جاگاریان: عاملان ترور سفیر روسیه به سزای اعمالشان خواهند رسید/ نشست قزاقستان “سوری ــ سوری” است+فیلم

سفیر روسیه در ایران گفت: یک تیم روسی به ترکیه سفر کرده که شامل متخصصین حرفه‌ای هستند و حتماً مشخص خواهد شد که ترور سفیر روسیه در آنکارا از سوی چه‌کسانی بوده و به سزای اعمالشان خواهند رسید.

به گزارش سرویس بین الملل قرچک آنلاین; لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص تحولات سوریه بعد از حلب، ترور سفیر روسیه در ترکیه، روابط آنکارا ــ مسکو بعد از این ماجرا، روابط ایران و روسیه و نیز روابط آمریکا ــ روسیه در دوره ترامپ به بیان نظرات خود پرداخت.

 

 

سفیر روسیه در خصوص ترور سفیر این کشور در ترکیه گفت: کسانی که دست به این حادثه دردناک زدند دنبال خراب کردن روابط روسیه و ترکیه بودند زیرا پس از یک سال از سرنگونی جنگنده روس ما توانستیم با تلاش دوجانبه روابط را ترمیم کنیم که برای منطقه هم می‌توانست مؤثر باشد.

ترور سفیر با هدف تخریب روابط بود، اما باعث افزایش همکاری‌های ترکیه و روسیه خواهد شد

جاگاریان ادامه داد: در مکالمه تلفنی آقای پوتین و آقای اردوغان قرار شد یک تیم روسی به ترکیه سفر کرده که شامل متخصصین حرفه‌ای هستند و حتماً مشخص خواهد شد که این اقدام از سوی چه‌کسانی بوده و به سزای اعمالشان خواهند رسید. هدف تروریستها تخریب روابط ترکیه و روسیه بود اما برعکس، این موضوع باعث افزایش همکاریها خواهد شد.

سفیر روسیه درخصوص نشست سه‌جانبه وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه و بیانیه پایانی نشست نیز اظهار داشت: نشست وزرای سه کشور می‌تواند مؤثر باشد. ایران و روسیه از بازیگران عمده هستند، البته اعلام کرده‌ایم که آماده همکاری با سایر کشورها نیز هستیم. مبارزه با تروریسم و ایجاد صلح و ثبات در سوریه دو هدف ما در این همکاری‌ها است.

آمریکایی‌ها درباره سوریه اختلاف داخلی دارند، وزارت خارجه‌شان یک حرفی می‌زند و وزارت دفاع حرفی دیگر

جاگاریان در خصوص عدم حضور کشورهای غربی و به‌ویژه آمریکا در نشست سه‌جانبه و احتمال سنگ اندازی آنها در مسیر مذاکرات و تحرکات یادآور شد: کری برای تسلیت با لاوروف تماس گرفت، البته هدف اصلی او این بود که درباره نشست سه‌جانبه اطلاعات بیشتری کسب کند. بعید می‌دانم که دولت فعلی آمریکا نقش آفرینی داشته باشد زیرا یک ماه دیگر پایان خواهد یافت، به‌علاوه آنها با هم اختلافات داخلی دارند و وزارت خارجه یک حرف و وزارت دفاع یک حرف می‌زند.

وی در خصوص جدایی تروریست‌ها از عناصر معارض که در بیانیه پایانی آمده نیز گفت: این موضوع حل شدنی است و اگر حل شدنی نبود از ترکیه دعوت نمی‌کردیم. وزیر دفاع ترکیه هم مدتی پیش به روسیه سفر کرده با همتای روس خود مذاکراتی داشت.

سفیر روسیه ادامه داد: مذاکرات را دنبال می‌کنیم و قرار است در آینده در قزاقستان نیروهای مخالف و دولت سوریه نشستی داشته باشند. آنها باید بنشینند و به نتیجه برسند و اگر طرفین به نتیجه‌ای برسند، روسیه، ایران و ترکیه می‌توانند ضمانت کنند.

وی در خصوص برگزاری نشست قزاقستان درباره سوریه که عنوان شده قرار است با حضور ترکیه و روسیه برگزار شود یادآور شد: در این نشست اطراف سوری حضور خواهند داشت و روسیه در این نشست تنها نقش کمک کننده را به‌عهده دارد و ما مشارکت نخواهیم داشت. هنوز درباره جزئیات نشست صحبت نشده و تنها توافق ابتدایی حاصل شده است، اما موضوع مسلم این است که مذاکرات بین طرفهای سوری برگزار خواهد شد.

مشروح این گفت‌وگو به‌زودی منتشر می‌شود.

انتهای پیام/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *