آیت‌الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی:

حرکت آمریکا و اروپا در مسیر فریبکاری و بازگرداندن تحریم‌ها برای ایران قابل قبول نیست

رئیس قوه قضاییه گفت: گام‌برداشتن آمریکا و اروپا در مسیر فریبکاری و انجام اقداماتی از جمله بازگرداندن تحریم‌ها به‌بهانه‌های واهی دیگر به هیچ عنوان برای جمهوری اسلامی ایران قابل قبول نیست.

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز  مسئولان عالی قضایی با تأکید بر اینکه امنیت اقتصادی بسیار مهم است خطاب به مسئولان عالی قضایی و همه دست‌اندرکاران اجرایی کشور گفت: باید توجه شود که سرمایه‌گذاری نیاز به امنیت دارد و همه ارکان کشور از جمله قوه قضاییه به‌سهم خود و بنابر وظایفی که دارند باید به برقراری امنیت اقتصادی و حمایت از سرمایه گذاران با هدف ارتقای سطح تولید و اشتغال در کشور و ایجاد رونق اقتصادی کمک کنند.

ولایتْ باطن و حقیقت اسلام است

رئیس قوه قضاییه در ابتدای سخنان خود با تبریک ولادت امام حسن عسکری(ع) و با اشاره به اینکه حقیقت ولایت باطن اسلام است و دعوت همه انبیای الهی به اسلام بوده است و اسلام در واقع تسلیم شدن در برابر حق متعال است، گفت: حقیقت همه ادیان الهی در باطن خود اسلام و ولایت بوده است و ولایت نیز در واقع باطن و حقیقت دین اسلام و مسیر و صراط مستقیم الهی است توسل به ائمه اطهار(ع) و ولایت آنان راهی به‌سوی این حقیقت است.

آملی لاریجانی افزود: ائمه اطهار(ع) راه و مسیر دستیابی به سعادت معنوی را برای ما ترسیم کردند و اکنون که این نعمت الهی بر ما ارزانی شده است باید به آن تمسک بجوییم و در مسیر حق گام برداریم.

برجام حاصل صبر و مقاومت مردم و مسئولان

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک آغاز مرحله اجرایی شدن برجام به مقام معظم رهبری، رئیس جمهور، اعضای هیئت دولت و تیم مذاکره کننده هسته‌ای و تبریک به ملت «بزرگ و صبور ایران» اظهار کرد: برجام روندی طولانی و بسیار سخت را طی کرد اما در نهایت در مقابل کشورهای مدعی دارای قدرت و اقتدار، ملت بزرگ و صبور ما به نتایج خوبی رسید.

وی با تقدیر و تشکر از همه دست‌اندرکاران مذاکرات هسته‌ای به‌ویژه مقام معظم رهبری گفت: مقام معظم رهبری در تمام طول مذاکرات در جریان روند مذاکرات بوده‌اند و با اهتمام بسیار این مذاکرات را رصد می‌کردند تا از مسیر اصلی و چارچوب‌های نظام اسلامی خارج نشود.

رئیس قوه قضاییه تلاش‌های رئیس جمهور و تیم مذاکره کننده را بسیار مهم توصیف کرد و با تقدیر و تشکر از این تلاش‌ها افزود: رئیس جمهور محترم با صبوری بسیار در روند توافق هسته‌ای نقدها و حملات متعددی را صبورانه تحمل کردند و کنار تیم مذاکره کننده به‌خوبی این مذاکرات را به پیش بردند.

آملی لاریجانی در ادامه به نقش اساسی مقاومت و صبر و تحمل ملت ایران در راه رسیدن به توافق هسته‌ای نیز اشاره کرد و گفت: کشورهای قدرتمندی که به‌خیال خود تصور می‌کردند با تحریم‌های مختلف و فشار بر مردم ایران می‌توانند بدون دادن هیچ امتیازی کشورمان را به زانو درآورند به‌دنبال صبوری و مقاومت مردم و مسئولان و تحمل مشکلات از سوی مردم، پی به اشتباه خود بردند.

رئیس دستگاه قضا با تأکید بر دشواری روند مذاکرات و نتایج به دست آمده از برجام برای دولت و ملت ایران تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات امتیازاتی داد و امتیازاتی گرفت و نگاه منصفانه اقتضا می‌کند که هر دو کفه این ترازو را با واقع‌بینی ببینیم و در این صورت است که باید اذعان کنیم نتایج به دست آمده قابل قبول، ارزشمند، منطقی و عقلانی بوده است.

آملی لاریجانی با اشاره به اینکه برخی منتقدان فقط به جنبه‌های سلبی مذاکرات نگاه می‌کردند، افزود: البته همان‌گونه که رئیس جمهور محترم هم اشاره کرده‌اند همین منتقدان نیز با انتقادهای خود و برجسته کردن برخی نقاط ضعف در به نتیجه رسیدن مذاکرات نقش داشته‌اند.

اتکا به ارکان اقتصاد مقاومتی

رئیس قوه قضاییه مدیریت مناسب و مدبرانه در راه بهره برداری از نتایج به دست آمده از برجام را بسیار مهم و گامی اساسی برای توسعه و رونق اقتصادی کشور دانست و تاکید کرد: امیدواریم با استفاده درست از نتایج به دست آمده این مذاکرات گام های مهمی در راه حل مشکلات مردم از جمله رفع مشکل بیکاری جوانان که مشکل گریبانگیر بسیاری از خانواده ها است؛ برداشته شود.

رئیس دستگاه قضا توافق هسته‌ای و اجرایی شدن برجام را رکنی بسیار مهم در رفع مشکلات دانست و گفت: البته این توافق تنها یک رکن و یک عنصر مهم برای رفع مشکلات است و کنار آن باید با مدیریت درست و فهم ارکان اقتصاد مقاومتی در مسیر صحیح رونق اقتصادی گام برداریم و نگاه اصلی ما به «اقتصاد ملی» و «رونق تولید» و «پرهیز از اتکا به واردات» باشد.

آملی لاریجانی یکی از شروط مهم پایداری و استمرار توافق صورت گرفته و بهره‌برداری طرفین مذاکرات از نتایج به دست آمده را پرهیز آمریکا و کشورهای اروپایی از فریبکاری و حیله‌ورزی مقابل جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد و افزود: گام برداشتن آمریکا و اروپا در مسیر فریبکاری و انجام اقداماتی از جمله بازگرداندن تحریم‌ها به‌بهانه‌های واهی دیگر به هیچ عنوان برای جمهوری اسلامی ایران قابل قبول نیست.

رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد با کمک همه دلسوزان نظام جمهوری اسلامی ایران و مشارکت سرمایه داران و مدیریت درست و مناسب دولت مسیرهای توسعه و رونق تولید و اشتغال و خروج از رکود باز شود.

آملی لاریجانی بحث برجام و نتایج حاصل از آن را بحثی فراجناحی دانست و با اشاره به اینکه تقلیل این توافق به امور جناحی و تبلیغاتی خطا است، گفت: در راه توافق هسته‌ای و برجام همه قوا کمک کردند و مقام معظم رهبری نیز در نقش رهبری در این مذاکرات نقش ویژه‌ای داشتند و تلاش برای تقلیل این همدلی و مشارکت همه‌جانبه به امور جناحی، نوعی کم‌اهمیت ساختن آن  و اشتباهی بزرگ است.

نمایشی از اقتدار و صلابت نیروهای مسلح

رئیس دستگاه قضا در بخش پایانی سخنان خود به مواجهه نیروهای مسلح کشور با تفنگداران آمریکایی اشاره کرد و گفت: مواجهه قدرتمندانه و عزتمندانه نیروهای مسلح با تفنگداران آمریکایی نشانگر هوشمندی و تسلط آنان بر تحرکات نظامی در منطقه است و این حرکت ضمن نمایش اقتدار و صلابت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران موجب سرور مردم شد.

آملی لاریجانی پیام مهم این مواجهه را آگاهی بدخواهان و دشمنان جمهوری اسلامی ایران نسبت به اقتدار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و ضرورت اصلاح تصور غلط آنان از قدرت و صلابت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و گفت: این حرکت پیام بسیار مهمی نیز برای کشورهای منطقه و همسایگانی است که با رفتارهای کودکانه و غیرمنطقی خود از جمله حمله به یمن و حمایت از تروریست‌های داعش، همچنین اتخاذ مواضع غیراصولی در مقابل جمهوری اسلامی ایران منطقه را دچار تنش کرده‌اند.

رئیس قوه قضاییه صبر و متانت جمهوری اسلامی ایران در مقابل تحرکات منطقه‌ای را نشانه‌ای از تدبیر و عقلانیت مسئولان کشور دانست و از برخی کشورهای منطقه خواست نسبت به رفتارهای اشتباه خود تجدیدنظر کنند.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی بحث و بررسی راجع به طرح اصلاح موادی از قانون مجازات اسلامی ادامه یافت و موادی از آن به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *