با پیام مقام معظم رهبری؛

بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز در سمنان آغاز شد/ تجلیل از برگزیدگان عرصه نماز با حضور رییس جمهور

اجلاسیه سراسری نماز با ارسال پیامی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان سمنان آغاز به کار کرد.

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; به نقل از مرآت، اجلاسیه بزرگ کشوری نماز، صبح امروز با پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی و حضور رئیس جمهور و مسئولان ستاد اقامه نماز کشور و استان سمنان و همچنین با حضور مقامات استانی و شهرستانی به میزبانی سمنان آغاز به کار کرد.

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

آیت‌الله سیدمحمد شاهچراغی نماینده ولی فقیه در استان سمنان در آغاز این اجلاس پیام رهبر معظم انقلاب به اجلاس سراسری نماز را قرائت کرد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

پیام رهبر انقلاب به بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام به بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز، اجلاس سالانه نماز را نشانه‌ی حق‌گزاری در برابر فریضه نماز دانستند و درباره اهمیت نماز افزودند: نماز آنجا که با خشوع و حضور گزارده شود جامعه را به صلاح و سداد در زبان و عمل می‌کشاند و اعتلا می‌بخشد.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

اجلاس سالانه‌ی نماز از سوئی نشانه‌ی حق‌گزاری در برابر فریضه‌ئی است که می‌تواند بر همه‌ی اعمال و فرایض دیگر، روح بدمد و آنها را کارآمد کند: «إن قُبِلَت قُبِلَ ماسِواها» و از سوی دیگر خدمت بزرگی است به آنان که حقِّ این هدیه‌ی الهی را ندانسته و در آن سهل‌انگاری می‌کنند.

نماز آنگاه که با خشوع و حضور گزارده شود جامعه را به صلاح و سداد در زبان و عمل می‌کشاند و اعتلاء می‌بخشد.

بخش مهمی از گرفتاری‌ها و آلودگی‌های ما براثر نپرداختن به این حقیقت هشدار دهنده است. از این رو ترویج نماز با همه‌ شیوه‌های اثرگذار، در شمار وظایف بزرگی است که همه باید بدان اهتمام ورزیم و شما دست‌اندرکاران این اجلاس بویژه عالم مجاهد جناب حجهالاسلام آقای قرائتی بحمدالله در این راه از توفیق الهی بهره‌مند شده‌اید.

آموزش و پرورش می‌تواند در این عرصه از اثرگذارترین‌ها باشد.

مدارس را مزین کنید به نمازخوانی نوجوانان؛ این برترین تضمین برای سلامتی آینده‌ جامعه است.

 

ارسال بیش از ۱۵۰۰ اثر به دبیرخانه اجلاس سراسری نماز

منصور سرگزی معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی ستاد اقامه نماز کشور در حاشیه آغاز این مراسم در جمع خبرنگاران با اشاره به ارسال یک هزار و ۵۳۴ اثر به بیست و هفتمین اجلاسیه سراسری نماز استان گفت: خوشبختانه استقبال مطلوبی از این اجلاسیه انجام شد.

وی با بیان اینکه ۸۲۵ خانم و ۷۱۱ آقا از سراسر کشور در اجلاس سراسری نماز شرکت کردند، افزود: آثار در محورها و موضوع های مختلف اعم از اجرا، اقامه و کارهای ابتکاری در زمینه دیجیتال به دبیرخانه اجلاس ارسال شده است.

سرگزی اظهار کرد:  ۲۳۸ اثردر بخش شیوه های انس کودکان با نماز در مهدهای کودک، مهارت های دعوت به نماز در مدرسه و دانشگاه ها ۴۵۳ اثر در حوزه  مهارت های دعوت به نماز در مدرسه و دانشگاه هاو ۱۹۱ اثر در روش های دعوت همسالان به نماز،‌۱۲۱ اثردر زمینه راه های دعوت به نماز در فضای مجازی،‌  ۶۴ اثر در شیوه ها و مهارت های دعوت به نماز در دستگاه های دولتی،۹۵ اثر روش ها و مهارت های مبلغان و روحانیان ارسال شده است.

وی تصریح کرد: ۴۴۳ اثر در قالب ایده ها و تجربه های موفق، ۳۸۵ اثر در بخش علمی و پژوهشی، ۶۲۹ اثر در زمینه ادبی و هنری و ۷۹ اثر در بخش محصولات کمک آموزشی به دبیرخانه اجلاس سراسری نماز ارسال شده است.

 

قرائتی: برای اقامه نماز، غیرت داشته باشید

حجت الاسلام محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به فرازهایی از پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به اجلاسیه نماز، اظهار کرد: اولین سخنرانی امام خمینی(ره) زمانی اتفاق افتاد که نماز چه موقع است و ایشان فرمودند همین الان، لذا امام (ره) در همان لحظه سخنرانی که جهانیان آن را گوش می کردند تعطیل کردند و این امر اهمیت نماز را نشان می دهد.

قرائتی افزود: آقای انصاری از امام خمینی(ره) نقل می‌کرد ایشان در پایان روز عمر بابرکت شان فرمودند من حتی اگر چشمم بر روی هم آمد در زمان نماز مرا بیدار کن، آقای انصاری می گفت من ۱۰ دقیقه پس از نماز امام را بیدار کردم و ایشان فرمود من تمام عمرم نماز سر وقت خواندم و در روز آخر عمرم ۱۰ دقیقه نمازم تاخیر شد و امام درباره این امر بسیار ناراحت بودند.

وی با بیان اینکه پرداختن به مسئله مهم نماز ارزش  انسان را نشان می دهد گفت: بنا بر فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی که وزرا و مدیران موظف به اقامه نماز هستند و این یعنی اگر مسئول نماز در یک وزارتخانه شخص وزیر باشد قطعاً نماز برپا خواهد شد.

قرائتی بر حساسیت به خرج دادن در اشاعه فرهنگ نماز تأکید کرد و افزود: برای اقامه نماز، غیرت داشته باشید؛ نماز مانند تمبر است و اگر بهترین نامه‌ها را بنویسید اما پشتش تمبر نداشته باشد، نامه ارسال نمی‌شود.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به اینکه انسان های فاضل و انگیزه دار را بر مسند نماز هر اداره و وزارتخانه و نهاد قرار دهیم مطرح کرد: قرآن و نماز خواندن به شانیت نیست بلکه هر کس در هر مقامی باید به قرآن و نماز توجه کند، ما نباید خود را درگیر برخی شئونات کاذب کنیم.

قرائتی بیان کرد: برای شیرین شدن نماز باید از ابتکارات مردمی کمک بگیریم ابتکار صرفا در دانشمندان نیست، در این راستا آیات زیادی در قرآن هست که ما باید به آنها عمل کنیم.

وی در پایان با اشاره به اهمیت نماز در جامعه همه مشکلات مختلف را حل می کند اظهار کرد: شاه عباس صفوی ۴۰۰ سال گذشته  از ما کاروانسراهایی را ساخت که در طول مسیر زائران امام رضا(ع) میزبان مردم بود تا نماز بگذارند اما در حال حاضر تعداد اندکی نمازخانه در طول جاده قرار دارد و این امر باید از سوی مسئولین پیگیری و اقدامات لازمه آن اجرا شود.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

برگزیدگان عرصه نماز با حضور رئیس‌جمهوری تقدیر شدند

رئیس جمهور از ۱۵ فرد و دستگاه برگزیده در بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز تجلیل کرد.

علیرضا بیرانوند سنگربان تیم ملی فوتبال در اجلاس سراسری نماز در سمنان به عنوان ورزشکار نمونه در این حوزه تجلیل شد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

همچنین از سازمان بهزیستی به خاطر آموزش و توانمند سازی مدیران و مربیان مهدهای کودک و تهیه محتوا برای نابینایان و ناشنوایان، سید محمد مهدی موسوی محب به عنوان نوجوان نمونه نمازی، وزارت آموزش و پرورش به لحاظ آموزش و توانمندسازی آموزش‌یاران نهضت سواد آموزی و مدیران مدارس و برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری با موضوع نماز، سید موسی بلادیان رئیس ستاد اقامه نماز خوزستان به خاطر ۲۸ سال خدمت داوطلبانه و افتخاری در ستاد اقامه نماز، وزارت راه و شهرسازی برای ارتقا سطح کیفی و کمی نمازخانه فرودگاهها و ایستگاه‌های ریلی، خانم معصومه بهرامی به لحاظ تجربه موفق در جذب دانش آموزان به نماز، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به خاطر اقدامات ویژه نمازی در فضای مجازی و قاسم شریفی به خاطر اقدام ویژه در آموزش نماز در مدارس استان سمنان و نیز از کمیته امداد امام خمینی(ره)، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت نیرو، بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان زندان‌ها، اقدامات تامینی و تربیتی کشور  تجلیل به عمل آمد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اجلاس امسال با حضور یک هزار و ۶۰۰ میهمان و ۴۰۰ مسئول کشوری و استانی در سالن امیرکبیر دانشگاه سمنان به مدت یک روز برگزار می شود.

اجلاس سراسری نماز به صورت سالانه و با اعلام آمادگی استان ها برگزار می شود و امسال نیز دیار دارالمرحمه سمنان میزبان اجلاس نماز است.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *