جزئیاتی در خصوص برابری فوق‌العاده شغل و تأمین بار مالی رتبه‌بندی فرهنگیان

عضو هئیت رئیسه مجلس با اشاره به این‌که از ابتدای سال ۹۴ ارائه فوق‌العاده شغل به معلمان در آموزش و پرورش به برابری رسیده است، گفت: به لحاظ تأمین منابع مالی اجرای طرح رتبه‌بندی جای نگرانی وجود ندارد.

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; علیرضا منادی در گفت‌وگو با خبرنگار ان با اشاره به پرداخت بخش عمده‌ای از معوقات و مطالبات فرهنگیان اظهار داشت: هم‌اکنون چند ماه از حق‌التدریس معلمان باقی مانده است که باید پرداخت شود.

وی افزود:‌ ابتدای سال ۹۴ دو حکم برای فرهنگیان صادر شد. این حکم برای معلمان مقطع ابتدایی در گذشته صادر شده بود و برای معلمان دوره متوسطه اول و دوم نیز این حکم صادر شد که بر این اساس علاوه بر افزایش ۱۴ درصدی حقوق فرهنگیان که همانند تمام کارمندان دولت است،‌ پرداخت فوق‌العاده شغل به فرهنگیان نیز حل شد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ بر این اساس فرهنگیانی که  ضریب فوق‌العاده شغل آن‌ها ۸۰۰ بود به ۱۵۰۰ افزایش یافت که بر این اساس ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان به حقوق فرهنگیان اضافه شد و هم‌اکنون فرهنگیان به لحاظ فوق‌العاده شغل هم‌تراز کارمندان دولت شده‌‌اند.

منادی در ادامه در خصوص طرح رتبه‌بندی معلمان عنوان کرد:‌ مجلس در تدوین طرح رتبه‌بندی، رتبه‌های مربی، استادیار، دانشیار و استاد را در نظر گرفته بود که پس از عدم تصویب این طرح در صحن علنی مجلس، دولت آن را تهیه و در اواخر سال گذشته تصویب و ابلاغ کرد و به لحاظ قانونی دولت می‌توانست اقدام به تصویب و ابلاغ طرح رتبه‌بندی کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس ادامه داد:‌ طبق مصاحبه‌ای که مسئولان آموزش‌ و پرورش انجام داده‌اند در طرح مصوب دولت، فرهنگیان در ۴ رتبه پایه، ارشد، خبره و عالی تقسیم می‌شوند و این حکایت از آن دارد که دولت محتوای رتبه‌بندی را تغییر داده است البته کلیات رتبه‌بندی در دولت تصویب شده است و هنوز شاخص‌ها برای ارتقای رتبه‌بندی تصویب نشده است.

وی با اشاره به اینکه دولت قول اجرای طرح رتبه‌بندی را از مهر امسال داده است، در خصوص تأمین منابع این طرح گفت:‌ تعداد زیادی از فرهنگیان مهر بازنشسته می‌شوند که بر این اساس درآمدی در محل بودجه جاری آموزش‌وپرورش ایجاد می‌شود و می‌توان منابع ایجاد شده را برای رتبه بندی به کار گرفت و دولت با تصویب این طرح به طور قطع منابع مالی آن را نیز در نظر خواهد گرفت.

عضو هیئت رئیسه مجلس بیان کرد: در طرح رتبه‌بندی ۷۰ درصد فرهنگیان در رتبه نخست دسته بندی می‌شوند که حضور در رتبه نخست شرایط سختی ندارد و برخی معلمان نیز که فعالیت‌‌های پژوهشی بیش‌تری دارند در رتبه‌های بالاتر دسته‌بندی می‌شوند و در بالاترین مرحله مبلغ فوق العاده شغل فرهنگیان تا ۳ برابر افزایش می‌یابد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *