حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 17 جماد أول 1444 Saturday, 10 December , 2022 تعداد دیدگاهها : 260×
روحانی: پای همه وعده‌هایم ایستاده‌ام/ اینکه “روحانی امروز نیاز به رأی ندارد” نارواست
۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۸:۲۹
شناسه : 80475

رئیس‌جمهور در جمع دانشجویان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه پای همه وعده‌هایم ایستاده‌ام، گفت: این سخن که روحانی امروز نیاز به رأی ندارد، نارواست چراکه روحانی هر روز به رأی مردم نیاز دارد.

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش سرویس سیاسی قرچک آنلاین; حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم روز دانشجو در جمع دانشجویان استان سیستان و بلوچستان ضمن ابراز خرسندی از آغاز سفرهای استانی کاروان تدبیر و امید در دولت دوازدهم از این استان اظهار داشت: این استان حق بزرگی به گردن ایران، دولت، انقلاب، نظام و امنیت ملی دارد. استانی که مردم شریف آن از شیعه و سنی و بلوچ و سیستانی در کنار هم هیچگاه تحت‌تاثیر مسیر انحرافی برخی افراطیون و تندروهایی که در منطقه به‌دنبال خشونت هستند قرار نگرفتند و برای کشور، انقلاب و حفظ مرزهای خودشان ایستادگی کردند و در انخابات ۹۶ مثل سال ۹۲ افتخار آفریدند و پای صندوق رأی آمدند و از نظام و دولتی که بار سنگین مسئولیت را بر دوش دارد حمایت کردند.

وی افزود: بسیار خوشحالم در دولت یازدهم یکی از تلا‌ش‌های دولت شکوفاتر شدن مراسم روز دانشجو بود. اگر ۴ سال گذشته را با ۸ سال قبل مقایسه کنید، می‌بینید دانشجو بدون ترس و لکنت زبان سخن می‌گوید، اینکه شما در این مکان به راحتی سخن می‌گویید؛ ای کاش نماینده تشکلی که اینجا آمد از فرصت استفاده و بیاناتی را ایراد می‌کرد تا ما استفاده کنیم. البته من قبول دارم باید فرصت بیشتر می‌بود تا همه تشکل‌ها سخن بگویند اما زمان کم بود. تلاش شده نماینده همه تفکرات اینجا سخنرانی کنند. هیچ تشکلی را مخالف دولت نمی‌بینیم؛ نقادان و همه تشکل‌ها و جریان‌ها مورد احترام هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه از وزرا خواستم اتحادیه “تادا” هر‌چه سریع‌تر تشکیل شود و شروع به‌کار کند و همه وزرا به جز یک وزیر رأی دادند بنابراین تصویب شده است، ادامه داد: امروز ۱۶ آذر را جشن می‌گیریم، البته به‌دلیل تعطیلی روز چهارشنبه و اینکه روز پنجشنبه ۱۶ آذر است، به‌طور طبیعی باید یک روز دیگر را در نظر می‌گرفتیم و این را به فال نیک می‌گیریم که روز ملی دانشجو با حضور دانشجویان در استان و شهرستانی جز تهران برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: اینکه فکر کنیم همه چیز در تهران است و باید در تهران باشد جالب نیست. دانشگاه‌ها امروز از استقلال و آزادی گلایه دارند در حالی که انقلاب توسط مردم و دانشگاه‌ها به ثمر نشست و دانشجویان در این راستا سینه سپر کردند و از آغاز نهضت اسلامی، دانشگاه‌ها و روحانیت و اقشار مختلف مردم همه کنار هم و یکصدا انقلابی را به ثمر رساندند که نتیجه آن استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی بود و قطعاً این مسیر را ادامه خواهیم داد.

وی با بیان اینکه مشروعیت ما در دولت بر مبنای قرار و قولی است که با مردم گذاشته‌ایم و عقب‌نشینی از آن عقب‌نشینی از مشروعیت دولت است، گفت: هر آنچه در انتخابات باهم عهد و پیمان بستیم،‌ بر سر عهدمان هستیم. این سخن که روحانی امروز نیاز به رأی ندارد، سخن ناروایی است چرا که روحانی هر روز به رأی مردم نیاز دارد. اگر مردم با دولت نباشند و دولت همصدا با مردم نباشد و گوش شنوا در برابر مردم نداشته باشد، در چنین صورتی نه شاهد جمهوریت خواهیم بود و نه اسلامیت نظام، چرا که اسلام به ما توصیه می‌کند که به وعده خود وفادار باشیم و جمهوریت هم می‌گوید که حق حکومت با مردم است و ما تا زمانی که با مردم هستیم، مشروعیت حکومت در دولت را داریم.

رئیس‌جمهور در ادامه با تاکید براینکه اسلام می‌گوید به وعده خود وفا کنیم و جمهوری به ما می‌گوید حق حکومت با مردم است، افزود: پای همه وعده‌هایم ایستاده‌ام، از هیچکس نترسیده و نمی‌ترسم و راه ملت را که راه جمهوری اسلامی است، ادامه خواهم داد. البته وعده‌های ما به شما این است که با متانت و وحدت و انسجام در جامعه بتوانیم با دقت بیشتر و هزینه کمتر به اهداف‌مان برسیم.

حجت‌الاسلام روحانی اضافه کرد:‌ قطعاً هدف ما این نبود که پیروز شویم و بر عرصه حکومت و دولت قرار بگیریم و این حکومت و دولت را ۴ سال دیگر ادامه دهیم؛ بنا داشتیم آنچه وعده دادیم بر مبنای آن عمل کنیم. خداوند را به شاهد می‌طلبم که در انتخاب همه وزرا، معاونین، استانداران و مسئولان کشور جز بر مبنای صلاحیت، توانمندی، اعتدال و قبول حق این مردم و جمهوریت و اسلامیت این نظام، هیچ نظر دیگری نداشتم و بر همین مبنا عمل کردم. در دولت یازدهم هم همین نظر را دنبال می‌کردم. اینکه گفته می‌شود وزیری تحمیل شده یا نامی را به من گفتند که باید انتخاب کنی،‌ ناصحیح است. البته ممکن است برای هماهنگی برخی وزرا کمی معطلی بوجود آمد، اما در نهایت هر آن کسی که وزیر شده فردی است که نظر من بوده است.

وی خاطرنشان کرد: فضای دانشگاه و کیفیت دانشگاه نیاز به تحول داشته و نیاز دارد ما تلاش بیشتر داشته باشیم. حضور من در مراسم ۱۶ آذر در خارج پایتخت تصمیم ناگهانی من نبوده و از آغاز دولت تصمیم داشتم این مراسم در استان دیگری برگزار شود که البته ابتدا قرار بود در استان دیگری باشد ولی سفر ما به این استان شد و برنامه به اینجا آمد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دانشگاه‌های ما باید به مسائل محلی، استانی، ملی و بین‌المللی توجه داشته باشند، اظهار داشت: ما در هر استان مشکلات و ظرفیت‌هایی داریم که باید در دانشگاه‌ها به آن‌ها توجه شود. اولویت ما محلی است، درست است که ملی می‌اندیشیم و جهانی فکر می‌کنیم. ما به تحقیقات کاربردی نیاز داریم اما باید به معضلات استانی هم توجه ویژه داشته باشیم. این استان مشکلات خود را دارد از جمله بحث کمبود آب؛ از سوئی پتانسل‌های خاص خود را دارد از جمله اقیانوس و دانشگاه ما باید به مسائل استان بپردازد.

وی تاکید کرد: شما حق دارید دولت را نقد کنید و در دولت رئیس‌جمهور را نقد کنید؛ این حق همه مردم است. دانشگاهی که نقاد نباشد نمی‌شود. ما باید حرف بزنیم، نقادی کنیم و راه‌حل بیابیم و ایرادی ندارد نظریه‌ای که مطرح می‌کنیم مورد قبول نباشد. اگر در دانشگاه آزادی نباشد خلاقیت نیست و اگر خلاقیت نباشد نوآوری نیست. ما باید در دانشگاه حداقل به‌اندازه حوزه علمیه آزادی دهیم، دانشجو آمده تا سخن بگوید و نقد کند. نباید فضا به شکلی باشد که دانشجو وقتی می‌خواهد حرف و سخنی به میان آورد، مراقب باشد که آیا کسی اسم او را یادداشت می‌کند، یا نه. ستاره جایش در آسمان است نه در دانشگاه. دانشجو آمده در دانشگاه آزادانه سخن بگوید و نظراتش را مطرح کند و نسبت به آنچه احساس می‌کند، صحیح نیست، آزادانه انتقاد کند.

حجت‌الاسلام روحانی با گرامیداشت یاد بزرگانی چون شهید مطهری، شهید بهشتی، دکتر شریعتی، شهید مفتح، مهندس بازرگان و امثال ایشان، تصریح کرد: آنان در دوران سختی و تاریخی با ما سخن گفتند و راه را نشان دادند و من در جلسه‌ای مستقیم و صریح این جمله شهید مطهری را شنیدم که می‌گفت باید اجازه دهیم که مارکسیست‌ها بدون مخفی‌کاری نظریاتشان را در دانشگاه‌ها مطرح و از آن دفاع کنند و ما نیز در مقابل نقد خود و نظر آنها و دفاع‌مان از اسلام را مطرح کنیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: عده‌ای مدام اظهار می‌کنند که نگران ارزش‌ها هستند، مگر کسی مخالف ارزش‌ها است؟ همه در این کشور مدافع ارزش‌های دینی و ملی هستند، اما ارزش‌ها در جامعه ما متولی خاص ندارد و همه دانشجویان و همه ملت ایران متولی ارزش‌ها بوده و ایران، اسلام و جمهوری اسلامی را دوست دارند.

وی تاکید کرد: یکی از مشکلات ما در دولت دوازدهم این است که عده‌ای بیان می‌کنند تمام مشکلات ما از فضای مجازی است و می‌گویند اگر یک تخلفی در این فضا اتفاق افتاده باید همه آن را ببندیم. می‌پرسیم چه کنیم می‌گویند این یک اتوبان است که باید ۲ طرف آن بسته شود، برخی تصور می‌کنند اگر ببندیم درست می‌شود. اگر در یک اتوبان تصادف می‌شود باید علائم راهنمایی و قوانین را اصلاح کنیم نه اینکه اتوبان را ببندیم. اولین شرط پیشرفت علمی کشور دسترسی به اطلاعات است و این دسترسی از طریق همین فضای مجازی ممکن است.

وی افزود: کسب و کار‌های دیجیتالی یکی از راه‌حل‌های مشکل بیکاری در عصر امروز و در فضای امروز است. شرکت‌های دانش‌بنیان ما چقدر دستاوردهای خوبی دارند و مگر ما می‌توانیم بدون این فضای مجازی به این دستاوردها برسیم؟ در شش ماه اول امسال ۵۰ هزار نفر در حوزه آی سی تی مشغول کار شده‌اند. آمار می‌گوید در فاصله سال‌های ۹۳ و ۹۵ اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نسبت به ۴ سال قبل ۲.۵ برابر افزایش یافته و بیکاری در جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال، ۲.۳ درصد کاهش یافته است.

رئیس جمهور تصریح کرد: دانشگاه‌های ما باید با دنیا و دانشگاه‌های دیگر در ارتباط باشند. علم نمی‌تواند محصور باشد و با تعامل علمی پیشرفت در زمینه علم حاصل می‌شود. ما باید پژوهش‌های مشترک و تحقیقات کاربردی در استان‌ها و تحقیقات محلی را جایگزین مقاله کنیم.

حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: باید جای مقاله علمی که البته خیلی هم خوب است بتوانیم تحقیقات علمی محلی را جایگزین کنیم. اگر یک استاد بتواند مشکل محلی و استانی و ملی را حل کند حتماً به اندازه یک مقاله ارزش دارد و ما باید شیوه خود را تغییر دهیم.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: دانشجویان عزیز ما امروز شرایط خاصی در منطقه داریم. کمتر در تاریخ سابقه داشته تروریسم بتواند اینگونه در منطقه فعالیت کند و بار سنگین مبارزه با تروریسم بر دوش ما باشد؛ کمتر سابقه داشت در کشورهای منطقه جوانانی مسئولیت را برعهده بگبرند که که تجربه کافی و لازم ندارند و عجیب است که فردی بر کشور ابرقدرتی حکومت می‌کند که رفتار فردایش برای هیچکس قابل پیش‌بینی نیست و نمی‌دانند او فردا چه خواهد کرد؛ این غیرقابل پیش‌بینی بودن، حتی اروپا را نیز نگران فردای خود کرده و در این شرایط باید بیش از گذشته با هم متحد باشیم.

وی تاکید کرد: من حضور افکار مختلف را قبول دارم اما در عین حال برادری و حدت و انسجام برای ما یک ضرورت است، ما دورانی را داریم که باید بگذرد. البته نه نسبت به وضعیت منطقه و نه نسبت به روابط مان با جهان و نه نسبت به مسایل اقتصادی نگرانی ندارم و معتقدم مشکلاتی داریم اما برای عبور از آنها راه‌حل هم داریم و فقط باید این راه‌حل‌ها را از مسیر صحیح‌ اجرا کرده تا از مشکلات عبور کنیم. اینکه کسی فکر کند، دولت توان حفاظت از اقدامات و دستاوردهای خود در دولت یازدهم را ندارد، صحیح نیست. دولت دوازدهم به خوبی می‌تواند از دستاوردهایش در عرصه اقتصادی، زیست‌محیطی، سلامت، علمی و سیاست خارجی دفاع کند.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه موفقیتی که ما در این ۱۰۰ روزه به‌دست آوردیم معادل ۴ سال گذشته است، ادامه داد: شما کجا سراغ دارید در حل و فصل مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی، نقش جمهوری اسلامی ایران این چنین مؤثر بوده باشد. اینکه امروز ایران، ترکیه و روسیه در کنار هم می‌نشینند و برای حل مباحث منطقه با‌هم سخن می‌گویند و و نتایج مذاکرات آنها در وضعیت امروز و آینده منطقه و دنیا تأثیر می‌گذارد، کی سابقه داشته است؟ درست است ایران پس از انقلاب همواره مهم و تأثیرگذار بوده است اما تأثیرگذاری به این وضوح و روشنی تا کنون سابقه نداشته و یا حداقل کم‌سابقه بوده است.

وی افزود: اینکه ما برنامه‌های ۳ جانبه و چندجانبه را آغاز کردیم که بیشتر این برنامه‌ها اواخر دولت قبل و اوایل دولت دوازدهم آغاز شده را در کجا سراغ دارید> چه زمانی بوده که آمریکا مقابل ایران بایستد و حرف‌های بی‌اساس بزند و دنیا از آن حمایت نکند به جز چند کشور محدود؟ این از موفقیت‌های بزرگ جمهوری اسلامی و دیپلماسی ماست. کاری که ایران در کنار ملت عراق و سوریه برای شکست داعش انجام داد بسیار بزرگ بود چراکه شکست یک توطئه بین‌المللی برای منطقه خاورمیانه بود. امروز قادر هستیم هر زمان لازم باشد و هر زمان که دولت‌ها و ملت‌های همسایه و منطقه از ما درخواست کمک داشته باشند، به آنها کمک‌های مستشار و میدانی کنیم.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: موفقیتی که نظام و ملت ما به‌دست آورده در همین ماه‌های اخیر برای کشور ما فخر و افتخار است، اینکه فردا در چابهار یک طرح بزرگ و بین‌المللی را با حضور نمایندگان کشور‌‌های مختلف افتتاح می‌کنیم افتخار است. روزی که با نخست وزیر هند و رئیس جمهور افغانستان در تهران اسناد توافقنامه‌ای درباره توسعه بندر چابهار را امضاء می‌کردیم نخست وزیر هند گفت که این روزی تاریخی برای منطقه است که آیندگان از تأثیر و تحول آن در منطقه بیشتر خواهند نوشت. ما در دولت یازدهم یک میلیارد دلار برای توسعه بندر چابهار از ۲.۵ به ۸.۵ میلیون تن هزینه کردیم. اینکه روسیه به ما می‌گوید ده‌ها تن بارش را از طریق هند می‌خواهد به ایران آورده و منتقل کند بسیار امیدوار‌کننده است.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه ملت ایران شرق ایران را آباد خواهد کرد، راه‌آهن، گاز، بندر اقیانوسی، کشاورزی، گردشگری در سیستان و بلوچستان تحولی بزرگ را به‌وجود می‌آورد، اظهار داشت: ما می خواهیم دانشگاه در کنار دولت باشد و دانشگاه و دولت و بازار داخل و خارج همه به‌هم متصل شوند. بازار داخل ما کافی نیست و باید بازار منطقه را تصرف کنیم. مدیریت تصرف بازار به‌عهده دانشجویان و دانشگاهیان است.

وی خاطرنشان کرد: در تحقیقات می‌بینیم دانشجویان و شرکت‌های دانش‌بنیان ما دارند کشور را مستقل می‌کنند و این روند از اول انقلاب بوده که امروز شتاب پیدا کرده است. ما برای تحقق مطالبات شما نیاز به زمان داریم؛ نباید تصور کنیم که ما فراموش کرده‌ایم؛ من اگر گفتم جوان و اگر گفتم زنان روی عهد خود ایستاده‌ام. شما در این دولت خواهید دید مدیریت برای بانوان و جوانان ما سال به سال افزایش می یابد. البته مشکلاتی هم در جامعه وجود دارد.

رئیس جمهور تاکید کرد: رئیس‌جمهور همه اختیارات را بر‌عهده ندارد، برخی مشکلات در جامعه وجود دارد که اختیارات رییس جمهور به تنهایی برای حل و فصل آنها کافی نیست و شما خودتان این را می‌دانید. رئیس جمهور اختیاراتی دارد که از آنها استفاده می‌کند اما جاهایی نیز هست که باید قوای دیگر به کمک او بیایند. به عنوان مثال همین منطقه آزاد سیستان که از درخواست‌های مهم مردم بود، لایحه‌اش به مجلس رفته و ان‌شاء الله مجلس باید آن را تصویب کند؛ البته هر جا نیاز به هماهنگی باشد روسای قوا در کنار یکدیگر هستند و من به عهده و پیمانی که بسته‌ام، پایبند خواهم بود.

تسنیم

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.