تلاش اوباما برای جلب افکار عمومی آمریکا در قبال توافق هسته‌ای با ایران

رئیس جمهور آمریکا امروز شنبه به شهروندان آمریکایی اطمینان داد که چارچوب جدید برای دستیابی به پیمان هسته‌ای با ایران، یک توافق خوب است و این توافق اهداف اصلی آمریکا را تامین می‌کند

به گزارش سرویس بین الملل قرچک آنلاین; باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در حالی سعی در جلب حمایت افکار عمومی مردم آمریکا نسبت به توافق جدید هسته‌ای با ایران دارد که بسیاری از نمایندگان کنگره با پیشرفت دیپلماتیک اخیر در مذاکرات هسته‌ای ایران مخالف هستند.

یک روز پس از آنکه اوباما در تماس با نمایندگان آمریکایی خواستار حمایت آنها از توافق هسته‌ای با ایران شد، رئیس جمهور آمریکا بار دیگر اطمینان داده است که این توافق یک توافق خوب است و ایران قادر نخواهد بود تا یک سلاح اتمی را تولید کند.

اوباما در نطق رادیویی هفتگی خود تصریح کرد: این یک توافق خوب است، توافقی که اهداف اصلی ما را تامین می‌کند، اهدافی که شامل محدودیت‌های شدید بر برنامه هسته‌ای ایران و قطع مسیرهایی که ایران احتمالا می‌تواند به سلاح اتمی دست یابد، می‌شود.

اوباما افزود: این توافق، پلوتونیوم مورد نیاز ایران برای تولید یک بمب را رد می‌کند. این توافق، مسیر ایران به سوی بمب با استفاده از اورانیوم غنی شده را قطع می‌کند.

کاخ سفید امیدوار است تا حمایت افکار عمومی را برای پیشبرد مذاکرات هسته‌ای و دور کردن فشارهای نمایندگان آمریکایی، جلب کند. رئیس جمهور و مقام‌های رسمی آمریکا طی هفته‌ها و ماه‌های آینده روزهای سختی را در پیش رو خواهند داشت.

کاخ سفید اعلام کرد که اوباما با جان بینر رئیس کنگره، نانسی پلوسی نماینده دموکرات کنگره، میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوریخواهان در سنا و هری رید نماینده دموکرات سنا تا عصر روز جمعه تماس داشته است.

اوباما در گفتگو با مقام‌های کنگره و سنا به این مساله اشاره کرده است که این توافق ایران را متعهد به بازرسی‌ها و شفافیت در قبال برنامه هسته‌ای طی سال‌های آینده، خواهد کرد.

اوباما گفته است: این یک توافق بلندمدت است، با محدودیت‌های زیادی بر برنامه هسته‌ای ایران برای بیش از یک دهه و تدابیر بی سابقه‌ای برای شفافیت که برای ۲۰ سال و بیشتر ادامه خواهد داشت.

ایران و قدرت‌های جهانی روز پنجشنبه پس از ۸ روز مذاکره سرانجام به توافق اولیه هسته‌ای دست یافتند. دو طرف تا ۳۰ ژوئن فرصت دارند تا به توافق جامع برسند. هدف اصلی از این توافق کاهش فعالیت‌های اتمی ایران در قبال لغو تحریم‌ها خواهد بود.

اوباما افزود: موفقیت تضمین شده نیست، ولی امروز ما فرصتی تاریخی داریم تا از گسترش سلاح‌های اتمی در ایران جلوگیری کنیم و این کار را به صورت مسالمت آمیز انجام دهیم. جامعه بین‌المللی با قدرت پشت ما ایستاده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/س

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *