گزارشی از آشفتگی قیمت های بازار شب عید؛

رد پای چینی ها در هفت سین باستانی ایرانیان/ فروش تخم مرغ رنگی ۷ هزار تومانی در جنوب شرق

در حالی کمتر از دو روز به پایان سال فرصت باقیست و خانواده‌ها در تکاپوی خرید کالاهای ضروری و وسائل سفره هفت سین هستند که گرانی در بازار تزئینات هفت سین باعث نارضایتی برخی از شهروندان شده است.

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; به نقل ازعصرهامون، کمتر از دو روز به پایان سال باقیست و خانواده‌ها به غیر از خرید کالاهای ضروری، چون خوراک و پوشاک به فکر فراهم کردن  وسایل هفت سین هستند که شامل ماهی قرمز، سمنو، سرکه می‌شود.
سفره‌های هفت سین آماده قیمت‌های متفاوتی از ۴۰ تا۲۰۰ هزار تومان دارند. با این حال هر کدام از اقلام سفره هفت‌سین به طور جداگانه هم فروخته می‌شوند زیرا به قول معروف بازار شب عید برای خرج کردن است، خرج‌هایی که پایانی ندارند از لباس و کفش، میوه و آجیل گرفته تا تزئینات سفره هفت‌سین به گونه ای که در چنین مواقعی اگر با یک کارت عابربانک پر به بازار بروید وقتی به خانه برگردید چیزی ته جیب‌تان باقی نمی‌ماند این خاصیت بازارگردی‌های شب عید است.

علی ای حال در حالی برپایی سفره هفت سین یکی از این آیین‌های زیباست و مردم در هرگوشه از این سرزمین پهناور با ذوق و سلیقه خود آن را می‌چینند و در هنگام لحظه تحویل سال در کنار آن می‌نشینند که گرانی در بازار هفت سین باعث نارضایتی برخی از شهروندان شده است.
سالاری یکی از شهروندان در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون با بیان اینکه قیمت تزئینات سفره هفت سین در بازار سر به فلک کشیده است، گفت: قیمت یک تخم مرغ تزئینی برای سفره هفت سین از ۴ هزار تومان شروع و به هفت هزار تومان خاتمه می شود.
وی با بیان اینکه هر بسته کوچک و ناچیز سماق، سپند و سیاه دانه دو هزار تومان به فروش می رسد، افزود: هر دانه سیب و سیر مصنوعی نیز دو تا۶هزار تومان و هرعدد سنجد مصنوعی هم ۵۰۰ تا ۸۰۰ تومان به فروش می رسد که این گرانی در بازار سفره هفت سین باعث نارضایتی مردم شده است.
یکی دیگر از شهروندان هم در این خصوص اظهار کرد: در سایه کمبود نظارت مسئولان مردم از گرانی های موجود در بازار رنج برده و همگان قدرت خرید اقلام و اجناس مورد نیاز در شب عید را ندارند.
راشکی با بیان اینکه یک سبزه عید از ۱۰ تا ۲۵ هزار تومان به فروش می رسد، افزود: این گرانی مختص بازار هفت سین نیست و به تبع آن پای گرانی به بازار آجیل و میوه ها هم رسیده است.
وی با بیان اینکه قبلا سیب و پرتقال تامسون کیلویی دو هزار و ۵۰۰ تومان بود، ادامه داد: این روزها همان پرتقال و سیب با قیمت هر کیلو ۳ تا سه هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می رسد.
یکی دیگر از شهروندان هم بیان کرد: یک سفره هفت سین آماده از ۴۰ هزار تومان شروع و به ۲۰۰ هزار تومان ختم می شود، با این آمار و ارقام نجومی مردم چگونه سفره هفت سین خود را بچینند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *