حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 23 محرم 1444 Saturday, 20 August , 2022 تعداد دیدگاهها : 260×
تاثیر محصولات لبنی در پیشگیری از ابتلا به آلزایمر
۰۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۳:۳۳
شناسه : 36377

طبق یافته اخیر محققان کره غنی شده با اسیدهای چرب مواد لبنی می تواند در بهبود بیماری آلزایمر مفید باشد.

ارسال توسط :
پ
پ

 به گزارش سرویس تغذیه و سلامت قرچک آنلاین; پژوهشگران برزیلی در تحقیقات جدید خود دریافتند بیمارانی که در مراحل اولیه ابتلا به آلزایمر هستند، می توانند با مصرف کره غنی شده با اسیدهای چرب خاصی استخراج شده از شیر، بهبود پیدا کنند.

محققان دانشگاه سائوپائولو برزیل در این رابطه چنین توضیح می دهند: «آزمایش ها نشان می دهد رژیم غذایی غنی از کره تعدیل شده باعث افزایش فعالیت آنزیمی مرتبط با حافظه شده و آسیب های ناشی از این بیماری را کاهش می دهد.»

طبق گزارش این پژوهشگران، «اسید لینولئیک دوگانه» که اسید گرفته شده از چربی های مواد لبنی است، به بدن کمک می کند تا فعالیت آنزیم فسفولیپاز A2 که آنزیمی موثر بر روی حافظه در مغز است را افزایش بدهد. این آنزیم به طور مستقیم در چربی ها عمل کرده که غشای سلولی را تشکیل داده و از این طریق به حافظه کمک می کند.

در افراد سالم این غشاهای سلولی انعطاف پذیر هستند و به طور دوره ای تجدید می شوند اما در فرد حامل بیماری آلزایمر سخت بوده و مانع از آزادسازی اسیدهای چرب می شوند که در این صورت نمی تواند با همان روش و همان زمان بندی جایگزین شود.

«لدا طالیب»، رئیس آزمایشگاه علوم عصب شناسی دانشگاه سائو پائولو و از هماهنگ کنندگان این پروژه تحقیقاتی، در این رابطه می گوید: «ما در آزمایش های خود دیدیم که عمل این آنزیم تغییراتی را در بیماران مبتلا به آلزایمر ایجاد می کند بنابراین آنالیزهایی را در رابطه با این تغییرات انجام دادیم. در واقع آنزیم فسفولیپاز A2 تغییراتی را در متابولیسم و سوخت و ساز بدن این بیماران ایجاد می کند که ما باید آنها را پیدا می کردیم.»

آزمایش ها از پنج سال گذشته بر روی موش ها آغاز شده است. البته محققان با بررسی ها و آزمایش های بیشتر در تلاش هستند تا مشخص کنند که آیا کره های غنی شده با اسیدهای چرب لبنی  در جلوگیری از ابتلا به این بیماری نیز موثر است یا نه. در واقع در جستجوی کشف اثر پیشگیرانه این مواد در ابتلا به بیماری آلزایمر هستند.

منبع: مهر

انتهای پیام/س

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.