حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 16 شوال 1443 Tuesday, 17 May , 2022 تعداد دیدگاهها : 260×
راهکارهایی جهت کاهش اثرات منفی فشار همسالان در فرزندان
۱۵ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۰
شناسه : 7027

دلبستگی و روابط عاطفی با خانواده، سبب می شود فرزندتان دلبستگی به دوست ناباب پیدا نکند. به جای تلاش برای کنترل نوجوان، با او رابطه متناسب با سنش برقرار کنید..

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش سرویس مقالات اجتماعی قرچک آنلاین; گاهی نوجوان و جوان می خواهد همراه با هم سن و سال خود، فعالیت های جدید را تجربه کند؛ از این رو ممکن است الکل و دخانیات را نیز آزمایش کند یا وارد روابط ناسالم با غیرهمجنس شود و از این راه، استقلال و بزرگ شدن خود را نشان دهد.

اینجاست که والدین احساس می کننددرگیر نبردی با همسالان نوجوان شان هستند و اغلب، آن ها را به خاطر رفتار بد نوجوان سرزنش می کنند؛ اما نکته مهم این است که هر فردی، منفعلانه و بی اختیار به فشار همسالان جواب نمی دهد، بلکه آن ها فعالانه بر روی هم تاثیر می گذارند. همیشه افرادی به سوی هم جذب می شوند که ارزش ها، نگرش ها و اعتقادات یکسانی دارند. در ذیل راهکارهایی برای شما به عنوان والد، در جهت کاهش اثرات منفی فشار همسالان در فرزندان آورده شده است.

· روابط صمیمی برقرار کنید. دلبستگی و روابط عاطفی با خانواده، سبب می شود فرزندتان دلبستگی به دوست ناباب پیدا نکند. به جای تلاش برای کنترل نوجوان، با او رابطه متناسب با سنش برقرار کنید. اوقاتی را با هم بگذرانید و راجع به مشکلات او حرف بزنید.

· مراقب انتخاب دوستی های فرزندتان باشید. فرصتی فراهم کنید فرزندتان، دوستانش را به خانه دعوت کند.

· خانواده های دوستان فرزندتان را بشناسید و سعی کنید او با کسانی دوست شود که خانواده های شان ارزش های مشترکی با خانواده ی شما دارند.

· با والدین دوستان فرزندتان، رابطه ای منظم برقرار کنید. این کار، محیطی امن برای او در گروه همسال فراهم می کند. اینگونه، والدین می توانند به یکدیگر کمک کنند تا مسیر فعالیت های فرزندانشان را بدون اینکه آن ها احساس کنند تحت نظرند، دنبال کنند.

· از طریق ارتباط و بحث و گفتگوی خانوادگی، برای رفتارهایی که از او انتظار دارید قوانین و استانداردهایی برقرار کنید و هرگز او را بدون نظارت رها نکنید.

· به طور صریح با فرزندتان درباره ی ویژگی هایی که یک دوست خوب باید داشته باشد، صحبت کنید.

· اگر یکی از دوستان فرزندتان را تایید نمی کنید، مستقیما او را از ارتباط با دوستش منع نکنید. چرا که فرزندتان برای ارتباط با او مصرتر می شود. در عوض بهتر است شرایط خود را با شیوه ای حمایتی بیان کنیدیا با وضع قوانین خانوادگی زمانی را که فرزندتان با او صرف می کند، کمتر کنید.

تهیه و تنظیم: کارمند فهیمه علی دایی کارشناس مرکز مشاوره ویژه شرق استان تهران

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.