“حاشیه‌نشینی روستایی” معضل بلاتکلیف “جغتای”/ “سهم آب” برای کشاورزی سنتی پیش‌بینی نشد

حاشیه‌نشینی روستایی و حاشیه‌نشینی خارج از محدوده جزو مسائل مهمی است که ساکنان روستاهای جغتای را بلاتکلیف کرده است.

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; شهرستان‌ها و روستاهای خراسان‌رضوی با مشکلات متعددی دست به گریبان هستند که بعضاً روند معیشتی آنها را نیز با اختلال مواجه کرده است.

از سوی دیگر مسئله کمبود امکانات در روستاهای استان بسیار به چشم می‌خورد و علاوه بر زیرساخت‌ها و سخت افزارها، باید مسائل نرم افزاری نیز مورد توجه قرار گیرد و به روستاها الحاق شود.

شهرستان جغتای از جمله بخش‌های خراسان‌رضوی است که مردم آن عمدتاً به امور سنتی معیشتی همچون کشاورزی و دامپروری مشغول هستند اما مشکلات عدیده‌ای سبب شده است تا در روند فعالیت آنها مشکلاتی ایجاد شود.

علی‌اصغر ابویسانی رئیس شورای شهرستان جغتای در زمینه مشکلات ویژه این منطقه در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: شهرستان جغتای فاقد سینما و سالن تئاتر است و برنامه خاصی نیز برای احداث این زیرساخت‌ها وجود ندارد چراکه شهرستان با مشکلات اساسی‌تر دیگری مواجه است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اصلی شهرستان جغتای، حاشیه نشینی روستاها و حاشیه نشینی خارج از محدوده است، بازنگری الحاق محدوده‌ها نیز مشکل‌ساز شده است و شورا اکنون با این مسائل دست به گریبان است.

ابویسانی تصریح کرد: هر فرد روستایی احتیاج به مکان سکونت دارد اما متاسفانه سرانه اختصاص داده شده برای اسکان هر فرد روستایی بسیار اندک است و با ۵۰۰ متر اختصاص پیدا شده، فراهم کردن زمین کشاورزی و دامپروری محقق نمی‌شود.

وی افزود: این مهم سبب می‌شود که تعداد زمین‌های مسکونی روستایی اندک شود، در قضیه بازنگری نیز برخی زمین‌ها از طرح مسکونی خارج می‌شود و باید مشخص شود که این مهم با چه نگرشی انجام می‌شود زیرا بعدها مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند و به حل معضلات فعلی نیز اصلاً کمکی نمی‌کند.

رئیس شورای اسلامی جغتای تصریح کرد: این مهم سبب شده که افراد به شهرها مهاجرت کنند، زیرا در روستاهای جغتای اکنون زمین با متری ۱۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و در شهر جغتای این قیمت متری ۱۰۰ هزار تومان است که زمینه مهاجرت را فراهم کرده است.

ابویسانی با اشاره به اعتراض خود به قانون الحاقیه زمین‌های روستایی تصریح کرد: این قانون مصوب سال ۸۱ است اما در جغتای سال ۹۳ اجرایی شده و در این ۱۲ سال، برخی افرادی که در مناطق خارج از محدوده بوده‌اند صاحب گاز و آب شده‌اند و اکنون ۳۰ درصد از روستاهای این منطقه فاقد این خدمات هستند.

وی بیان کرد: در حال حاضر ساخت و سازها معلق شده و مردم نیز سرگردان هستند و مسئولان باید در این زمینه اقدامات جدی در دستور کار قرار دهند زیرا ۷۰ درصد کار جوانان ما مرتبط با دامپروری و کشاورزی است و برای گاوداری سنتی و دامداری سنتی هیچ پیش‌بینی برای تامین آب صورت نگرفته است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *