گاردین:

بیم و امید شورای همکاری خلیج فارس در مقابل سیاست‌های ترامپ/ برجام یا بی برجام؟

تحلیل‌گران اظهار می‌دارند کشورهای عربی شورای همکاری به ترامپ پیشنهاد خواهند کرد که توافق هسته‌ای با ایران را نگه دارد، زیرا در صورت نابودی توافق حالت تردید و نامعلومی در منطقه به شدت احساس خواهد شد.

به گزارش سرویس سیاسی قرچک آنلاین; به نقل از سناباد نیوز، برخی از کشورهای عربی هنوز هم از توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ در حال سوختن هستند و عربستان سعودی و دیگر متحدان عضو شورای همکاری امیدوارند که رئیس جمهور جدید آمریکا توازن را در منطقه و با ایران ایجاد کند.

گاردین با بیان این مطلب نوشت: تحلیل‌گران اظهار می‌دارند که کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس امیدوارند دونالد ترامپ واشنگتن را با آن‌ها همراه کند، اما از این نیز می‌هراسند که ترامپ با پاره کردن توافق هسته‌ای ایران زیاده روی کند.

متحدان دیرینه واشنگتن در خاورمیانه نگران هستند. از نظر کشورهای عضو شورای همکاری هشت سال ریاست جمهوری باراک اوباما توازن قدرت در منطقه خاورمیانه را به طور کل نابود کرد.

یکی از مشاوران ارشد مرکز تحقیقات خلیج [فارس] در این باره گفت: امیدواریم که با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا توازن قدرت به منطقه بازگردد و دیگر مانند اوباما سیاست‌های ایران در خاورمیانه نادیده گرفته نشود.

کشورهای نفتی خلیج فارس منتقد اصلی توافق هسته‌ای ایران هستند و از این می‌هراسند که این امر منجر به مداخله بیشتر تهران در منطقه شود.

این حکومت‌های پادشاهی مخالف برجسته‌سازی و تسلط شیعه ایران در منازعات کشورهای جنگ زده خاورمیانه از جمله سوریه، عراق، یمن و لبنان هستند. ترامپ نیز مخالف توافق هسته‌ای ایران است و آن را یک مذاکره و توافق بد خوانده است.

توافق هسته‌ای تنها امید حسن روحانی رئیس جمهور ایران برای برنده شدن در دوره دوم انتخابات ریاست جمهوری است و کارشناسان بر این باورند که به نظر نمی‌رسد تهران امتیازی به ترامپ بدهد. در این شرایط، اگر دولت ترامپ از موضع قدرت وارد شود و ایرانی‌ها پاسخی به آن ندهند، توافق نابود خواهد شد و جایگزینی هم برای آن نخواهد بود.

ریچارد لو بارون، تحلیل‌گر مهمان موسسه مطالعات بین‌الملل واشنگتن با توجه به این مسئله گفت: من معتقد هستم که کشورهای عربی شورای همکاری به ترامپ پیشنهاد خواهند کرد که توافق هسته‌ای با ایران را نگه دارد، زیرا در صورت نابودی توافق حالت تردید و نامعلومی در منطقه به شدت احساس خواهد شد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *