رپورتاژ برای تروریست‌ها؛ از ریگی تا داعش/ گوشه‌ای از خبرپراکنی‌های ضدایرانی «بی بی سی فارسی»

شناسنامه «بی بی سی» با ایران‌ستیزی گره خورده است. از سال ۱۳۸۷ به بعد نیز که بخش فارسی تلویزیون «بی بی سی» راه‌اندازی شد، عناد و ایران‌ستیزی دست اندرکاران این رسانه، تمرکز بیشتری یافت. بگونه‌ای که نقش این رسانه در عملیات خرابکارانه و غائله‌هایی همچون فتنه ۸۸ و همین اغتشاشات چندماه پیش آشکار و غیرقابل انکار است.

به گزارش سرویس بین الملل قرچک آنلاین; به نقل از میزان؛ محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان روز شنبه هفته جاری به منظور شرکت در سی و هفتمین اجلاس سالانه حقوق بشر، وارد ژنو مقر اروپایی سازمان ملل شد.
مطابق برنامه ریزی صورت گرفته، محمد جواد لاریجانی امروز دوشنبه سخنرانی خود را در سی و هفتمین اجلاس سالانه حقوق بشر ایراد کرد.

روشنگری‌های محمد جواد لاریجانی
سخنانی که در راستای روشنگری پیرامون موازین حقوق بشری کشورمان و پاسخی به هجمه‌های غیرمنصفانه عناصر ضدانقلاب و برخی دوّل غربی مدعی صیانت از حقوق بشر بود.

محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در حاشیه  نشست ژنو با اشاره به سیاست‌های دوگانه غرب در مواجهه با حقوق بشر به خبرنگار المیادین گفت: حقوق بشری که آمریکایی‌ها و متحدان اروپاییشان ارائه می‌کنند، مبتنی بر ریاکاری، استاندارد‌های دو گانه، نژاد پرستی و خودخواهی است.

وی در ادامه با اشاره به جنایت‌های آمریکایی‌ها در منطقه گفت: مشاهده می‌کنیم که آن‌ها (آمریکا) در جنایت‌های بزرگ منطقه از جمله در لبنان، فلسطین یمن و دیگر کشور‌ها دست دارند؛ اما هنوز تلاش می‌کنند که پرچم حقوق بشر را به اهتزار در آورند.

 

نقش «بی بی سی» در پروژه جدید ضدانقلاب/«بی بی سی» پیشتاز در ضدیت با منافع ملی ایرانیان

اما همزمان با حضور دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در ژنو و موعد سخنرانی وی در نشست سالانه حقوق بشر، بوقچی‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای معاند و ضدانقلاب به سرکردگی بی بی سی فارسی سعی در حاشیه سازی برای هیئت های ایرانی داشتند.

شبکه بی بی سی فارسی با طرح ادعاهایی اعلام کرد شکایتی علیه ایران ا به شورای حقوق بشر سازمان ملل تحویل داده است. همچنین  بی بی سی اعلام کرده قصد دارد یک رشته رویدادها را در جریان ۳۷مین جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو درباره بخش فارسی ترتیب داده است. این فعالیت ها شامل یک کنفرانس خبری در روز ۱۲ مارس و رویدادی جانبی در روز ۱۵ مارس خواهد بود.

 

بی بی سی باید پاسخگو باشد نه مدعی

ادعاهای بی بی سی فارسی در حالی مطرح می شود، که این شبکه در سال های طولانی فعالیت خود همواره بر ضربه زدن به ایران تاکید داشته و در سیاست های خود بارها به صورت علنی علیه ایران اقدام کرده است که می توان به نمونه های بسیاری اشاره کرد و و در واقع دست به نقض حقوق بشر زده است و باید پاسخگوی اقدامات خود باشد.

در این گزارش به برخی موارد از نقض حقوق بشر که بی بی سی فارسی با حمایت از گروه های تروریستی، تجزیه طلبان و … باعث آسیب های فراوان به مردم ایران شده است اشاره می شود.

هنوز اذهان ایرانیان، نقش «بی بی سی» در عملیات آژاکس سرویس‌های جاسوسی آمریکا و انگلیس که منجر به کودتای ۲۸ مرداد و بازگرداندن شاه مستبد و مخلوع به ایران شد را فراموش نکرده‌اند.

ایران ستیزی «بی بی سی»
شناسنامه «بی بی سی» با ایران‌ستیزی گره خورده است. از سال ۱۳۸۷ به بعد نیز که بخش فارسی تلویزیون «بی بی سی» راه‌اندازی شد، عناد و ایران‌ستیزی دست اندرکاران این رسانه، تمرکز بیشتری یافت. بگونه‌ای که نقش این رسانه در عملیات خرابکارانه و غائله‌هایی همچون فتنه ۸۸ و همین اغتشاشات چندماه پیش آشکار و غیرقابل انکار است.

رپرتاژآگهی «بی بی سی» برای گروهک تروریستی ریگی
بی بی سی فارسی در حمایت زیرپوستی و بعضا آشکار از تروریست‌هایی که علیه مردم ایران اقدام جنایتکارانه می‌کنند نیز یدطولایی دارد. در ماجرای «عبدالمالک ریگی» سرکرده گروهک «جندالشیطان» که عناصر آن در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ شمسی در مرز‌های جنوب شرقی کشورمان اقدام به انجام عملیات تروریستی می‌کردند، «بی بی سی فارسی» در مقام تطهیرکننده اقدامات جنایتکارانه آن‌ها ظاهر می‌شد.

گوشه‌ای از خبرپراکنی‌های ضدایرانی «بی بی سی فارسی» / از تبلیغ «گروهک‌های تروریستی» تا عشق‌بازی با «تهدیدکننده ایران به حمله نظامی»

در طول فعالیت گروهک «جندالشیطان» و جنایات مختلف سرکرده معدوم این گروهک در جنوب شرق کشور بار‌ها تریبون بی. بی. سی در اختیار سرکرده‌ی این گروهک تروریستی قرار گرفت. برای مثال شبکه تلویزیونی بی. بی. سی فارسی دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۸۸ به بهانه عملیات تروریستی منطقه «سرباز» سیستان که منجر به شهادت ۴۱ تن از هم‌وطنانمان اعم از شیعه و سنی شد با «عبدالمالک ریگی» سرکرده گروهک تروریستی جندالشیطان مصاحبه کرد. بنگاه خبری بی. بی. سی که پیش از این نیز بار‌ها تریبون خبری خود را در اختیار ریگی و افرادش قرار داده بود این بار نیز که خود گروهک تروریستی ریگی مسؤولیت مستقیم این اقدام غیرانسانی را بر عهده گرفته بود این فرصت را در اختیار عبدالمالک ریگی قرار داد تا از این عملیات تروریستی دفاع کند! ریگی در این گفتگوی جهت‌دار با اهانت به جان باختگان و مجروحان حادثه تروریستی سرباز سیستان، با وقاحت تمام اعلام کرد که از موفقیت آمیز بودن این عملیات خرسند است.

در آبان سال ۹۲ نیز وقتی سربازان مرزبانی کشورمان در سراوان مورد حمله تروریستی اشرار عضو گروهک جندالشیطان قرار گرفتند و به درجه رفیع شهادت نائل شدند، «بی بی سی فارسی» در قالب یک خبرسازی غیرحرفه‌ای و رذیلانه، طی گزارشی عملیات تروریستی اشرار جندالشیطان را اقدامی تلافی جویانه علیه ایران دانست. گزارشی که سویه‌های ضدایرانی و تروریست پرورانه‌اش، حتی صدای عناصر اپوزیسیون خارج نشین را هم درآورد.

تبلیغ رژیم آپارتاید و کودک‌کش صهیونیستی در «بی بی سی فارسی»
«بی بی سی فارسی» همچنین علاقه شدیدی به تبلیغ سردمداران رژیم جعلی صهیونیستی بویژه شخص نتانیاهو نخست‌وزیر این رژیم آپارتاید و کودک‌کش دارد. فردی جنگ طلب که آخرین بار همین چند هفته پیش در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ، کشورمان را تهدید به حمله نظامی کرد. امری که موجب شکایت هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل به شورای امنیت نیز شد.

در اواسط سال ۹۲ رسانه ضدایرانی بی بی سی فارسی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر فاسد و جنایت‌کار رژیم غاصب صهیونیستی، مصاحبه‌ای تصویری و ویژه را ترتیب داد و به تعبیر رسانه‌ای‌ها یک رپرتاژ آگهی مخصوص را برای مرد شماره یک کابینه رژیم جعلی صهیونیستی، تهیه کرد. در این مصاحبه نتانیاهو از تریبون رسانه ضدایرانی بی بی سی فارسی نهایت بهره را برد و علیه ایرانیان و هویت آن‌ها به لجن پراکنی پرداخت که البته اظهارات سخیف این نخست وزیر فاسد به مضحکه کاربران شبکه‌های اجتماعی تبدیل شد.

 

 

گوشه‌ای از خبرپراکنی‌های ضدایرانی «بی بی سی فارسی» / از تبلیغ «گروهک‌های تروریستی» تا عشق‌بازی با «تهدیدکننده ایران به حمله نظامی»
بازدید سفیر رژیم صهیونیستی و مامور موساد از تحریریه «بی بی سی فارسی»
در اردیبهشت سال جاری نیز خبر رسید که «مارک رگو» سفیر رژیم صهیونیستی در انگلیس با حضور در تحریریه بی بی سی فارسی در لندن از این رسانه بازدید کرده و با مدیران و گردانندگان اصلی این شبکه پیرامون چگونگی تاثیرگذاری بر افکار عمومی ایرانیان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم در حدود چهار ساعته رایزنی و مذاکره کرده است؛ منبع این خبر یک روزنامه صهیونیستی به نام «آرتزشوا» بود.

آنطور که در گزارش این روزنامه صهیونیستی آمده بود، سفیر رژیم تل آویو در بازدید از تحریریه بی بی سی فارسی را یکی از عناصر موساد که به عنوان مدیر ارشد وزارت خارجه اسرائیل معرفی شده بود، همراهی می‌کرد؛ همچنین در این دیدار مدیران اسبق «بی بی سی فارسی» از جمله بهروز آفاق و باقر معین و همچنین گزارشگرانی همچون ناجی، فانی، بهنود و مطلبی حضور داشتند.

 

پس از دیدار مقامات صهیونیستی از تحریریه «بی بی سی فارسی»، تحلیلگران حوزه سیاست و رسانه گفتند که نباید از ارتباط علنی و مشهود گردانندگان بی بی سی فارسی با عناصر و مقامات صهیونیستی تعجب چندانی کرد؛ آن‌ها دیگر ابایی ندارند که رابطه شان با مقامات نماینده تام و تمام «تروریسم دولتی» یعنی رژیم سفاک و غاصب صهیونیستی آشکار گردد، حتی با علم به این نکته که رژیم صهیونیستی نه تنها در میان ایرانیان داخل ایران که میان افکار عمومی امروز جهان نیز رژیمی به غایت منفور و انزجار آور است؛ ظاهرا سود و رانت حاصل از برقرای رابطه با عناصر صهیونیستی برای گردانندگان بی بی سی فارسی دندان‌گیر‌تر از حفظ پرستیژ و شان رسانه‌ای است!

معاشقه رسانه ملکه با ارتجاع سعودی
اما مراودات فرا رسانه‌ای و خون‌آلود دست‌اندرکاران بنگاه خبرپراکنی بی بی سی فارسی تنها به ایجاد ارتباط با عناصر و مقامات رژیم جعلی صهیونیستی منحصر نمی‌ماند، آن‌ها در راستای پیشبرد اغراض و مطامع دولت استعماری متبوع خود ارتباطاتی با رژیم ارتجاعی سعودی نیز برقرار ساخته‌اند. در تیرماه سال ۹۴ پایگاه خبری پانوراما الشرق الاوسط که مقرش در مجاورت دفتر بی بی سی فارسی در لندن است خبر داد که هیئتی متشکل از مجریان و مدیران شبکه بی بی سی فارسی ضمن سفر به عربستان با وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی سعودی‌ها دیدار کرده‌اند و به تفاهماتی نیز برای همکاری دست یافته‌اند.

پس از انتشار خبر فوق‌الذکر، گردانندگان بی بی سی فارسی در نهایت دستپاچگی تکذیبیه‌ای را در کانال تلگرامی خود منتشر کردند و منکر هر گونه برقراری تماس با مقامات و مسئولان سعودی شدند؛ این تکذیبیه در شرایطی صادر شد که جزئیات دقیقی از دیدار گردانندگان بی بی سی فارسی با مقامات سعودی در رسانه‌ها انتشار یافته بود بگونه‌ای که هیچگونه امکان انکار وجود نداشت؛ حتی در این خبر به صحبت‌های «رزیتا لطفی» رئیس بی بی سی فارسی نیز در دیدار با «عادل بن زید الطریفی» وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی عربستان سعودی اشاره دقیقی شده بود.

نکته جالب آنکه دیدار گردانندگان بی بی سی فارسی با مقامات سعودی در آن مقطع در شرایطی بود که چند روز قبل از آن، اخبار و اسناد حمایت سعودی‌ها از گروهک تروریستی منافقین، آشکار شده بود و «ترکی فیصل» مقام بلندپایه اطلاعاتی سعودی در میتینگ منافقین در پاریس اتهامات و گستاخی‌های زیادی را علیه ملت ایران مطرح کرده بود.

«بی بی سی فارسی» در راستای حمایت از گروهک‌های تروریستی، صرفا به پشتیبانی رسانه‌ای از گروهک‌هایی همچون «منافقین» و «جندالشیطان» اکتفاء نکرده است، بلکه آن‌ها سابقه حمایت از گروه تروریستی – تکفیری داعش را هم در کارنامه خود دارند.

پوشش مغرضانه و داعش پسند حادثه تروریستی تهران توسط «بی بی سی فارسی»
رسانه ضدایرانی «بی بی سی فارسی» در پوشش حادثه تروریستی چهارشنبه هفدهم خرداد ۱۳۹۶ در حرم مطهر حضرت امام (ره) و مجلس شورای اسلامی، ماشین تبلیغاتی خود را با هدف ضربه زدن به امنیت ستودنی ایران اسلامی روشن کرد و خط خبری خود را از ابتدای آن رخداد تروریستی برای بهره‌برداری ضدایرانی به پیش برد.

با کمی دقت خیلی زود می‌شد فهمید که بی‌بی‌سی با محوریت آب و تاب دادن و بزرگنمایی ماجرا وارد عرصه خبرپراکنی شده و این دقیقاً بخش مهمی از هدف عاملان تروریستی، یعنی داعش بود. به عبارت دقیق‌تر بی‌بی‌سی با همه امکانات و توانش سعی کرد به کمک تروریست‌ها بیاید و ابعاد ماجرا را تا جایی که توان دارد عمیق نشان داده و فضای جامعه ایران را دچار رعب و وحشت نماید.

 

نگاهی به برنامه‌های بی‌بی‌سی در لحظات آغازین پوشش این رویداد تروریستی در شبکه ماهواره‌ای، سایت و کانال تلگرام آن به خوبی نشان می‌داد که همه تولیدات این شبکه در موضوع حادثه تهران با قالب‌های متنوع و البته ادبیات‌های مختلف سعی دارد ابعاد عمیقی برای ماجرا ترسیم کند.

«بی بی سی فارسی» در پوشش حادثه تروریستی ۱۷ خرداد تهران، عملا به رسانه تبلیغاتی گروه تروریستی تکفیری داعش بدل شده بود و خواسته طراحان عملیات تروریستی تهران را که همان القای ناامنی در پایتخت ایران اسلامی بود، موبه مو اجرا کرد.

استفاده «بی بی سی فارسی» از عبارات و تیتر‌هایی اغراق‌آمیز همچون «عمق فاجعه»، «سرایت بحران امنیتی به تهران» و مواردی مشابه در پوشش حادثه تروریستی حمله داعش به مجلس در ۱۷ خرداد، عملا نشان داد که رسانه ملکه در خدمت اهداف تروریست‌های تکفیری برای القای ناامنی در اذهان ایرانیان و مخدوش کردن امنیت روانی هم وطنانمان است.

بی‌بی‌سی در کنار جوسازی رسانه‌ای عمیقش در القای ابعاد گسترده امنیتی ماجرا، سعی کرد دامنه حادثه را با کلید واژه «ناامنی» به حوزه‌های دیگر از جمله «اقتصاد» نیز بکشاند و در همان ساعات اولیه همه تلاشش را کرد که بحران را در افکار عمومی ایران و در حوزه‌های مختلف تکثیر نماید.

خشم رسانه دولتی انگلیس از انتقام موشکی مقتدرانه سپاه
البته «بی بی سی فارسی» عمق ارادتش را به گروه تروریستی تکفیری داعش زمانی نشان داد که نیرو‌های سپاه پاسداران در انتقام اقدام تروریستی ۱۷ خرداد در حرم مطهر امام (ره) و مجلس شورای اسلامی، مواضع داعش در «دیرالزور» سوریه را در تاریخ ۲۸ خرداد مقتدرانه مورد حمله موشکی قرار دادند؛ «بی بی سی فارسی» که از این انتقام مقتدرانه شوکه شده بود، سه بار تیتر خبرش در رابطه با انتقام موشکی سپاه از داعش را تغییر داد و ترجیح داد بجای عبارت «تروریست‌ها» که بار اول آنرا بکار برد از «داعش» استفاده کند و در ویرایش بعدی تیتر خبر مزبور برای پیگیری اغراض تفرقه افکنانه گردانندگانش از حمله سپاه به سوریه سخن بگوید!

 

 

گوشه‌ای از خبرپراکنی‌های ضدایرانی «بی بی سی فارسی» / از تبلیغ «گروهک‌های تروریستی» تا عشق‌بازی با «تهدیدکننده ایران به حمله نظامی»

پشتیبانی رسانه‌ای «بی بی سی فارسی» از آشوبگران اجیرشده
در جریان اغتشاشات دی ماه سال جاری، بی بی سی فارسی رسانه ملکه انگلیس هم برای عقب نماندن از قافله حمایت از تخریبگران اموال مردم ایران، رپورتاژ‌های ویژه‌ای را در حمایت از آشوبگران تدارک دید. در جریان فتنه ۸۸ هم این رسانه میدان دارِ حمایت از اغتشاشگران و در مواقعی اتاق جنگ‌شان بود.

بی بی سی، برای تشویش اذهان و پررنگ جلوه دادن آشوب‌ها، از تمام امکانات خود، از سایت و تلویزیون گرفته تا شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد و لحظه به لحظه اخبار و فیلم‌های تایید نشده‌ای را منتشر کرد.

البته شور و شعف رسانه ملکه از اغتشاشات دی‌ماه، چندان دور از انتظار نبود؛ بی‌بی‌سی همواره در طول سالیان دراز بر علیه منافع و مصالح ملت ایران به خبرسازی و خبرپراکنی پرداخته است و نقش این رسانه معاند در حوادثی همچون کودتا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، قرارداد‌های شبه استعماری دوران پهلوی، تحرکات تجزیه‌طلبانه و شرورانه در اوایل انقلاب، فتنه‌های ۷۸ و بویژه ۸۸، بر همه عیان است.

تفسیم کار «بی بی سی فارسی» با «جاعل نیوز»
چندی پیش از اغتشاشات دیماه ۹۶ به موجب نسخه صادره از جانب سرویس‌های جاسوسی غربی، اتاق فکر بی‌بی‌سی، هجمه به ارکان نظام از جمله قوه قضاییه و سپاه پاسداران را تجویز کرد و در یک تقسیم کار، بخشی از این پروژه به یک کانال تلگرامی وابسته به سرویس‌های جاسوسی انگلیس و اسرائیل موسوم به «جاعل نیوز» سپرده شد. همان کانالی که با دروغ‌های شاخدارش حتی اسباب اعتراض سایر عناصر اپوزیسیون را هم فراهم کرده بود و در روز‌های نخست آشوب‌های دیماه ۹۶، دستورالعمل ساخت مواد لازم برای اقدامات تروریستی را آموزش می‌داد.

برنامه سازی برای غارتگران اموال ایرانیان در رسانه ملکه
«بی‌بی‌سی فارسی» همچنین علاقه شدیدی به تبلیغ خاندان روبه زوال و فاسد پهلوی دارد. رضا ربع پهلوی فرزند شاه معدوم، که با اموال به غارت رفته مردم ایران در واشنگتن روزگار می‌گذراند، همانند پدر فاسد و پدرپزرگ ظالمش به حمایت اجانب بویژه آمریکایی‌ها چشم دوخته است. شازده متوهم در مقاطع مختلف به ناشیانه‌ترین شکل ممکن سعی خود را مصروف دیده شدن می‌کند و در این زمینه «بی بی سی فارسی» به کمک این عضو خاندان فاسد پهلوی می‌آید و تریبون خود را در اختیار او قرار می‌دهد.

در میانه‌های دیماه سال جاری بواسطه آشوب‌گری و اغتشاش‌آفرینی عده معدودی در برخی نقاط کشور در قالب یک پروژه آمریکایی، ته مانده پهلوی‌ها، فرصت را مناسب دید و با کسب اجازه از واشنگتن، دوباره به عرصه خودنمایی رسانه‌ای بازگشت و با تصویر زمینه کاخ سفید مقابل دوربین‌های سفارشی منوتو و رسانه دولتی انگلیس بی‌بی‌سی فارسی قرار گرفت.

بی بی سی فارسی و منوتو در چند روز کوتاه آشوب‌های انگشت‌شمار در برخی مناطق کشور در دیماه، تمام توان خود را برای برجسته سازی اغتشاشات و بحران سازی از فضای کشور بکار بستند که البته مثل همیشه سرشان به سنگ خورد.

اما شازده متوهم که مادرش هم او را جدی نمی‌گیرد، در مصاحبه خود با «بی بی سی فارسی» رسانه ملکه، ضمن بیان رویا‌های متوهمانه‌اش، گاف‌های جدیدی داد. گاف‌هایی که مضحکه کاربران شبکه‌های اجتماعی شد و برخی کاربران از آن با عنوان ورژن ۲۰۱۸ سوتی‌های رضا پهلوی یاد کردند.

ربع پهلوی، در میان مصاحبه خود با «بی بی سی فارسی» ضمن آنکه با بیانیه خوانی خود را ناجی ملت ایران معرفی کرد، در اظهارنظری خنده دار که ناشی از عمق بی اطلاعی او از داخل کشور بود، گفت که «در ایران دانشجویانی که مهر شرکت در انتخابات در کارت دانشجویی‌شان نباشد از دانشگاه اخراج می‌شوند»!

گوشه‌ای از خبرپراکنی‌های ضدایرانی «بی بی سی فارسی» / از تبلیغ «گروهک‌های تروریستی» تا عشق‌بازی با «تهدیدکننده ایران به حمله نظامی»

گاف ته‌مانده پهلوی‌ها دستمایه کاربران شبکه‌های اجتماعی شد و آن‌ها با زبان طنز به شازده یادآوری کردند که در ایران مُهر رای دادن در انتخابات بر روی یکی از صفحات شناسنامه حک می‌شود نه بر روی کارت دانشجویی!

البته این گاف مضحک ربع پهلوی‌ها، تنها به حساب او نوشته نشد، بلکه اعتبار خبری از دست رفته «بی بی سی فارسی» نیز بواسطه این گاف بیشتر از قبل مخدوش شد. رسانه‌ای که حالا دیگر شگرد «القای بی‌طرفی»‌اش نیز کارگر نیست و همگان از عمق دشمنی گردانندگان «بی بی سی فارسی» با منافع و مصالح ملی ایرانیان آگاه شده‌اند.

با توجه به مواردی که مطرح شد و بسیاری از موارد دیگر که در طول سالیان فعالیت بی بی سی در رابطه با ایران مشاهده شده است، خط ضد ایرانی این شبکه را می توان به راحتی مشاهده کرد، این شبکه همواره با جهت دهی‌ در گزارش ها و اخبار خود و قرار دادن آنتن در اختیار دشمنان مردم ایران و گروهک‌های تروریستی و تجزیه طلب، در واقع ناقض قوانین و عرف‌های رسانه ای و  بین المللی بوده است که باید پاسخگوی اقدامات خود باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *