رئیس آینده اتاق تهران کیست؟

از ۴۰ نفر راه یافته به اتاق، ۱۵ نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم با دولت یازدهم همکاری می‌کنند/ برگزیدگان بخش کشاورزی، هیچ کدام کشاورز نیستند/خطر سیاسی شدن در کمین اتاق

به گزار ش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; به نقل از نسیم،قطار هشتمین انتخابات اتاق بازرگانی هم به مقصد رسید، تا هشتمین پارلمان بخش خصوصی تهران هم نفراتی که قرار است ۴ سال روی صندلی هایش بنشینند را بشناسد. نتایج اولیه انتخابات قبل از تایید نهایی هیات نظارت حکایت از پیروزی حدود ۹۰ درصدی ائتلاف برای فردا دارد به شکلی که ۳۵ نفر از ۴۰ نفر راه یافته به اتاق بازرگانی تهران عضو ائتلاف برای فردا هستند.

بخش بازرگانی اتاق در سیره لیبرال ها و دولتی ها

یحیی آل اسحاق رئیس فعلی اتاق بازرگانی تهران، در دوره هشتم انتخابات اتاق بازرگانی به عنوان نفر نخست بخش بازرگانی وارد پارلمان بخش خصوصی خواهد شد. آل اسحاق که نامش در بین اکثر ائتلاف های شرکت کننده در انتخابات دیده می شد، به عنوان یکی از نفرات اصلی ائتلاف بزرگ شناخته شد بود.  وی همچنین در ائتلاف برای فردا نیز حضور پیدا کرد، تا برای فردایی ها نام وی را به عنوان سهمیه خود در لیست افراد راه یافته به اتاق بازرگانی قرار دهد. رئیس فعلی اتاق بازرگانی تهران که از افراد شاخص حزب موتلفه اسلامی و وزیر بازرگانی دولت هاشمی رفسنجانی نیز بوده است، در دوره ششم و هفتم انتخابات اتاق هم توانسته بود با رای نسبتا بالایی به پارلمان بخش خصوصی راه یابد و در نهایت ریاست دوره هفتم اتاق بازرگانی تهران را بر عهده بگیرد. گفته می شود که وی از جدی ترین گزینه ها برای ریاست این دوره از اتاق بازرگانی به شمار می رود، که البته ائتلاف برای فردا با توجه به رویه اصلاح طلبانه خود چندان با انتخاب آل اسحاق موافق نیست. آل اسحاق که از بدنه دولتی به بخش خصوصی راه یافته است در سال های اخیر به شدت طرفدار اقتصاد مبتنی بر بازار آزاد و حمایت از بخش خصوصی شده است.

محمد انصاری یکی از بزرگترین فعالان حوزه خدمات فنی- مهندسی هم به عنوان یکی از اعضای ائتلاف برای فردا، بیشترین رای را در بخش بازرگانی بعد از آل اسحاق برای حضور در اتاق بازرگانی به دست آورد. وی که رئیس هیات مدیره شرکت کیسیون است، سال گذشته به عنوان مهندس برتر کشور از سوی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و سال ۲۰۱۳ نیز به عنوان هفتمین انبوه ساز برتر جهان انتخاب شد. وی پیش از این سابقه عضویت در هیچ یک از ادوار اتاق های بازرگانی را نداشته است و فعالیت های چشمگیر وی در حوزه خدمات فنی- مهندسی از نقاط قوت وی به حساب می آید. انصاری به عنوان یک فعال اقتصادی اصلاح طلب از جدی ترین گزینه ها برای ریاست اتاق بازرگانی تهران است و اصلاح طلبان در ائتلاف برای فردا امیدوارند که با یک کودتای نرم به حکمرانی آل اسحاق در اتاق بازرگانی تهران با معرفی این چهره جدید خاتمه دهند.

مسعود خوانساری رئیس اصفهانی کمیسیون حمل و نقل اتاق تهران و عضو اتاق ایران که ۵۶ سال سن دارد، سومین منتخب راه یافته بخش بازرگانی به اتاق بازرگانی است. خوانساری به مدت ۹ سال به عنوان معاون وزیر جهاد کشاورزی طی سال های ۵۹ تا ۶۸ فعالیت کرده است و در دولت سازندگی هم به عنوان مشاور رئیس سازمان تامین اجتماعی نقش آفرینی خود را در دولت تداوم بخشید. سومین منتخب راه یافته به اتاق تهران در هشت سال فعالیت دولت اصلاحات به عنوان رئیس سازمان راهداری و معاون وزیر راه و شهرسازی در دولت هفتم و هشتم حضور داشت و سپس در انتخابات دوره های ششم و هفتم اتاق بازرگانی به پارلمان بخش خصوصی راه یافت. از خوانساری هم به عنوان یکی از گزینه های اصلی ائتلاف برای فردا در گرفتن صندلی ریاست اتاق از یحیی آل اسحاق یاد می شود.

سید فاطمه مقیمی ثروتمندترین زن ایرانی و چهارمین منتخب راه یافته به اتاق بازرگانی تهران است. بانوی شمالی اقتصاد ایران موسس و مدیر عامل شرکت حمل و نقل بین الملل است و در کارگروه های مرتبط با موضوع حمل و نقل اتاق بازرگانی همکاری های زیادی دارد. وی در دوره هفتم عضو اتاق تهران و ایران بود و نایب رئیسی کمیسیون حمل و نقل و گمرک ترانزیت هر دو اتاق را بر عهده داشت. حضور مقیمی در عرصه اقتصادی کشور به طور اتفاقی و با مترجمی در شرکت های حمل و نقل آغاز شد و در نهایت وی را به تاثیرگزارترین زن اقتصادی ایران تبدیل کرد. گمانه زنی های مختلف نشان می دهد که مقیمی قصد دارد در این دوره از اتاق بازرگانی به عنوان نخستین نایب رئیس زن اتاق بازرگانی کاندیدا شود.

محسن بهرامی ارض اقدس مشاور محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور هم پنجمین منتخب راه یافته به اتاق بازرگانی در بخش بازرگانی است. وی از دولتی ترین اعضای حاضر در دوره هشتم اتاق بازرگانی به حساب می آید و در هشت سال زمامداری دولت اصلاحات هم حضور فعالی در دولت وقت داشت. سابقه معاونت و مشاوره دادن وی در دولت اصلاحات به محمد شریعتمداری و همچنین حضور وی در کنار بیژن نامدار زنگنه به عنوان مشاور در کنار عضویت در چهار دوره اتاق بازرگانی وی را از افراد تاثیر گذار در دوره آینده بازرگانی قرار داده است. ارض اقدس که سابقه قائم مقامی مرکز توسعه صادرات ایران را هم در کارنامه دارد به عنوان یکی از کارگزارانی های ائتلاف برای فردا به احتمال فراوان نقش موثری در اتاق بازرگانی دوره هشتم ایفا خواهد کرد.

مهدی شریفی نیک نفس ششمین منتخب راه یافته به اتاق بازرگانی تهران نیز از مدیران دولتی شاخص ائتلاف برای فرداست که مدیرعاملی شرکت بازرگانی پتروشیمی را بر عهده دارد. گرچه ۵۵ درصد از سهم این شرکت در سال ۸۸ به بخش خصوصی واگذار شده است ولی نمی توان از نقش غیر قابل انکار دولت بر آن به راحتی گذشت که به شکلی که عباس شعری مقدم معاون فعلی وزیر نفت در امور پتروشیمی قبلا سابقه مدیرعاملی این شرکت را عهده داشته است. وی که در هیات مدیره چندین شرکت پتروشیمی در سراسر کشور عضو است، ریاست هیات مدیره شرکت کیش خودرو را نیز بر عهده دارد. شریفی نیز که به عنوان یکی از اعضای اصلاح طلب اتاق بازرگانی دوره هشتم به شمار می رود، یکی از امیدهای نایب رئیسی اتاق بازرگانی در دوره آینده به حساب می آید.

ناصر ریاحی هفتمین منتخب راه یافته به اتاق بازرگانی تهران، غول صنعت داروی کشور و رئیس اتحادیه و چندین هیات مدیره دارویی و عضو شاخص ائتلاف برای فردا به حساب می آید. گفته می شود وی در ماه های نخست فعالیت دولت یازدهم نقش زیادی در حل مشکلات ناشی از تحریم های دارویی داشته است. ریاحی از کسانی است که احتمالا برای کرسی ریاست اتاق کاندید نخواهد شد.

فاطمه دانشور دومین بانوی راه یافته به اتاق بازرگانی هشتم تهران که عضو چهارمین شورای شهر تهران نیز هست، از اعضای شاخص اصلاح طلب دوره هشتم پارلمان بخش خصوصی به شمار می رود. دانشور بر خلاف نفرات قبلی از ائتلاف برای فردا به اتاق راه نیافته و در واقع شاخص ترین عضو ائتلاف خواستاران تحول در اتاق هشتم است. ائتلافی که چند روز قبل از انتخابات با توجه به دیداری که با هاشمی رفسنجانی داشتند تمایل خود را به حزب کارگزاران سازندگی نشان دادند.

وی در حال حاضر رئیس کمیسیون اخلاق و کسب و کار هفتمین اتاق بازرگانی است و از سال ۱۳۸۲ با همسرش اقدام به تاسیس شرکت معدنی کرد  که در حال حاضر بهره‌برداری از سه معدن بزرگ سنگ آهن در شاهرود، رفسنجان و بیجار را برعهده دارد و به طور مستقیم یک‌صد نفر و به طور غیرمستقیم ۳۰۰ نفر زیر نظر او کار می‌کنند. گفته می شود ائتلاف برای فردا با توجه به عدم عضویت دانشور در این ائتلاف تمایلی برای حضور وی در هیات رئیسه اتاق ندارد و شانس وی از مقیمی برای حضور در هیات رئیسه کمتر است.

محمد امیرزاده دوست نزدیک معاون اول رئیس جمهور که در هر دو ائتلاف خواستاران تحول و برای فردا حضور فعالی داشت از دیگر اعضای شاخص راه یافته به اتاق است. امیرزاده در حال حاضر مدیرعامل شرکت بزرگ راه سازی و ساختمان سازی دیداس است و با توجه به دوستی و ارتباطی که با دفتر معاون اول رئیس جمهور دارد، شانس زیادی برای گرفتن کرسی های هیات رئیسه اتاق خواهد داشت.

اسدالله عسگر اولادی پیرمرد کهنه کار اتاق بازرگانی تنها نماینده ائتلاف پیشگامان وفاق و نفر بعدی راه یافته به اتاق بازرگانی در بخش بازرگانی است. وی که تنها بازمانده از جمع قدیمی های اتاق مانند علاالدین میرصادقی و علینقی خاموشی است از دوره اول اتاق در پارلمان بخش خصوصی حضور داشته است و در حال حاضر رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین و ایران و روسیه است. عسگراولادی در این دوره از اتاق بازرگانی با توجه به حضور حداکثری ائتلاف برای فردا شانس زیادی برای کرسی های ریاست اتاق در اختیار ندارد و احتمالا ریاست وی بر اتاق های مشترک ایران و چین و ایران و روسیه هم در معرض خطر قرار دارد.

محمدرضا زهره وندی غول بزرگ صنعت آسانسور و پله برقی کشور در حال حاضر نایب رئیس سندیکای این صنعت در کشور است. زهره وندی علاوه بر عضویت در ائتلاف برای فردا به عنوان یکی از کاندیداهای جوان در ائتلاف فراگیر ایرانی آباد هم حضور داشت و با حضور خود در اتاق بازرگانی هشتم به عنوان یکی از جوان ترین اعضای پارلمان بخش خصوصی در دوره جدید نام خواهد گرفت. پیش از زهره وند، پدرام سلطانی در دوره هفتم به عنوان جوان ترین عضو اتاق توانسته بود، کرسی نایب رئیسی اتاق بازرگانی ایران را به دست بیاورد، بنابراین زهره وند به عنوان یک جوان جویای نام امیدوار است که در این دوره بتواند، رای خوبی را به دست آوردن یکی از کرسی های هیات رئیسه اتاق تهران و یا حتی ایران به دست آورد. البته به نظر می رسد اعضای ائتلاف تمایلی برای حضور وی در جمع اعضای هیات رئیسه نداشته باشند.

محمد لاهوتی فعال بزرگ صنعت چرم که از نفرات شاخص هر دو ائتلاف برای فردا و خواستاران تحول به شمار می رود و برای دومین بار پیاپی در دوره هشتم اتاق بازرگانی هم توانست یکی از کرسی های پارلمان بخش خصوصی تهران را به دست آورد. لاهوتی در حال حاضر عضو اتاق ایران و نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران نیز هست و از اصلاح طلبان اتاق بازرگانی به شمار می رود که دوستی نزدکی هم با بهزادیان رئیس اصلاح طلب سابق اتاق بازرگانی دارد. وی که از هماهنگ کنندگان دیدار گروه خواستاران تحول با هاشمی رفسنجانی بود، به دلیل تمایلی که به حزب کارگزاران سازندگی دارد، شانس زیادی برای حمایت ائتلاف برای فردا در به دست گرفتن یکی از کرسی های اتاق بازرگانی تهران ندارد.

سید رضی آقامیری سیزدهمین نفر راه یافته به هشتمین اتاق تهران در بخش صنعت از شاخص ترین مدیران دولتی ائتلاف برای فردا به حساب می آید که در حال حاضر مدیرعامل رئیس هیات مدیره شرکت شبه دولتی صادرات قالی کشور و عضو هیات مدیره کنفدراسیون صادرات ایران نیز به شمار می رود. وی که در دولت روحانی به عضویت شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی هم در آمد با توجه به ارتباطاتی که با مسئولان دولتی دارد، شانس زیادی برای تصاحب کرسی هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران دارد.

علی سنگینیان هم دیگر عضو دولتی ائتلاف برای فرداست که توانسته به اتاق بازرگانی دوره هشتم راه پیدا کند. وی از مدیران قدیمی حوزه بورس است که بیش از یک دهه به عنوان کارگزار و مدیر بخش های مختلف بورس فعالیت کرده است. وی در حاضر مدیرعامل شرکت تامین سرمایه گذاری امین است و عضو هیات مدیره بانک گردشگری است و در دور ه هفتم اتاق بازرگانی هم توانست در بخش بازرگانی به پارلمان بخش خصوصی راه پیدا کند و عنوان نماینده بورس در کمیسیون سرمایه گذاری و کارآفرینی اتاق به فعالیت خود ادامه دهد. سنگینیان که نایب رئیسی هیات مدیره شرکت فرابورس و معاونت اقتصادی و توسعه بازار بورس اوراق بهادار تهران را در کارنامه خود دارد، نقش زیادی در حمایت شرکت های بورسی از ائتلاف برای فردا داشت. وی که سابقه حضور در سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان را هم در کارنامه دارد، شانس زیادی برای ریاست اتاق بازرگانی ندارد و همچنین به نظر می رسد که تمایلی هم برای ریاست اتاق تهران نداشته باشد.

عباس آرگون دیگر عضو ائتلاف برای فردا هم به عنوان یکی از چهره های جدید به اتاق بازرگانی تهران راه پیدا کرد. وی که عضو هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری دانایان پارس و گروه مالی مهر اقتصاد است، شانس زیادی برای ریاست اتاق ندارد و البته به نظر می رسد مانند سنگینیان تمایلی برای به عهده گرفتن کرسی های اتاق بازرگانی را ندارد. یاید دید این عضو جدید اتاق در نهایت چه تفکراتی در پارلمان بخش خصوصی دنبال خواهد کرد.

فرهاد فزونی آخرین راه یافته به اتاق بازرگانی از از گروه بازرگانی فعال قدیمی صنعت انرژی است که دو دوره اخیر اتاق بازرگانی در بخش های مختلف انرژی و فرآورده های نفتی اتاق حضور داشته است. این عضو ائتلاف برای فردا از نخستین احیا کنندگان اتاق بازرگانی ایران و انگلیس بعد از انقلاب بوده و عضو هیات مدیره انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران است. به نظر می رسد، فزونی مانند دو دوره قبل تلاشی برای دستیابی به کرسی هیات رئیسه اتاق تهران نکند و به فعالیت های خود در زمینه نفت و انرژی در اتاق تهران و شاید اتاق ایران ادامه دهد.

کفه سنگین فعالان بخش انرژی در بخش صنعت اتاق

در بررسی گروه صنعت اتاق تهران هم ابتدا به نامی آشنا بر می خوریم که توانسته بیشترین رای را در میان سایر کاندیداهای این بخش بیاورد. خلیلی عراقی رئیس کمیسیون صنعت اتاق تهران و مدیرعامل شرکت قدیمی بوتان که اتاق بازرگانی ایران و بلژیک را پایه گذاری کرد، سابقه ریاست هیات مدیره انجمن سازندگان CNG و سوخت های جایگزین را هم دارد و از افراد قدیمی اتاق بازرگانی به شمار می رود. وی در دوره گذشته در کنار یحیی آل اسحاق از اعضای شاخص ائتلاف بزرگ به حساب می آمد. خلیلی که نامش در لیست ائتلاف نوپای فراگیر ایرانی آباد هم دیده می شد، شانس زیادی برای کسب کرسی های ریاست اتاق تهران ندارد، زیرا ائتلاف برای فردا تمایلی به حضور وی و آل اسحاق برای ریاست اتاق ندارد. خلیلی عراقی تقریبا از اقلیت های اتاق بازرگانی دوره هشتم به حساب می آید و حضور تقریبا صوری وی در ائتلاف برای فردا نمی تواند چشم انداز خوبی از فعالیت وی در دوره آینده اتاق داشته باشد.

اما نفر دوم گروه صنعت کسی نیسن جز برادر معاون اول رئیس جمهور یعنی مهدی جهانگیری که زیر پرچم ائتلاف برای فردا راهی اتاق شد و از گزینه های اصلی ائتلاف برای ریاست اتاق تهران به شمار برود. وی که موسس بانک گردشگری و رئیس هیات مدیره این بانک به شمار می رود، در دوره قبل هم در اتاق بازرگانی حضور داشت و ریاست اتاق مشترک ایران و یونان را بر عهده گرفته بود. گفته می شود با توجه به نسبت وی با معاون اول رئیس جمهور شانس وی برای ریاست اتاق بازرگانی بسیار زیاد است و احتمال تمرکز بدنه ائتلاف برای فردا بر روی وی وجود دارد.

علی شمس اردکانی یا همان پدر انرژی ایران هم به عنوان یکی از اعضای قدیمی اتاق سومین فرد راه یافته به اتاق بازرگانی از گروه صنعت است. وی که علاوه بر انرژی در صنعت خودروسازی هم دستی بر آتش دارد به نظر می رسد به حفظ کرسی ریاست کمیسیون انرژی اتاق ایران در قناعت خواهد کرد و چشمی به کرسی ها هیات رئیسه نخواهد داشت.

مهدی پورقاضی دیگر فرد راه یافته به اتاق و عضو ائتلاف برای فردا نیز از افراد نزدیک به محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت است و جز حلقه اصلی مشاوران وی به حساب می آید. این عضو فعلی اتاق تهران که عضو هیات مدیره انجمن صنایع پلاستیک نیز به شمار می رود و غول های این صنعت به حساب می آید، از شانس بالایی برای به عهده گرفتن ریاست اتاق تهران ندارد.

اما در بین صنعتی ها سید محمد اتابک از معدود منتخبینی است که به ائتلاف برای فردا تعلق ندارد. وی که از مدیران شناخته شده اقتصادی کشور به ویژه در حوزه‌های معدن و صنایع معدنی محسوب می‌شود،در حال حاضر  مدیرعامل شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه پارس است. این شرکت یکی از هلدینگ‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی کشور بوده که متعلق به بنیاد مستضعفان است. او که زیر نظر ائتلاف گمنامی به نام ائتلاف سرمایه ای راهی اتاق بازرگانی شده است، به نظر نمی رسد که حتی به کرسی هیات رئیسه اتاق تهران فکر هم بکند، زیرا این مورد حمایت گروه خاصی قرار نخواهد گرفت.

کوروش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان هم دیگر شخص راه یافته به اتاق است که زیر پرچم ائتلاف نوپای فراگیر ایرانی آباد به اتاق بازرگانی رفته است و به نظر می رسد، شانس زیادی برای کسب کرسی هیات رئیسه اتاق نداشته باشد. قطعا حضور وی در بانک پارسیان یکی از دلایل اصلی موفقیت وی در انتخابات اتاق به حساب می آید و باید دید توانایی برقراری ارتباط میان فعالان اقتصادی و بانک ها را در دوره هشتم اتاق خواهد داشت یا خیر.

سید حسین سلیمی رئیس انجمن سرمایه گذاران خارجی اتاق بازرگانی ایران هم دیگر فرد راه یافته به اتاق از گروه صنعت است که به عنوان یکی از اعضای ائتلاف بزرگ شانس زیادی برای ریاست اتاق نخواهد داشت.

اما محسن مهرعلیزاده از نفرات اصلی ائتلاف خواستاران تحول نیز دیگر فرد راه یافته به اتاق بازرگانی است که سابقه ریاست سازمان تربیت بدنی در دوران اصلاحات را در کارنامه دارد و در انتخابات ریاست جمهوری نهم نیز به عنوان کاندیدا پا به عرصه رقابت گذاشت. حزب کارگزاران سازندگی که تحت لوای ائتلاف خواستاران تحول در اتاق بازرگانی شرکت کرده بود، با توجه به شکست در برابر اصلاح طلبان در ائتلاف برای فردا در حال حاضر رغبت زیادی به ریاست مهرعلیزاده در اتاق تهران دارد و البته انتخاب وی به عنوان رئیس اتاق تهران برای ائتلاف برای فردا گران تمام می شود.

رضا پدیدار از اعضای قدیمی اتاق بازرگانی که در دوره های اخیر در اتاق بازرگانی حضور داشته ، از اعضای ائتلاف برای فرداست که نامش در بین منتخبین دیده می شود. وی که عضو هیات موسس و رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران است از فعالان بزرگ در بخش واردات تجهیزات نفتی به شمار می رود و به عنوان یکی از اعضای اصلاح طلب اتاق به نظر نمی رسید که برای هیات رئیسه اتاق تهران کاندید شود.

حمیدرضا صالحی دیگر عضو اتاق بازرگانی تهران که برای این دوره هم رای آورده است به عنوان عضو ائتلاف برای فردا در اتاق هفتم نایب رئیسی کمیسیون انرژی اتاق را بر عهده داشت. وی ید طولایی در صنعت برق کشور دارد و به عنوان دبیر سندیکای برق ایران شناخته می شود. شواهد نشان می دهد که وی نیز به حفظ سمت خود در کمیسیون انرژی اتاق هشتم در دوره بعد قانع خواهد بود.

محمود نجفی عرب مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران و عضو ائتلاف برای فردا دیگر دولتی شاخص راه یافته به اتاق بازرگانی در دوره هشتم است که مدیریت چندین شرکت دارویی را نیز بر عهده دارد. وی از مدیران دولتی حاضر در اتاق هشتم خواهد بود که البته به نظر می رسد حضور وی در شرکت صنایع شیر ایران مجالی برای حضور وی کرسی های ریاست اتاق را ندهد.

اما نفر بعدی گروه صنعت اتاق هشتم شخصی نام آشنا به نام محمد حسین برخوردار است که اعضای شاخص ائتلاف بزرگ به حساب می آید و چندین دوره عضو اتاق بازرگانی تهران بوده است. وی که رئیس مجمع عالی وارد کنندگان هم است در شرکت سام سرویس فعالیت می کند و دستی بر واردات لوازم خانگی دارد. به نظر نمی رسد با توجه به شکست ائتلاف بزرگ وی در صورت کاندیداتوری شانس زیادی برای ریاست اتاق داشته باشد.

علیرضا کلاهی رئیس هیات مدیره سندیکای برق ایران هم عضو دیگر ائتلاف برای فرداست که به اتاق بازرگانی راه پیدا کرده و به نظر نمی رسد که برنامه ای برای در اختیار گرفتن کرسی های هیات رئیسه داشته باشد.

احمد کیایی اسدی یه عنوان یکی از کاندیداها مستقل به اتاق هشتم راه یافته و به نظر نمی رسد شانسی برای تصاحب کرسی اتاق هشتم داشته باشد.

حضور سیاسیون در بخش معدن

اما در گروه معدن نفر نخست یکی از اعضای شاخص ائتلاف برای فردا و نایب رئیس اتاق ایران یعنی پدارم سلطانی است. وی بی شک یکی از کاندیداهای شاخص ائتلاف برای برای ریاست اتاق خواهد بود.

سومین بانوی راه یافته به اتاق هم از اعضای شاخص ائتلاف برای فرداست. فریال مستوفی که در دوره قبل هم عضو اتاق بازرگانی بوده است فعالیت های گسترده ای در حوزه معدن انجام داده و در حال حاضر از افراد تاثیر گذار اتاق بازرگانی ایران و چین به حساب می آید. با توجه به احتمال بالای حضور بانوان در میان اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی این احتمال وجود دارد که مستوفی با حمایت اعضای ائتلاف برای فردا به هیات رئیسه اتاق راه پیدا کند، اما در این راه باید با فاطمه مقیمی رقابت کند.

مرتضی لطفی دیگر برگزیده بخش معدن اتاق هم از سیاسی ترین اعضای ائتلاف برای فرداست که به اتاق بازرگانی راه یافته است. وی که در دوره اول شورای شهر تهران به عنوان سیاسی ترین عضو شورای شهر در این چهار دوره حضور داشته است، مدیرمسئول روزنامه کار و کارگر نیز می باشد و برای اولین بار به اتاق بازرگانی راه پیدا کرده است. بیشتر فعالیت های اقتصادی وی در زمینه سیمان است و در صورت کاندیداتوری برای هیات رئیسه با توجه به سوابقش بخت زیادی برای موفقیت نخواهد داشت.

بخش معدن اتاق بازرگانی هشتم یک عضو جوان دیگر هم دارد که وی کسی نیست جز سید بهادر احرامیان که عضو هیات میدره انجمن تولید کنندگان و صادر کنندگان سنگ آهن و فولاد یزد می باشد. وی که از ائتلاف برای فردا در انتخابات شرکت کرده است نخستین حضور خود را در پارلمان بخش خصوصی تجربه می کند که البته قطعا برای ریاست اتاق پیشقدم نخواهد شد.

جای خالی کشاورزان در بخش کشاورزی

در بخش کشاورزی احمد صادقیان نخستین نفری بود که به اتاق راه پیدا کرد. نایب رئیس اتاق بازرگانی یزد که این بار از اتاق بازرگانی تهران کاندیدا شده بود، در حال حاضر رئیس هیات مدیره شرکت تک ماکارون و فرش خاطره کویر یزد است و به عنوان مشاور استاندار یزد فعالیت می کند. صادقیان که در بسیاری از اتاق های مشترک هم حضور فعالی دارد و به نظر نمی رسد که برای دست یافتن به کرسی های هیات رئیسه اتاق تهران برنامه ای داشته باشد.

حامد واحدی عضو هیات نمایندگان اتاق ایران و تهران، نماینده دیگر ائتلاف برای فردا در اتاق هشتم است که سابقه عضویت در دوره قبل اتاق بازرگانی را هم داشته است. وی از باغداران و تولید کنندگان بزرگ سیب درختی در کشور است و به نظر نمی رسد که قصد به دست گرفتن کرسی هایی مانند هیات رئیسه اتاق را داشته باشد.

کاوه زرگران دیگر عضو ائتلاف برای فرداست که در انتخابات اتاق بازرگانی توانست نظر دارندگان کارت بازرگانی را به خود جلب کند، و در دوره قبل نیز عضو اتاق بازرگانی بود. وی مشاور ابویی مهریزی معاون وزیر صنعت است و علاوه بر حضور در بخش صنایع غذایی در زمینه تجارت سنگ آهن و گچ هم دستی بر آتش دارد. به نظر می رسد زرگران قصدی برای کاندیداتوری هیات رئیسه اتاق نداشته باشد ولی در صورت نامزد شدن هم از شانس زیادی برخودار نیست.

محمد مهدی معصومی اصفهانی که به عنوان چهره ای جدید از ائتلاف برای فردا گام به پارلمان بخش خصوصی گذاشته است مالک بزرگترین زنجیره طیور در کشور است و شرکت بزرگ تولید تخم مرغ تلاونگ نیز به وی اختصاص دارد.  وی که موسس ۱۷ کارخانه مرغداری در کشور است به نظر نمی رسد در دوره اول حضور خود در اتاق بازرگانی تهران قصدی کاندیداتوری داشته باشد. وی اخیرا بارها از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی انتقاد کرده و آن را مانع صادراتی شدن صنعت طیور کشور دانسته است.

حسن فروزان فرد که دوره گذشته اتاق تهران هم عضو اتاق بود در این دوره تحت لوای ائتلاف برای فردا در انتخابات حاضر شده است و مدیریت کارخانه صنایع غذایی کامبیز را بر عهده دارد. وی که مؤسس و عضو هیأت مدیره مرکز مدیریت بهره‌وری ایران هم است و دوستی نزدیکی هم با محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور دارد، به احتمال فراوان برای هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران کاندید نخواهد شد.

علیرضا خائف آخرین فرد راه یافته به اتاق از ائتلاف برای فردا در بخش کشاورزی پارلمان بخش خصوصی و از فعالین صنعت پنبه کشور است. وی که دارای دکترای دندانپزشکی است، بنیانگذار صنعت لوله و پروفیل در ایران است و به نظر نمی رسد که دوره اول حضور خود در اتاق بازرگانی تهران قصد در اختیار گرفتن کرسی های هیات رئیسه را داشته باشد.

در جمع بندی از شرایط موجود و افراد راه یافته به اتاق بازرگانی مشخص می شود که دوره هشتم اتاق بیش از دوره های گذشته تحت نفوذ دولت است به شکلی که حدود ۱۵ نفر از ۴۰ عضو اتاق هشتم یا مدیر دولتی هستند و یا به عنوان مشاور در قوه مجریه فعالیت می کنند.  این اتفاق در حالی رخ می دهد که مهم ترین شعار اکثر ائتلاف ها در دوران انتخابات به خصوص ائتلاف برای فردا کاهش تصدی گری دولت و ایجاد یک بخش خصوصی مستقل بود. اما نکته دیگری که در این دوره بسیار حائز اهمیت است و اکثر اعضای قدیمی اتاق نگرانی خود را نسبت به آن اعلام کرده اند، تک صدایی و یک دست شدن اتاق بازرگانی است که احتمال بیان نظریات اعضای مختلف را در اتاق بازرگانی کاهش می دهد. در حال حاضر نخستین آزمون اتاق تهران در اولین روزهای تشکیلش انتخاب رئیس اتاق است که با توجه به سهم ۹۰ درصدی ائتلاف برای فردا به نظر می رسد که کرسی های هیات رئیسه به افراد مورد نظر این ائتلاف در اتاق تهران برسد. نقش بسیار مهم اتاق تهران در شکل گیری اتاق ایران هم مسئله مهمی است که اعضای ائتلاف برای فردا از هم اکنون به ان می اندیشند. نکته دیگری که در پارلمان هشتم بخش خصوصی مورد توجه است حضور پر رنگ افراد سیاسی در اتاق است . این حضور پررنگ سیاسیون احتمالا فضای اتاق را شبیه اتاق پنجم به ریاست بهزادیان خواهد کرد که در نهایت به یکی از اتاق های پرحاشیه ادوار مختلف پارلمان بخش خصوصی تبدیل کرد.

اما در نگاه بخشی به اتاق هم ضعف آشکاری را در بخش های صنعت و کشاورزی می بینم به شکلی که بخش صنعت تنها با حضور فعالان عرصه انرژی شکل گرفته است و فعالان بخش کشاورزی هم بیشتر تاجر و بازرگان هستند تا کشاورز. در بخش معدن هم قاطبه افراد راه یافته به اتاق در زمره افراد سیاسی هستند.

باید منتظر ماند و دید اعضای جدید اتاق بعد از تایید اعتبارنامه های توسط وزارت صنعت چه برنامه ای را در هشتمین پارلمان بخش خصوصی پیاده خواهند کرد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *