استقبال سرد مجلس از فرمایش رهبرانقلاب در خصوص «خطرولنگاری» فرهنگی

رهبرانقلاب: فرهنگ یکی از اولویت‌های کاری مجلس دهم باشد/جعفرپور:نمایندگان مجلس دهم اشتیاقی به عضویت در کمیسیون فرهنگی ندارند/ وقتی ولنگاری فرهنگی از مجلس آغاز می شود

استقبال سرد نمایندگان مجلس دهم از کمیسیون فرهنگی مجلس و داوطلب شدن تنها ۴ نفر برای عضویت در این کمیسیون در حالی روی داد که هنوز مدت زیادی از سخنرانی رهبرانقلاب در خصوص خطر «ولنگاری فرهنگی» نگذشته است که تاکید کرده بودند فرهنگ به عنوان یکی از اولویت‌های کاری مجلس دهم باشد.

به گزارش سرویس سیاسی قرچک آنلاین; این روزها مسئله فرهنگی کشور به یکی از دغدغه های اصلی رهبرانقلاب تبدیل شده است، به طوری که ایشان در سخنرانی اخیر خود صراحتا از مجلس دهم خواستند که به موضوع فرهنگ نگاه ویژه ای داشته باشند و از آن غفلت نکنند و در این خصوص بحث «ولنگاری فرهنگی» در جامعه را مطرح نمودند.

ایشان به موضوع فرهنگ به عنوان یکی دیگر از اولویت‌های کاری مجلس دهم اشاره کردند و گفتند: «مسئله اقتصاد، اولویت فوری و کنونی کشور است اما فرهنگ در بلندمدت از اقتصاد نیز مهمتر است و در موضوع فرهنگ نوعی ولنگاری و بی‌اهتمامی در دستگاه‌های فرهنگی به چشم می‌خورد، زیرا در تولید کالای فرهنگی مفید و جلوگیری از تولید کالای فرهنگی مضرّ، کوتاهی‌هایی انجام می‌شود.»

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند:«در برخی مواقع تأکیدهایی که بر پرهیز از استفاده کالاهای مضرّ غیرفرهنگی همچون برخی مواد غذایی می‌شود، بیشتر از هشدار درباره کالاهای فرهنگی مضرّ است، در حالی که تأثیرات سوء این کالاها بر مردم خطرناک تر و گسترده تر است.»

باید دید که مجلس دهم چقدر به دغدغه رهبرانقلاب درخصوص الویت بخشی به فرهنگ توجه می کند و آیا نسبت به فرهنگ دغدغه ای دارد و می تواند کشور را از خطر ولنگاری فرهنگی نجات داده و به فرهنگ سرو سامان، مدیریت و اهتمام بورزند.همین موضوع باعث شد که «تهران نیوز» با یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس دهم شورای اسلامی همکلام شود.

جعفرپور:مجلس دهم دغدغه،میل و اشتیاقی به مباحث فرهنگی کشور ندارد

مجید جعفر پور عضو کمیسیون فرهنگی نهمین و مجلس شورای اسلامی است و در هر دو مجلس به صورت داوطلبانه به عضویت این کمیسیون در آمده است.حرف ها و دغدغه های وی در خصوص پرداختن به مباحث فرهنگی شنیدن دارد، چرا که به گفته وی هنوز مدت زیادی از سخنرانی رهبرانقلاب در خصوص اهتمام ویژه مجلس دهم به مباحث فرهنگی نگذشته است اما همچنان شاهد بی استقبالی نمایندگان مجلس دهم از کمیسیون فرهنگی هستیم. جعفر پور در گفتگو با «تهران نیوز» می گوید: حضرت آقا در سخنان خود به مباحث فرهنگی اشاره زیادی داشتند و برداشت من این است که دستگاه ها و نهادهای فرهنگی کشور در قبال کارهای غیرفرهنگی و غیرارزشی که در جامعه صورت می گیرد، بی تفاوت و بی انگیزه شده اند و مقابله ای با آن نمی کنند.

وی می افزاید: هنوز یک راهبرد مشخص فرهنگی در کشور حاکم نشده است و این در حالی است که از سوی دشمنان انقلاب شاهد تهاجم فرهنگی شدیدی هستیم و نیاز است که با یک راهبرد مشخص و مهندسی فرهنگی، در مقابل آن ایستادگی کنیم و مانع تغییر ذهنیت جوانان و آحاد جامعه نسبت به فرهنگ دینی و اسلامی شویم اما متاسفانه مدیریت فرهنگی و منسجم و متحدی در کشور حس نمی شود و کارهای فرهنگی صرفا به کاری جزئی تبدیل شده است.

عضو کمیسیون مجلس نهم و دهم مجلس شورای اسلامی معتقد است که وجود نظام انقلاب اسلامی برگفته از یک تیمی از سیاست گذاری،جهت دهنده،پالایش و اجرا کننده فرهنگ است و همه دستگاه ها ونهادها باید برای پرداختن به مباحث فرهنگی پای کار بیایند و جامعه را از خطر ولنگاری فرهنگی دور کنند.

عدم استقبال نمایندگان مجلس دهم از عضویت در کمیسیون فرهنگی کشور

جعفر پور در ادامه با انتقاد از عدم استقبال نمایندگان دهمین مجلس شورای اسلامی برای عضویت در کمیسیون فرهنگی مجلس می گوید: هنوز مدت زیادی از سخنان رهبرانقلاب در خصوص توجه ویژه مجلس دهم به مسئله فرهنگی کشور نگذشته است اما گویا هنوز این مسئله به دغدغه نمایندگان تبدیل نشده است، به طوری که کمیسیون فرهنگی مجلس دهم به عنوان یکی از کمیسیون های کم طرفدار مجلس مبدل شده است وقطعا اگر فرهنگ برای ما مهم بود، نمایندگان مردم از این کمیسیون استقبال بیشتری می کردند.

وی با ابراز نارضایتی از این اقدام مجلس دهم می افزاید:فقط ۴ نماینده ملت به صورت داوطلبانه به کمیسیون فرهنگی مراجعه نمودند و اذعان داشتند که ما دغدغه فرهنگی داریم و می خواهیم در حوزه فرهنگی کار کنیم، این در حالی است که کمیسیون فرهنگی باید حداقل ۱۹ عضو داشته باشند.

جعفر پور اضافه می کند: تا به امروز ۱۲ نفر به عضویت کمیسیون فرهنگی مجلس در آمده اند که فقط ۴ نفر آنها داوطلبانه بوده است و بقیه با میل خود به عضویت این کمیسیون در نیامده اند و قطعا نفرات بعدی هم به اجبار راهی این کمیسیون می شوند و همین موضوع یک زنگ خطر برای کشور است، چرا که نمایندگان مردمی که دغدغه فرهنگی ندارند، چطور می توانند جامعه را از تهاجم فرهنگی دشمن نجات دهند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم اضافه کرد: عدم استقبال از کمیسیون فرهنگی مجلس نشان دهنده این موضوع است که نمایندگان، بحث ولنگاری فرهنگی را جدی نگرفته اند، به طوری که استقبال ۳۰ نفره از کمیسیون های دیگر کرده اند اما کمیسیون فرهنگی غریب است و فردی هم که ناچارا به این کمیسیون می آید انگیزه و علاقه ای ندارد.

استاد دانشگاه: دستگاه های فرهنگی در اجرای فرهنگ با هم اتحاد ندارند

علی قربانی استاد دانشگاه در خصوص ضعف دستگاه ها و نهادهای کشور به پرداختن به مباحث  فرهنگی می گوید:در تبیین سیاست های فرهنگی می بینیم شاید در روی کاغذ سیاست گذاری خوبه اما در حوزه اجرا ، با مجریان حوزه فرهنگ  خیلی فاصله است یعنی سازمان تبلیغات یک موضوعی را مطرح می کند، ارشاد یک موضوعی را مطرح می کند. برخی از نهادها هر کدام یک نوع تلقی دارند لذا هماهنگی در بحث پیش برد سیاست های تبیین شده در حوزه فرهنگ امروز در بین مسئولین نیست.

وی ادامه می دهد:کم کاری و یا عدم همکاری بخشی از نهادهای حوزه فرهنگ منجر به این می شود که اگر بخشی به عنوان نیروی انتظامی وارد می شود چون سایر نهادها در این حوزه ورود پیدا نکردند، ورود  انتظامی به حوزه فرهنگ زمانی  است که سایر نهادها در این حوزه ایفای نقش نکردند به نظر نمیاد ما به نتیجه مطلوبی برسیم.

این استاد دانشگاه معتقد است که نبود یک مرکز واحد، مرکز واحد هماهنگی البته این امر در درجه اول متوجه دولت است چون کار فرهنگی، سیاست گذاری های فرهنگی در کلان موضوع بر عهده دولت است، این موضوع حاکمیتی است دولت به عنوان قوه مجریه باید دغدغه در این حوزه را داشته باشد اما می بینیم دغدغه دولت در این حوزه کم است و جایی هم که دغدغه دارد می بینیم که آن دغدغه با سیاست های فرهنگی در چارچوب فرهنگ اسلامی و انقلابی فاصله دارد.

فرهنگ، واژه ای غریب و تنها در بین نهادهای فرهنگی کشور

موضوعی که رهبر معظم انقلاب فرمودند به نقص عملکرد یا ضعف عملکرد دستگاه های متولی امر فرهنگ در کشور بر می گردد. ۲۶-۲۷  نهاد، متولی کار فرهنگ هستند اما امروز در این حوزه شاهد اتفاقاتی هستیم که کوچکترین یا ضعیف ترین سنخیت را با فرهنگ اسلامی و انقلابی ما دارند  نتیجه این امر از بین رفتن و یا کم رنگ شدن فضای فرهنگی و ارزشی جامعه است  فرهنگ آن چیزی نیست که ما امروز در نگاه ظاهری می بینیم یعنی پوشش ظاهری افراد بلکه فرهنگ آن چیزی است که ما در آن فضا زندگی می کنیم. به فرمایش خود رهبر معظم انقلاب، فرهنگ مثل هواست یعنی نوع رفتار،گفتار، عمل و زندگی ما تحت تاثیر این فرهنگ قرار گرفته است.

کم توجهی مسئولین نسبت به امر فرهنگ در چارچوب آموزه های اسلامی و انقلابی منجر به این شده که این ارزش های اصیل امروز در شرایط نا مطلوبی قرار گرفتند؛یعنی فضای ضد فرهنگی بیشتر در فضای کلی جامعه در جریان است در همین راستا نهاد های متولی امر فرهنگ، ظرفیت های عظیم مردمی را به عنوان سرمایه اجتماعی در امر مدیریت فرهنگ در نظر نمی گیرند بلکه همان مقداری که متولی امر فرهنگ اند، به همون مقدار از اعتبارات دولتی هم استفاده می کنند ولی به همان مقدار به عرصه فرهنگ ورود پیدا نکردند.

الان دیگر به مرحله بحران رسیدیم که به آن ولنگاری فرهنگی گفته می شود؛ ولنگاری یعنی شرایطی که یک چارچوبی نیست و هر کسی به دلخواه دارد در این حوزه رفتار می کند.فرهنگ فقط آن پوشش نیست، پوشش بخشی از فرهنگ است که ما امروز در جامعه می بینیم  از حوزه تولید و توزیع و مصرف و تنوع و گرایش به ذائقه تا فرهنگ پاسخگویی به احساس مسئولیت اجتماعی در جامعه، همه اینها در حوزه فرهنگ تعریف می شود.

نیاز است که مجلس دهم،نهادها و موسسات فرهنگی با اتحاد و همدلی بیشتر،دغدغه رهبرانقلاب در خصوص ترویج فرهنگ دینی و اسلامی در کشور را جامه عمل بپوشانند و در خصوص اجرای فرهنگ به یک تیم منسجم تبدیل شوند،نه اینکه هر نهادی ساز خودش را در مباحث فرهنگی بزند.

منبع: تهران نیوز

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *