درخواست اعضای هیات علمی دانشگاه خوارزمی از رییس جمهور؛

برنامه‌ریزی برای آینده دانشگاه خوارزمی با مشاورت دانشگاهیان صورت پذیرد

در پی مطرح شدن انتقال کامل دانشگاه خوارزمی به استان البرز و مخالفت دانشجویان، اساتید و اعضای هیات رئیسه دانشگاه با این مساله، ۳۳۱ نفر از اعضای هیئت علمی دانشکده‌های مختلف دانشگاه خوارزمی در نامه‌ای سرگشاده به رییس جمهور خواستار جلوگیری از هرگونه اقدام یا تصمیم‌گیری شتابزده درخصوص انتقال این دانشگاه شدند.

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; متن نامه اعضای هیات علمی دانشکده‌های دانشگاه خوارزمی خطاب به دکتر حسن روحانی رییس جمهور به این شرح است:

“جناب آقای دکتر حسن روحانی

رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران و رئیس محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی

با سلام و احترام

اینک که دانشگاه خوارزمی، نخستین نهاد آموزش عالی نوین ایران، در تدارک جشن صدسالگی تأسیس خویش و بزرگداشت یک قرن آموزش عالی نوین در ایران اسلامی است، متأسفانه زمزمه‌هایی نگران‌کننده به گوش می‌رسد که در جریان سفر حضرت‌عالی به استان البرز جدایی و تفکیک پردیس این دانشگاه در کرج از مجموعۀ تهران یا انتقال مرکزیت دانشگاه از تهران به کرج و یا حتّی انتقال کامل دانشگاه به استان البرز اعلام خواهد شد. امضاکنندگان این نامه، گروهی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه در ارتباط با مسائل مطرح‌شده درمورد مجموعه‌های تهران و کرج دانشگاه، مواردی را به استحضار می‌رسانند و از حضرت‌عالی انتظار عنایت، یاری و همراهی دارند:

الف. دانشگاه خوارزمی اکنون دو پردیس در تهران و کرج دارد. این دو پردیس اجزای جدایی‌ناپذیر و درواقع مکمّل یکدیگرند و ساختار و نظام آن چنان در هم تنیده است که تفکیک و استقلال آن‌ها را از یکدیگر ناممکن می‌سازد. تفکیک این دو مجموعه در حال حاضر، دو دانشگاه ناقص و ناتمام برجای خواهد گذاشت که در رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشور در رده‌های آخر جای خواهند گرفت؛ درحالی‌که هم‌اکنون دانشگاه خوارزمی به‌سرعت و با عزمی استوار، فراخور نام و سابقۀ درخشان خویش در تدارک و برنامه‌ریزی برای جای‌گرفتن در ردۀ نخست دانشگاه‌های جامع کشور است. از این رو، قیاس این دو مجموعه با دانشگاه‌های دیگری چون یزد و اراک که از دانشگاه تربیت‌معلّم سابق جدا شده‌اند مع الفارق است. دانشگاه خوارزمی دستگاهی ملّی است که برای توسعۀ فضای فیزیکی خود مکانی را در کرج، که آن زمان و تا چندی پیش جزئی از استان تهران بوده، اختیار کرده است؛ همان‌گونه که بسیاری از دستگاه‌های ملّی، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور فضای فیزیکی یا پردیسی نیز در کرج دارند (برای نمونه، پردیس کشاورزی دانشگاه تهران و چندین پژوهشگاه ملّی که در استان البرز توسعه یافته‌اند). باید تدبیری اندیشید که این دو مجموعۀ معظم و پرافتخار بتوانند با برنامه‌ریزی دقیق و فراگیر هر دو به توسعه و پیشرفت خویش ادامه دهند و هیچ مانعی برای تکامل این دو مجموعه وجود نداشته باشد.

ب. ارتباط دانشگاه خوارزمی با استان البرز در دورۀ مدیریت فعلی دانشگاه رو به رشد و توسعه بوده است، با وجود این، بر دانشگاه خوارزمی است که با برنامه‌ریزی دقیق و عنایت به نیازهای ملّی و استانی، با تعریف و تبیین مأموریت‌های ویژه برای هریک از این دو مجموعه، از سویی به‌عنوان دانشگاهی در تراز ملّی و بین‌المللی به تحقّق آرمان‌های نظام آموزش عالی کشور و اهداف نقشه علمی کشور یاری رساند و از سوی دیگر  نقش خود را در استان البرز به‌تمامی ایفا کند. فروکاستن سطح دانشگاه و محدود کردن آن به دانشگاهی در تراز استانی به صرفه و صلاح دانشگاه خوارزمی، نظام آموزش عالی کشور و حتی استان البرز نیست. هم‌چنین بر مدیران استان البرز است که توجّه ویژه‌ای به نیازهای توسعه‌ای دانشگاه داشته باشند و به ظرفیت‌های دانشگاه خوارزمی و متخصّصان آن در برآوردن نیازهای پژوهشی استان البرز عنایت کنند. اعضای هیئت علمی و سایر دانشگاهیان خواهند کوشید مدیریت دانشگاه را در تعیین مأموریت‌های ویژه برای هریک از دو مجموعۀ تهران و کرج یاری کنند و زمینۀ یاری و همکاری اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه را برای تحقّق این مهم فراهم سازند.

ج. ما اعضای هیئت علمی دانشگاه خوارزمی آمادگی داریم در تعامل دوسویه با دانشگاه خوارزمی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سویی و مدیریت ارشد استان البرز از سوی دیگر، زمینۀ گفت‌وگو و تفاهم در تمامی موضوعات مرتبط و همکاری‌های گسترده‌تر میان دانشگاه و استان را فراهم سازیم.

د. ما اعضای هیئت علمی دانشگاه خوارزمی از حضرت‌عالی و نیز مسئولان محترم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به‌عنوان متولی نظام آموزش عالی کشور تقاضا داریم ترتیبی اتخاذ فرمایید از هرگونه اقدام یا تصمیم‌گیری شتابزده درخصوص دانشگاه خوارزمی، دیرپاترین نهاد آموزش عالی نوین کشور، اجتناب شود و هرگونه برنامه‌ریزی برای آینده این دانشگاه با مشاورت دانشگاهیان خوارزمی صورت پذیرد. حضرت‌عالی ملاحظه دارید که تصمیماتی در این سطح قاعدتاً باید به دقّت و با نگاه کارشناسی و براساس مصالح ملّی اتّخاذ گردد و با اقناع دانشگاهیان همراه باشد نه براساس گرایش‌ها و علایق محلّی و منطقه‌ای. این شیوۀ تصمیم‌سازی که اقتداری از بیرون دانشگاه بدون حضور دانشگاهیان برای آن تعیین تکلیف کند، استقلال دانشگاه را تهدید می‌کند و این امر با سیاست‌های نظام اسلامی و مشی دولت تدبیر و امید هم‌خوانی ندارد. اگر برنامه‌ای که مطابق شنیده‌ها برای تفکیک این دو مجموعه یا انتقال دانشگاه اندیشیده شده عملی گردد متأسفانه مقدّمات تعطیلی و نابودی قدیمی ترین مؤسسۀ آموزش عالی نوین کشور فراهم خواهد گردید و از این رو، باعث دلسردی و نومیدی اعضای هیئت علمی و سایر دانشگاهیان خواهد شد.

اطمینان داریم که حضرت‌عالی با مشی مبتنی بر تدبیر و اعتدال و با تأکید بر تصمیم‌گیری‌های کارشناسی و همراه با اقناع و اجماع دانشگاهیان اجازه نخواهید داد تا چنین تصمیم مهمی بدون ملاحظاتی که به استحضار رسید، اتّخاذ شود. “

اسامی ۳۳۱ عضو هیات علمی امضا کننده نامه به رییس جمهور نزد خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) موجود است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *