بررسی در حال انجام بوده و از ابتدای امسال بیش از ۱۰ مورد منجر به ازدواج و تشکیل خانواده شده است.

با هدف ترویج ازدواج آسان و بسترسازی برای ازدواج زوج‌های جوان حمایت‌های زیادی شامل اهدای جهیزیه و تامین اقلام اساسی آن، اعطای تسهیلات و ارائه تخفیف در هزینه‌های عروسی اجرایی شده است.

در حوزه‌های آموزشی و مشاوره‌ای چه اقداماتی انجام می‌شود؟

ناصریان: از سه سال پیش و به منظور تربیت مشاوران دین پایه در محلات با تبلیغات وسیع انجام شده ۱۷۰ مشاور فارغ‌التحصیل از رشته‌های مشاوره، روانشناسی و علوم اجتماعی در دوره‌های مقدماتی، تکمیلی و تخصصی آموزش دیده و با تربیت به عنوان مشاوران اسلامی و تربیتی در مساجد محلات اقدام به ارائه مشاوره‌های دینی می‌کنند.

به همین منظور اتاق‌های در مساجد محوری به نام “خانه‌های آسمانی” برای فعالیت مشاوران دین پاسه اختصاص یافته و علاوه بر ارائه مشاوره‌های حضوری در حوزه‌های مرتبط با خانواده و پیشگیری از طلاق، از سال گذشته تاکنون خدمات مشاوره‌ای به بیش از ۴ هزار نفر ارائه شده است.

برگزاری کارگاه‌های تحکیم بنیان خانواده توسط پایگاه‌ها و حوزه‌های مقاومت بسیج در سطح پارک‌ها، بوستان‌ها، مساجد، حسینیه‌ها و معابر پرتردد از دیگر اقدامات صورت گرفته در راستای عمق‌بخشی به تاثیر خانواده و کاستن از آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی است.

اکنون و به واسطه محدودیت‌های شرایط کرونایی عمده فعالیت‌ها در این زمینه در بستر شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها در فضای مجازی در حال انجام بوده و با عبور از پیک همه‌گیری به صورت میدانی ادامه می‌یابد.

از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه خانواده برگزاری کارگاه‌های آموزشی با محوریت خانواده عفیف و آموزش مهارت‌های زندگی و تحکیم بنیان خانواده در مهدهای قرآنی و مهدکودک‌های محلات برای مادران نونهالان است.

با توجه به آسیب‌پذیری خانواده‌های زندانیان، آیا خدماتی به این قشر از جامعه ارائه شده است؟

ناصریان: در این زمینه بیش از یکهزار خانواده زندانی در سطح ۱۵ شهرستان استان تهران تحت پوشش قرار گرفته و خدمات مختلفی مانند مشاوره‌های رایگان، بسته‌های کمک معیشتی، درمانی، جهیزیه، لوازم‌التحریر و مانند اینها دریافت می‌کنند.

همچنین جامعه زنان سپاه حضرت سیدالشهداء (ع) استان تهران اقدامات ویژه‌ای مانند برگزاری جشنواره‌ها، اهدای هدایا، تامین بذر و کود رایگان برای کاشت سبزیجات، صیفی‌جات و گیاهان دارویی را برای زندانیان ندامتگاه‌ها در دستور کار داشته و اجرایی می‌کند.

از سویی در قالب تفاهم‌نامه‌هایی با انجمن حمایت از خانواده‌های زندانیان، قدم‌های بسیار موثر و مثمرثمری در سطح شهرستان‌های استان تهران برای این قشر آسیب‌پذیر برداشته شده است.

تبلیغات محیطی با محوریت خانواده و ازدواج در چه بسترهایی انجام می‌شود؟

ناصریان: طی سه سال گذشته تاکنون و به دنبال انعقاد قراردادهای معنوی با بیش از ۲ هزار کسبه مانوارهای فرهنگی با محوریت تکریم خوش حجابان برگزار شده و از ویترین‌های مغازه‌ها برای تبلیغات محیطی با عناوین تحکیم خانواده و پیشگیری از طلاق استفاده می‌شود.

علاوه بر استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی برای تبلیغات محیطی با موضوع تحکیم خانواده، راه‌اندازی کتابخانه‌های کوچک و فعالیت‌های فرهنگی در آرایشگاه‌های زنانه در قالب پوستر، بروشور و سی‌دی‌های آموزشی از برنامه‌های صورت گرفته است.

برپایی ایستگاه‌های سه‌شنبه‌های مهدوی، تریبون‌های آزاد در معابر پرتردد با موضوع چرایی و ضرورت تشکیل خانواده و فرزندآوری و اجرای فعالیت‌های فرهنگی به منظور پررنگ‌تر کردن نقش مادر و همسر بودن زنان در کانون خانواده از دیگر اقدامات انجام شده است.

معتقدیم در شرایطی که برخی فعالیت‌های فمینیستی با هدف کم رنگ کردن نقش و تاثیر زنان در جایگاه مادر و همسر به صورت زیرپوستی انجام می‌شود، تحقق بخشیدن به اهداف الگوی سوم زنان ایرانی ابلاغ شده از سوی رهبر فرزانه انقلاب می‌تواند عاملی برای خنثی کردن سیاست‌های مخرب نقش زنان در خانواده و جامعه باشد.

محتوای الگوی سوم زنان ایرانی چیست؟

ناصریان: در سال ۱۳۹۱ و مصادف با برگزاری کنگره هفت هزار شهید زن این موضوع از سوی رهبر حکیم انقلاب اسلامی مطرح شد، به این معنا که الگویی متفاوت از زنان غربی و شرقی برای زنان ایرانی تعریف شود.

بر این اساس زنان ایرانی متفاوت از رفتار زنان شرقی و غربی الگوی سومی باشند که بر پایه آن زنان علاوه بر حفظ سنگر خانواده و به شرط رعایت اصل عفت و حجاب اسلامی می‌تواند به فعالیت‌های اجتماعی خود در جامعه ادامه دهد.

البته با وجود گذشت به قریب ۱۰ سال این الگو به صورت کامل در جامعه اجرایی و محقق نشده و تحقق آن در گرو آن است که خانواده محور و کانون اصلی در قوانین، مقررات، برنامه‌ها، سیاست‌های اجرایی و نظام‌های آموزشی قرار گیرد.

بر اساس سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری خانواده باید در همه امور محور قرار داشته و قوانین و تصمیمات می‌بایست در صورت تحکیم و عدم تضییع بنیان خانواده اجرایی شوند و این مهم از مطالبات اصلی از مجلس و دولت اسلامی و سیاست‌گذاران کشور است.

انتهای پیام/*

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.