سرازیری آب فاضلاب شهری پوئینک به مجاری آب کشاورزی

آب فاضلاب شهری کوچه های پوئینک به مدت چهار سال به مجاری آب کشاورزی سرازیر می شود و موجب آلودگی محیط زیست و محصولات کشاورزی شده است.

به گزارش قرچک آنلاین; آب فاضلاب شهری کوچه های مقداد و میثم پوئینک به مدت چهار سال به مجاری آب کشاورزی سرازیر می شود و موجب ایجاد علف های هرز و نی می گردد، این وضعیت باعث آلوده سازی مستقیماً محصولات کشاورزی می شود.

آب آلوده فاضلاب که با انواع سموم و مواد خطرناک همراه است وارد محصولات کشاورزی شده و در نهایت به خورد مردم داده می شود.

آلودگی خاک براساس نظریات کارشناسان باعث آلودگی گیاهان و نهایتاً زنجیره غذایی انسان و دام می شود که تنها راه مقابله با آن هزینه بسیار سنگین تعویض خاک آلوده است.

از سوی دیگر براساس پژوهش های صورت گرفته تجمع نمک ها ، کاهش حاصلخیزی خاک  و بروز اثرات طولانی مدت روی خاک و گیاه  مانند افزایش هدایت الکتریکی، افزایش کل جامدات محلول خاک و تغییر نسبت جذب سدیم از خطرات دیگر بهره گیری از فاضلاب برای آبیاری اراضی زراعی است.

آقای(ص.خ)  یکی از کشاورزهای پوئینک در گفت و گو با خبرنگار قرچک آنلاین اظهار داشت: سالهاست که آب فاضلاب شهری کوچه های مقداد و میثم پویینک به آب کشاورزی ما سرازیر می شود و باعث ایجاد علف های هرز، نی و چمن در جوب آب می گردد.

وی گفت: سالیانه به مبلغ یک میلیون ۵۰۰هزار تومان بابت تخلیه فاضلاب ودر آوردن علف های هرز از مجرای کشاورزی پرداخت می کنیم، مگر من کشاورزان چقدر در آمد داریم.

این کشاورز افزود: مجرای کشاورزی از زمان گذشته فقط مختص کشاورزی می باشد و بارها به شهرداری وجهاد کشاورزی مراجعه کرده ایم.

وی در پایان بیان کرد: مشکلات ما کشاورزان منطقه پوئینک را چه ارگانی باید حل بکند، کشاورزان که با حق جوین پول در می آورندف توان پرداخت هزینه پاکسازی را ندارند.

بیماری های گوارشی، شیوع وبا و سرطان، خطر مضاعف آبیاری با فاضلاب

محققان حوزه سلامت معتقدند بسیاری از بیماری‌های گوارشی ناشی از ورود باکتری‌ها و انگل‌ها از آب و خاک به محصولات کشاورزی است که این میکروب‌ها سالیان سال به شکل فعال در زمین وجود دارند و از طریق مصرف میوه‌ها و سبزیجات به بدن افراد منتقل می‌شوند.

این محققان با یادآوری مشکلات و بیماری‌هایی که از طریق مصرف سبزیجات آبیاری شده با فاضلاب شهری، صنعتی و پساب‌های بیمارستانی به افراد منتقل می‌شود می افزایند: مصرف سبزیجاتی که با آب فاضلاب آبیاری شده‌اند می‌تواند موجب ایجاد بیماری در دستگاه گوارش شده و یا از طریق خون به دستگاه‌های عصبی وارد شده و آنان را نیز دچار مشکل کند زیرا عامل بسیاری از بیماری‌های روده‌ای و گوارشی از جمله “سارمونلا”، “کمپیلوباکتر” و “آمیب” از طریق آب فاضلاب به سبزی و از طریق خوردن سبزی به بدن افراد منتقل می‌شود.

یکی از وظایف شهرداری جدا سازی مجرای فاضلاب شهری از کشاورزی است ویکی از مواردی که تا حدود زیادی می تواند از ورود فاضلاب و آبهای آلوده به مزارع و زمینهای کشاورزی جلوگیری شود، کنترل فاضلاب و تصفیه آن قبل از ورود به زمین های کشاورزی است.

تداوم ورود فاضلاب شهری به زمینهای کشاورزی و زیانهای جبران ناپذیر آن برای سلامتی شهروندان و محیط زیست ضرورت پیگیری و تلاش بیشتر مسئولین را بیش از پیش برجسته می کند.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *