بررسی برنامه ششم در مجلس؛

ترکیب شورای فقهی نظارت بر عملیات بانکی بدون ربا تعیین شد

وکلای ملت در مجلس شورای اسلامی ترکیب شورای فقهی برای حصول اطمینان از اجرای صحیح عملیات بانکی بدون ربا در نظام بانکی کشور و نظارت بر عملکرد نظام بانکی را مشخص کردند.

به گزارش سرویس سیاسی قرچک آنلاین; نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی نوبت عصر امروز (چهارشنبه ۲۲دی) قوه مقننه در جریان بررسی موارد ارجاعی برنامه ششم توسعه به کمیسیون تلفیق، با تصویب ماده ۱۸ این لایحه با ۱۵۴ رأی موافق، ۴۱ رأی مخالف، ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۵ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس موافقت کردند.

براساس این گزارش در ماده ۱۸ این لایحه آمده است: برای حصول اطمینان از اجرای صحیح عملیات بانکی بدون ربا در نظام بانکی کشور و جهت نظارت بر عملکرد نظام بانکی و اظهارنظر نسبت به رویه‌ها و ابزارهای رایج، شیوه‌های عملیاتی، آئین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها، چارچوب قراردادها و نحوه اجرای آنها از جهت انطباق با موازین فقه اسلامی، شورای فقهی در بانک مرکزی با ترکیب زیر تشکیل می‌شود:

ــ  پنج فقیه (مجتهد متجزی در حوزه فقه معاملات و صاحب‌نظر در مسائل پولی و بانکی)
ــ رئیس‌کل (یا معاون نظارتی) بانک مرکزی
ــ یک‌نفر حقوقدان آشنا به مسائل پولی و بانکی و یک اقتصاددان (هر دو با معرفی رئیس کل بانک مرکزی)
ــ یک‌نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اولویت آشنایی به بانکداری اسلامی با انتخاب مجلس (به‌عنوان ناظر)
ــ یکی از مدیران عامل بانکهای دولتی به‌انتخاب وزیر اقتصاد

تبصره ۱ ــ اعضای فقهی به‌پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی و تأیید فقهای شورای نگهبان برای مدت چهار سال تعیین می‌شوند. این مأموریت برای یک دوره دیگر قابل تمدید است.

تبصره ۲ ــ مصوبات شورای فقهی لازم‌الرعایه است. رئیس کل بانک مرکزی اجرای مصوبات شورا را پیگیری و بر حسن اجرای آنها نظارت می‌کند.
تبصره ۳ ــ نحوه تشکیل و اداره جلسات شورای فقهی و کیفیت نظارت آن براساس دستورالعملی است که به تصویب این شورا می‌رسد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *