حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 29 صفر 1444 Sunday, 25 September , 2022 تعداد دیدگاهها : 260×

سر خط اخبار

دولت درباره کاسبکاران تحریم گزارش ارائه کند/ فعالیت ویژه‌خواران در پسابرجام
۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۸:۱۲
شناسه : 58807

نماینده سابق مجلس از دولت خواست تا درباره زمینه های کاسبی تحریم و کاسبکاران گزارش جامعی ارائه کند تا معلوم شود در پسا برجام در جامعه ما چه کسی به دنبال کاسبی بوده است.

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش سرویس سیاسی قرچک آنلاین; علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس نهم عصر امروز (یکشنبه ۲۸ آذر) در همایش « از فتنه تا برجام» که از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد با اشاره به مفاسد اقتصادی در کشور اظهار کرد: ما در کشور دچار یک یک فساد و شرایط نابسامان هستیم. در سال ۸۸ که به تعابیری دچار فتنه اکبر شدیم اتفاقاتی رخ داد که ابعاد جهانی در پی داشت و عده‌ای در کشور سکانداری آن را برعهده گرفتند و به دلایل مختلف حال دانسته یا ندانسته بازی خوردند.

وی در ادامه با آسیب‌شناسی فتنه ۸۸، گفت: اولین آسیب ناظر به کسانی است که این فتنه را بازیگری کردند. آنهایی که زمانی در کشور مسئولیت داشتند خسارتهایی مانند قانونشکنی، دروغگویی، تهمت به نظام، لجاجت بر حرف غلط و … خسارتهایی بود که این عده به کشور وارد کردند و با کارهایی که انجام دادند سبب دور شدن دایره خدمت به مردم شدند.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم در تصریح کرد: وقتی با کسانی که فتنه ۸۸ را ایجاد کردند صحبت می‌کردیم متوجه می‌شدیم که حرف حسابی ندارند و پیامشان این بود که انتخابات را قبول ندارند و خواهان ابطال آن بودند آنها با ایجاد فتنه به جامعه خساراتی را وارد کردند و مردم را در مقابل یکدیگر قرار دادند و با ایجاد شکاف در جامعه بخشی از جامعه را نسبت به نظام بدبین کردند.

زاکانی با بیان اینکه ۴۰ میلیون رای در سال ۸۸ در انتخابات به صندوقها ریخته شد گفت: در داخل کشور با قانونشکنی که اتفاق افتاد آثار سوء آن تا پایین‌ترین سطح جامع کشیده شد و باعث شد تا خساراتی جانی، آبرویی، حیثیتی و مالی به کشور وارد شود.

وی با بررسی ابعاد فتنه در سطح بین‌المللی نیز گفت: فتنه سال ۸۸ در سطح بین‌المللی نیز برای کشور زیانهایی داشت. اولین ضرر آن این بود که هیمنه جمهوری اسلامی در سطح جهانی شکست. دومین ضرر خدشه‌دار شدن بر مردمسالاری دینی بود که نظام متهم به تقلب شد.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با بیان اینکه در سال ۸۸ عده‌ای آبروی کشور را بردند گفت: در این حال دشمن امیدوار شد که می‌تواند از روزنه‌های ایجاد شده به کشور آسیب وارد کند و در نهایت عده‌ای در داخل به دشمنان چراغ سبز نشان دادند که کف ماجرای فتنه تحریمهای همه جانبه علیه کشور بود.

زاکانی ادامه داد: سقف خواسته کسانی که ما را تحریم کردند این بود که مردم بر اثر مشکلات اقتصادی شورش کنند و کف خواسته آنها نیز این بود که مردم بدانند زمانی از تحریمها می‌توانند بیرون بیایند.

وی در ادامه صحبتهای خود با بیان اینکه برخی مسئولان بر این باورند که مشکلات کشور باید توسط خارج از کشور حل شود و احساس می‌کنند تنها راه رفع مشکلات رابطه با آمریکاست گفت: برخی این باور غلط را القاء می‌کنند که ما نمی‌توانیم در مقابل دشمن بایستیم و متاسفانه مکررا حرفهایی را می‌زنند که درست نیست در صورتی که مسئولان دولتی و غیردولتی در کمیسیون برجام معتقد بودند اگر آمریکا می توانست به کشور حمله کند قطعا لحظه‌ای درنگ نمی‌کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم افزود: هیچ امکانی برای حمله دشمن به ما وجود نداشت زیرا با مدلی که جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از خود دارد سلطه‌گر اجازه پیدا نمی‌کند که به ما حمله کند. نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی (شارون)‌ به صراحت اعلام کرد «بنده علاقه دارم به ایران حمله کنم ولی نمی‌توانم زیرا ۷۰ هزار موشک حزب‌الله به سمت ما نشانه رفته است.» البته این تعداد به ۱۰۰ و اندی تا ۲۰۰ هزار موشک افزایش پیدا کرده است.

زاکانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نامه اخیر رئیس جمهور به وزیر خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی درباره برجام و بدعهدهای آمریکا، گفت: این نامه بیشتر شبیه تیرمشقی به طرف دشمن و گلوله جنگی به شقیقه خودمان بود. برخیها می‌گفتند آمریکاییها وعده دادند و امکان ندارد زیر وعده خود بزنند در صورتیکه آمریکاییها هیچ وقت به وعده‌هایی که دادند عمل نکردند.

وی با بیان اینکه در برجام عده‌ای از مسئولان عجله کردند، گفت: مقام معظم رهبری یک زمانی گفتند که عجله کنید برای اینکه تعهدات طرف مقابل مشخص شود ولی زمانی که سند برجام بیرون‌ آمد ایشان خواستند بررسیهای دقیق‌تری صورت گیرد و برجام به دقت کارشناسی شود.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم افزود: متاسفانه اتفاقی رخ داد که در‌ آن برخی به دنبال منافع خود بودند. یک عده در زمان تحریمها در این کشور کاسبی کردند که باید مشخص شود که اینها چه کسانی بودند و اتفاقا این مسئله بسیار خوب است اما از آن طرف وقت آن رسیده که دولت به مردم گزارش دهد چه کسانی در تحریمها و بعد از آن دنبال کاسبی بودند؟ ما اسنادی داریم که این مسائل را نشان می‌دهد.

زاکانی با بیان اینکه شبکه گسترده‌ای در کشور بعد از تحریمها شرایطی را دنبال کرد تا به واسطه آن سرمایه‌های چندهزار میلیاردی به دست آورد و به دنبال سوء استفاده بود، گفت: متاسفانه این شبکه و این مشکل در کشور وجود دارد و ما نیازمند یک اراده جمعی برای مبارزه با فساد هستیم.

وی با بیان اینکه طرح برجام‌خوانی در مدارس و دانشگاهها امر دقیقی است و نسل جدید باید با ابعاد مختلف اتفاقاتی که در جامعه رخ می‌دهد آشنا شوند گفت: متاسفانه یکی از اشکالات ما این است که به تاریخ بعد از انقلاب در دانشگاهها و مدارس دقت نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: تفاوت نظام ما با رژیم ستمشاهی در این است که رژیم ستمشاهی در بستر ناپاکی شکل گرفته بود و سران نظام نیز به دنبال غارتگری و چپاول بودند اما نظام اسلامی این فساد لکه ننگنی است که بر دامن انقلاب نشسته است و این لکه ننگ و سیاهی، لباس زیبای نظام اسلامی را لکه‌دار کرده است.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با تاکید بر اینکه امروز اگر کسی بخواهد با فساد مقابله کند باید با یک شبکه و سیستم در کشور مبارزه کند گفت: اینجاست که مقام معظم رهبری از من و همه کمک می‌خواهد و حتی به سران ۳ قوه نامه می‌نویسند و می‌فرمایند « با فساد مبارزه کنید و اگر با فساد مبارزه شود نعره‌ها به آسمان برخواهد خواست.» ولی ایا شما در این سالها نعره‌ای شنیدید؟!

زاکانی خاطر نشان کرد: ما امروز نیازمند یک جبهه مردمی برای دفاع از حقوق ملت هستیم که با یک نگاه جامع و دقیق که یک بعد آن سلبی است و بعد دیگری آن ایجابی است فعالیت داشته باشد.

وی در بخش پرسش و پاسخ دانشجویی در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان درباره برجام، گفت: در رابطه با برجام دست ما هم باز است اما این مسئله نباید ما را متهم به شکستن برجام کند. ما باید این موضوع را به عنوان یک سند درستکاری خودمان و یک سند برای نشان دادن چهره کریه آمریکا به کار گیریم.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم تاکید کرد: ما نیاز به یک دیپلماسی فوق‌العاده بالا و دیپلماسی موثر مسئولان با نظام بین‌الملل داریم. راهی که رئیس جمهور در این رابطه رفته است راه درستی نیست از درون برجام هیچ ظرفیت حقوقی برای استفاده ایران و موانعی که طرف مقابل برایش می‌تراشد وجود ندارد. حتی خود آمریکاییها نیز اعلام کردند که نامه رئیس جمهور ایران ناقض برجام نیست.

زاکانی ادامه داد: سند برجام در کشور در هیچ جا تصویب نشد و تنها مجلس، شورای عالی امنیت ملی و مقام معظم رهبری پیش‌شرطهایی را برای آن مطرح کردند که متاسفانه این پیش‌شرطها از سوی دولت رعایت نشد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره مبارزه با فساد در کشور، گفت: این عیب در کشور ما وجود دارد که یک حرکت جمعی در مبارزه با فساد صورت نمی‌گیرد و مواردی دست به دست یکدیگر می‌دهد تا این شرایط ایجاد شود.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم افزود: دهها برابر با آن چیزی که به زبان می‌آوریم برای مبارزه با فساد تلاش کردیم. در مجلس نیز گفتیم مبارزه برای فساد باید از داخل مجلس آغاز شود. مبارزه با فساد نه اصولگرا می‌شناسد نه اصلاح‌طلب بلکه باید با اصل فساد مبارزه کرد. هر جناح نیز ابتدا باید از سوی خود کار را آغاز کند.

زاکانی ادامه داد: ما در مجلس هفتم برای اولین بار از قوه قضائیه تفحص کردیم. رهبری به دستگاه قضا دستور دادند تا راه را برای این کار باز کنند حال با همه سختیها گزارش آماده شد وی دوستان عزیز جناح مقابل قهر کردند و از مجلس خارج شدند.

وی به نقدینگی کشور اشاره کرد و گفت: در کشور نقدینگی بالایی وجود دارد و آیا ما با این نقدینگی که وجود دارد نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی هستیم؟

نماینده مردم تهران در مجلس نهم در بخش دیگری از سخنانش خود در پاسخ به سؤال دانشجویی در رابطه با شکست جناح اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ تاکید کرد: جناح مقابل با هنرمندی توانست کار را مدیریت کند و اشکال دیگر ما این بود که غرور بر ما غلبه کرد و ما با دست خودمان فرش قرمز را زیر پای رقیب انداختیم ولی در انتخابات مجلس وحدت کردیم و نتوانستند ما را مدیریت کنند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/س

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.