ترکیه شریک تجاری اصلی ایران نیست

مدیر کل دفتر ترانزیت سازمان راهداری با اشاره به ترانزیت سالانه بیش از ۱۰ میلیون کالا در مرزهای ایران اظهار کرد: در این میان ترکیه اصلی ترین شریک تجاری ایران به حساب نمی‌آید.

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; محمد جواد عطرچیان در گفت‌وگو با ایسنا، تصریح کرد: با توجه به جایگاه جغرافیایی ایران و نقش مهمی که در ترانزیت منطقه ایفا می کنیم سالانه حجم قابل توجهی از کالاها در مرزهای ایران صادر و یا وارد می شوند که بخش عمده‌ای این از طریق مرزهای دریایی و همسایگان شرقی و شمالی انجام می گیرد.

وی با اشاره به آمار منتشر شده ۹ ماهه ترانزیتی کشور اعلام کرد: مانند سال‌های گذشته کشورهای همسایه ایران در مرزهای شرقی و شمال شرقی و غربی اصلی ترین سهم را در کالاهای ترانزیتی بر عهده دارند و این مساله که ترکیه شریک تجاری اصلی ایران است صحت ندارد.

مدیر کل دفتر ترانزیت سازمان راهداری امارات را به عنوان اصلی ترین منبع کالاهای وارداتی به ایران معرفی کرد و گفت:‌حجم قابل توجهی از این کالاها از طریق بنادر جنوبی کشور تخلیه و بارگیری شده و به سمت مرزهای داخلی حرکت می کنند.

عطرچیان ادامه داد: کالاهای صادراتی نیز از طریق مرزهای شرقی به افغانستان، مرزهای غربی به عراق و در شمال غرب به آذربایجان انتقال می یابد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه ریزی‌های صورت گرفته از سوی وزارت راه و شهرسازی برنامه توسعه منابع ترانزیتی کشور در دستور کار قرار گرفته و قطعا با استفاده از تسهیلات و شرایط به وجود آمده تلاش می کنیم با گسترش همکاری‌ها با کشورها همسایه آمار امسال نیز مانند سال های گذشته افزایش قابل توجهی پیدا کند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *