یادداشت؛

ترامپ؛ دست به دامان ناتوی عربی سنی!/ ادعای مبارزه با افراط‌گرایی در عین حمایت از ایده کشور یهودی!

برخی از کارشناسان عرب آشکارا می‌گویند که یکی از طرف‌های پنهان یا پیدای ناتوی عربی، اسرائیل خواهد بود.

به گزارش سرویس سیاسی قرچک آنلاین;به نقل از مرآت، جان بولتون همان مرد مجنونی است که در روزنامه نیویورک‌تایمز یادداشتی نوشته بود با عنوان «برای متوقف کردن بمب‌های ایران، این کشور را بمباران کنید!» این بخشی از مقاله‌ای است که سایت مرتبط با شبکه خبری روسی راشا تودی روز دوشنبه منتشر کرده است و در آن به احتمال حمله نظامی آمریکا به ایران پرداخته شده است.

این کانال روسی در مقاله خود نوشته است:

«ما همچنین می‌دانیم که ایالات متحده آمریکا به عنوان کوششی برای مواجهه مستقیم با ایران، در حال برنامه‌ریزی برای دوباره دایر کردن آن‌ چیزی است که ناتوی عربی خوانده می‌شود. اگرچه کاخ سفید علنا تأیید می‌کند که این اقدام، به مفهوم اتحاد آمریکا با شرکای کنونی منطقه‌‌ای هم هست. این رویکرد به عنوان اتحاد استراتژیک خاورمیانه(MESA) شناخته می‌شود که درست به عنوان یک مانع بر ضد تجاوز ایران، تروریسم و افراط‌گرایی عمل می‌کند؛ این نکته‌ای است که سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید آن را بیان می‌کند. درست است! ایران در حال حاضر به هیچ کشوری حمله نکرده و بمبی بر سر ملتی نریخته؛ همچنین ایران یکی از موثرترین کشورها در شکست گروه تروریستی داعش بوده است؛ گروهی که مبدأ تجاوز، تروریسم و عقاید افراطی در منطقه خاورمیانه است و باید به طور موثر با آن مقابله کرد.»

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که در ابتدای آن از حمله احتمالی آمریکا به ایران به عنوان «یکی دیگر» از جنایت‌های بین‌المللی ایالات متحده یاد شده است. آمریکا برای کاهش فشارهای داخلی ناشی از تصمیم برای جنگ با ایران، حالا دست به دامان ناتوی عربی شده است تا از این رهکذر، خود در کناری بایستند و فرمان حمله را صادر کند!

ناتوی عربی سنی؛ تشدید اختلافات مذهبی و دوشیدن بیش‌تر گاوهای شیرده منطقه!

جالب این‌جاست که نام کامل این تشکیلات، «ناتوی عربی سنی» عنوان شده است و این نشان از هوشمندی ترامپ دارد. او به خوبی حماقت حکام عرب منطقه را دریافته است و تلاش می‌کند تا با طرح مسأله ناتوی عربی سنی، ضمن انگشت‌نهادن بر اختلافات مذهبی، محلی برای دوشیدن بیش‌تر گاوهای شیرده منطقه ایجاد کند! و از طرفی با نزدیک شدن به اعراب، امنیت اسرائیل را هم تضمین کند.

برخی از کارشناسان عرب آشکارا می‌گویند که یکی از طرف‌های پنهان یا پیدای ناتوی عربی، اسرائیل خواهد بود. در چنین شرایطی ایران باید ضمن تقویت روابط خود با همسایگان، بیش از پیش بر اشتراکات منطقه‌ای و منافع منطقه‌ای انگشت بگذارد و در تقبیح سیاست‌های آمریکایی بکوشد. دستگاه دیپلماسی و شخص جواد ظریف باید به جای رجزخوانی برای منتقدان داخلی و پالس دادن به دشمنان، فکری عاجل برای خنثی کردن ایده ناتوی عربی بکند.

آمریکا مدام این ایده را در میان متحدانش پمپاژ می‌کند که ایران در حال تجاوز است اما نمی‌گوید کدام تجاوز! کشوری که خود به عراق و افغانستان حمله نظامی کرده و در عصر تمدن به اشغال‌گری‌های قرون وسطایی پرداخته؛ کشوری که با حمایت لجستیکی از سعودی‌ها، یمن را در شرایط بحران انسانی قرار داده و کشوری که بوجود آورنده اصلی داعش محسوب می‌شود؛ چگونه می‌تواند علیه تجاوز سخن بگوید؟

ادعای مبارزه با افراط‌گرایی در عین حمایت از ایده کشور یهودی!

آمریکا همواره یکی از حامیان تروریسم در جهان بوده است. از خاطر نبریم که فرانسیس فوکویاما در یکی از سخنرانی‌های مهمش، تأکید کرد که آمریکا در نبردهای خاورمیانه، همواره طرف ضعیف‌تر را می‌گیرد! چراکه آتش جنگ باید همواره برپا باشد تا این کشور بتواند به گاوهای شیرده سلاح بفروشد! ادعای مقابله با افراط‌گرایی در حالی بیان می‌شود که آمریکا موضع سختی علیه ایده «کشور یهودی» نگرفت که آشکارا یکی از ایدئولوژیک‌ترین و دگم‌ترین و افراط‌گرایانه‌ترین تصمیمات حاکمیتی تاریخ است و حتی در خود اسرائیل هم مخالفانی داشته است!

تصور کنید در این شرایط یک کانال روسی باید از ما دفاع و تأکید کند که ایران هرگز بر سر ملتی بمبی نریخته است. ما همواره کوشیده‌ایم که به ملت‌های منطقه در راستای حذف تروریسم و ساختارهای تروریستی کمک کنیم و خود یکی از قربانیان تروریسم در جهان هستیم. ۱۷ هزار شهید ترور در ایران گواه این مدعاست و خون دانشمندان هسته‌ای که توسط جاسوسان اسرائیل بر زمین ریخته شده، شاهد سخن ماست.

ما در حالی که مورد حمله کشور عراق قرار گرفته بودیم، به این کشور برای حذف تروریسم کمک کردیم؛ کدام نیت منطبق با منافع ملی و خیرخواهانه‌ای از این بالاتر در جهان وجود دارد؟ آن‌چه که آمریکا را می‌آزارد، تلاش موثر ایران برای آرام نگهداشتن منطقه است. به محض این که ایالات متحده احساس کند که یکی از ایده‌هایش – این‌بار داعش- با شکست مواجه شده، طرحی نو برای ناآرامی منطقه درمی‌اندازد که این‌بار، این طرح ناتوی عربی است.

بی‌تردید، حماقت حکام عرب در درگیری با ایران، به ضرر متحدان آمریکاست اما نباید اجازه داد که این حماقت به مرحله ظهور برسد و موثرترین راه، دمیدن در شیپور اقتدار نظامی ایران و بالا بردن هزینه‌های جنگ با کشور ماست.

محسن حسن‌زاده

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *