گزارشی از چشم و هم‌چشمی دو جناح حاکم بر دولت؛

رقابت دولتی‌ها در عذرخواهی سیاسی/نوبخت:از مردم و تولیدکنندگان بابت نوسان قیمت ها عذرمی خواهیم/جهانگیری:به خاطر برخی کمبودها و مشکلات از ملت عذرخواهی می کنم

از مدت ها پیش مسئله اختلافات برخی اعضای دولت در جلسات خصوصی و حتی برنامه های هفتگی هیئت دولت به گوش می رسید و این اختلافات با برخی اظهارنظرها و رفتارهای سر زده از سوی طرفین رنگ و بوی واقعیت به خود گرفت. بر کسی پوشیده نیست که حسن روحانی وقتی بر جایگاه ریاست جمهوری تکیه کرد، خود را وامدار گروه هایی می دید که در ایام انتخابات از وی به حمایت برخاسته و موجب شدند روحانی با کنار زدن رقبای خود بر مسند ریاست جمهوری تکیه کند.

به گزارش سرویس سیاسی قرچک آنلاین; در این بین بدون شک یکی از اصلی ترین گروه های پابه کار روحانی، اصلاح طلبانی بودند که از مدت ها قبل با روی آوردن به چهره های راست سنتی، مسیر جدیدی را در عرصه سیاست داخلی ایران برای خود طراحی کرده بودند. همین مسیر طراحی شده نیز موجب شد تا بزرگان جریان اصلاحات نیز پای به عرصه گذاشته و از گزینه ای حمایت کنند که روزگاری جزء مخالفان اصلی همین جریان بوده است.

جدال دو حزب در دولت برای قدرت بیشتر

در نهایت جریان اصلاحات با بهره گیری از رهنمودهای هاشمی رفسنجانی سراغ حسن روحانی رفته و گزینه ای از حزب نه چندان نامدار اعتدال و توسعه را برای ریاست جمهوری برگزید. در مقابل نیز روحانی نیز که خود را وامدار اصلاح طلبان می دید در چینش اعضای کابینه خود از مهره های این جریان استفاده کرد و هر چند پیش از انتخابات ادعای تشکیل یک دولت فراجناحی را سر می داد اما بعد از ورود به پاستور، کابینه ای ترکیبی از اصلاحات و اعتدال و توسعه را راهی دولت کرد. از همان روزهای ابتدایی آغاز به کار دولت یازدهم نیز این تقسیم بندی به شکل عیانی مشخص شد و هر وزیری که از جریان اصلاحات روی کار آمده بود نیروهای مرتبط با این حزب را برای سمت های مختلف مدیریتی برگزید و هر وزیری هم که با نظر اعضای حزب اعتدال و توسعه بر مسند نشسته بود، پست های مدیرکلی و معاونت های مختلف را در اختیار اعضای این حزب قرار داد.

با گذشت یک دوره از حضور حسن روحانی بر مسند ریاست جمهوری اسلامی ایران اما مشخص شد که اختلافاتی در درون کابینه دولت یازدهم به وجود آمده که احتمال می رفت تا تغییراتی در چینش اعضای کابینه دولت دوازدهم صورت گیرد. در این مسیر نیز هر چند تغییرات صورت گرفته در کابینه دوازدهم چندان چشمگیر نبود اما چینش افراد نشان از تلاش روحانی برای حفظ وزنه اعتدال و توسعه و اصلاحات روی ترازوی دولت بود. با این تغییر که این بار در دولت دوازدهم وزن و قدرت یاران روحانی در حزب اعتدال و توسعه بیش از اصلاح طلبان بود.

از تلاش برای اثرگذاری بر روحانی تا عذرخواهی از مردم

دو جریان حاکم بر دولت سردمدارانی نیز دارند که در یک سوی آن اسحاق جهانگیری به عنوان نماینده جریان اصلاحات و محمد باقر نوبخت به عنوان نماینده حزب اعتدال و توسعه به شمار می روند. پس از پیروزی مجدد حسن روحانی در انتخابات ۹۶، حزب اعتدال و توسعه سهم بیشتری از کیک قدرت می خواست و در مقابل اصلاح طلبان قصد داشتند تا دولت دوازدهم را اصلاحاتی تر کنند و بر همین اساس گزینه های جدی تری را که گرایش اصلاح طلبی آنها پررنگ تر است را می خواستند وارد کابینه کنند. همین امر موجب شد دو جریان کارگزاران و اعتدال و توسعه نیز به صورت علنی با یکدیگر به اختلاف افتاده و این بار نه رسانه های اصولگرا، بلکه رسانه های اصلاح طلب و حامی دولت بودند که به یکدیگر تاخته و بازی را پیش بردند.

سرانجام اختلاف سه جانبه اصلاح طلبان، اعتدالیون و کارگزاران نیز موجب شد تا حرف و حدیث های بسیاری در خصوص احتمال کناره گیری جهانگیری از معاون اولی دولت به گوش برسد. موضوعی که تا حد بسیاری می توانست جایگاه روحانی را به خطر انداخته و از محبوبیت وی در بین اصلاح طلبان بکاهد. همین مسئله باعث شد تا روحانی به یارانش دستور عقب نشینی داده و ماجرای این اختلافات فعلا برای مدتی مسکوت بماند.

نکته جالب توجه اما اینجاست که اختلافات سردمداران این جریان همچنان به صورت زیرپوستی ادامه دارد و تا یک طرف ماجرا دست به اقدام یا اظهار نظری می زند، طرف مقابل نیز در مقام مقابله به مثل برآمده و پازل جدیدی را برای خود طراحی می کند. در جدیدترین نمونه از این دعواهای زیر پوستی و رسانه ای نیز می توان به اظهارنظرهای طرفین و ماجرای عذرخواهی از مردم اشاره کرد.

ابتدا معاون اول رئیس جمهور بود که در مراسم افتتاح ۱۷۰۰ مدرسه در سراسر کشور با اشاره به اینکه می‌دانیم شرایط کشور دشوار است و مردم با سختی و مشکلات مواجهند،‌ اظهارکرد: بخشی از این سختی‌ها نتیجه تحریم‌ها و فشارهای آمریکا است، اما آنچه که اهمیت دارد این است که ظرفیت و پتانسیل زیادی وجود دارد. اگر همه نخبگان و شخصیت‌های موثر و جریان‌های سیاسی کشور و همه مردم برای عبور از این دوره سخت تلاش کنند، حتما در کوتاه‌ترین زمان ممکن که شاید به چند ماه هم کشیده نشود، از این شرایط سرافراز بیرون می‌آییم.

به کشور فشار روانی وارد می‌کنند و عده‌ای هم از این فشار روانی سوء استفاده می‌کنند،‌اما برنامه‌ریزی درستی که انجام شده این مشکلات حل می‌شود. بخاطر برخی کمبودها و مشکلات از ملت عذرخواهی می کنم.

همین اظهارات کافی بود تا تنها چند روز بعد و این بار محمدباقر نوبخت بود که ضمن عذرخواهی از مردم و تولیدکنندگان بابت نوسان قیمت‌ها گفت: ما بابت نوسانات قیمت در مدت اخیر شرمنده مردم هستیم. هیئت دولت بدون تعطیلی و با کار میدانی در تلاش است تا مشکلات و موانع تولید را حل کند و به‌زودی از این مقطع عبور خواهیم کرد. آنچه از ظواهر ماجرا برمی آید این است که فعلا و برای مدتی اختلافات طرفین با دخالت بزرگان و ریش سفیدان دو طرف مسکوت مانده اما مسلما در روزها و ماه های آینده و باقی مانده تا پایان کار دولت، خبرهای بیشتری از این اختلاف و آتش زیر خاکستر درون دولت خواهیم شنید.
منبع: رسالت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *